Trys kosulio tipai – neignoruokite jų!   

Kosulys – tai daugumai iš mūsų žinomas simptomas. Dažnai tai būna vienas iš peršalimo simptomų, kurį numalšinti nesunkiai galima į pagalbą pasitelkus medicinines priemones. Nereikia bijoti kosulio, nes tai fiziologinis refleksas, kurio metu organizmas pats iš savo kvėpavimo takų bando pašalinti tas erzinančias medžiagas ar svetimkūnius, kurių prisikaupė organizme. Tačiau nereikėtų ir jo ignoruoti – kosulį būtina gydyti.

Šaltuoju metų laiku kosulys - dažnas palydovas

Kiekvieną rudenį kosulys vargina daugybę žmonių. Šaltuoju metų laiku žmonės vis daugiau laiko praleidžia viduje, išėjus iš šiltos aplinkos į šaltą lauką, tokie temperatūrų skirtumai tampa puikia priežastimi peršalti, susirgti viršutinių kvėpavimo takų infekcinėmis ligomis, kurių vienas iš nemalonių simptomų ir yra kosulys.

Vieni į kosulį nežiūri rimtai, numoja ranka, sakydami, jog jis gali praeiti savaime. Kiti kosulį gydosi natūraliomis, naminėmis priemonėmis, tokiomis kaip įvairios žolelių arbatos, bulvių nuovirais, alyvuogių aliejumi...Dar vieni į pagalbą kosulio gydymui pasitelkia tik patvirtintas ir efektyvias medikamentines gydymo priemones.

Svarbu paminėti ir tai, jog kosulio atsiradimo priežastys skiriasi. Jei vaikams kosulys dažniausiai atsiranda dėl infekcinių priežasčių – virusų ir bakterijų sukeltų ligų, tai suaugusiems kosulį dažnai išprovokuoja neinfekcinės priežastys – įvairios ligos, pavyzdžiui, tokios ligos kaip GERL, rūkymas. Kaip bebūtų, kosulį yra privaloma gydyti, nes iš ūminio jis labai greitai gali tapti lėtiniu.

Kaip bebūtų, kosulys yra bjaurus simptomas, kuris negydomas gali užtrukti labai ilgai ir turėti rimtų komplikacijų: nemiga, raumenų skausmas, nuovargis, balso užkimimas ir kai kada net šlapimo nelaikymas...

 

Bronchiolitas – vaikų kosulio priežastis

Jūsų mažylis grįžo iš darželio lengvai kosėdamas, o šalia to nemalonaus kosulio jį dar vargina ir sloga? Tuomet didelė tikimybė, jog vaikas kosuliu užsikrėtė nuo savo darželio draugo. Jei taip, tuomet reikia įvertinti, kokio tipo kosulys vaikui neduoda ramybės ir imtis jo tinkamo gydymo.

Vienas iš dažniausių vaikų kosulio priežasčių būna ūmus bronchiolitas. Tai -  ūminė virusinė kvėpavimo takų infekcija, kuri pasireiškia kvėpavimo takų uždegimu, apatinių kvėpavimo takų susiaurėjimu. Vieni iš pirmųjų bronchiolito simptomų yra lengvas kosulys, sloga, nosies užgulimas.

Norint sumažinti slogą, atkimšti užgulusią nosį ir palengvinti mažyliui kvėpavimą, simptominiam slogos gydymui yra rekomenduojama naudoti natūralius, be konservantų, vandenyno vandens nosies purškalus. Jie išvalys nosies gleivinę, sumažins slogą bei palengvins kvėpavimą.

Taip pat būtina reaguoti ir į kosulį, nes negydomas kosulys stiprės, gali išlikti net keletą savaičių ar mėnesių.

Geriausia, ką gali padaryti tėveliai tokiu atveju dėl savo ir vaiko ramybės, tai – kreiptis į šeimos gydytoją. Jis vaiki paskirs tinkamą gydymą. Kadangi liga plinta oro lašeliniu būdu, tad vaikui yra rekomenduojama būti namuose, neiti į darželį, mokyklą.

 

Trys kosulio rūšys ir jo gydymas

Pagal kosulio trukmę jis yra skirstomas į ūminį, poūmį ir lėtinį. Ūminis kosulys – tai toks kosulys, kuris trunka iki trijų savaičių. Lėtinis kosulys trunka daugiau kaip aštuonias savaites. Kosulys gali būti sausas bei drėgnas. Jei žmogus serga laringitu, tuomet gali varginti „lojantis kosulys“. Jei žmogus susirgo kvėpavimo takų ligomis, tuomet galima tikėtis, jog kosulys bus iš pradžių sausas, o vėliau – su skrepliais.

Nuo to, kokios rūšies yra kosulys, nuo to ir priklauso jo gydymas: kosulys gali būti slopinamas arba skatinamas. Jei kosulys yra sausas, vargina tuomet, kai sergama peršalimo ligomis, tuomet jis bus slopinamas.

Atsikosėjimą skatinantys vaistai, kurie gerina gleivių pasišalinimą iš kvėpavimo takų, bus skiriami tuo atveju, jei kosulys yra šlapias. Toks kosulys būdingas tuomet, kai yra bronchitas, plaučių uždegimas.

Sirupas nuo kosulio, pavyzdžiui, „Flavamed“, taip pat labai praverstų kosulio gydyme.  Šis sirupas skystina gleives kvėpavimo takuose ir lengvina jų atkosėjimą. Tokiu būdu kosulys ne tik tampa mažiau varginantis, bet ir sumažėja komplikacijų pavojus.

Kaip bebūtų, vaistai – tai tik viena iš priemonių, kuri padės nugalėti kosulį. Gydant kosulį nepamirškite daryti inhaliacijas, gerti daugiau arbatų – visai tai padės įveikti kosulį daug greičiau.