„Užsidegė“ plaučiai

Kai vaikutis pradeda smarkiai kosėti, bijome, kad nesusirgtų plaučių uždegimu. Kas jį sukelia, kaip jo išvengti?

Konsultuoja gydytojas Gintaras Urbonas

Kas sukelia plaučių uždegimą?
Priežastys gali būti įvairios. Jį gali sukelti ir virusai, ir bakterijos. Galima susirgti ir užspringus maistu, prisidėjus infekcijai. Virusinis plaučių uždegimas gali būti ne toks sunkus. Tokiu atveju, jeigu mažylio imunitetas geras, neprisidėjo bakterinė infekcija, liga gali praeiti ir be antibiotikų. Bakterinio plaučių uždegimo eiga priklauso nuo sukėlėjų. Pavojingiausi – labai agresyvios bakterijos, pvz., plaučiuose sukeliančios pūlingus židinius. Pasitaiko, laimei, retai, ir žaibinė ligos forma, nuo kurios net ir gydomas antibiotikais per kelias dienas žmogus gali mirti.

Ar būtina rentgeno nuotrauka norint nustatyti plaučių uždegimą?
Klysta tie, kurie mano, kad susirgus plaučių uždegimu būtinai turi pakilti temperatūra, kamuoti kosulys, plaučiuose atsirasti karkalų ar kokių nors būdingų pokyčių, matomų rentgeno nuotraukoje. Šie požymiai būdingi plaučių uždegimui, bet tai nereiškia, kad visi turi būti konkrečiam ligonėliui. Tai priklauso nuo ligos eigos, sukėlėjo, stadijos, imuniteto ir pan. Gydytojas, remdamasis ne vienu požymiu, o visu jų deriniu, tyrimų rezultatais, nustato plaučių uždegimą. O tai, kad kurio nors šiandien nėra, nereiškia, kad jo nebus rytoj. Juk kūdikio būklė labai greitai keičiasi. Vis dėlto rentgeno nuotrauka įtarus plaučių uždegimą turi būti daroma.

Plaučių uždegimas yra kokios nors ligos komplikacija?
Taip gali būti. Pavyzdžiui, vaikutis susirgo gripu,o vėliau gripo sukeltu plaučių uždegimu. Kartais jau sergant kuria nors užkrečiamąja liga ir nusilpus organizmui dar „prilimpa“ pavojinga bakterija, kuri gali sukelti plaučių uždegimą. Specifinių, tik plaučių uždegimą sukeliančių mikroorganizmų nėra. Vis dėlto ryšys tarp virusinių infekcinių ir bakterinių plaučių uždegimų yra, nes sergant susilpnėja imunitetas, atsiranda palankios sąlygos bakterijoms daugintis kvėpavimo takuose. Tikimybė susirgti padidėja ir tada, kai sergama kuria nors kita liga, dėl kurios pablogėja plaučių kraujotaka, jie blogiau vėdinami. Tačiau plaučių uždegimas nebūtinai turi būti kitos ligos komplikacija. Galima ir iškart juo susirgti.

Ar plaučių uždegimu gali užsikrėsti vienas mažylis nuo kito?
Užsikrėsti galima visomis užkrečiamosiomis ligomis. Virusinėmis lengviau, nes virusai lengviau plinta. Kai žmogus kosti, čiaudi, jų dalelės sklando ore. Gana dažnai pirmiausia susergame užkrečiamąja viršutinių kvėpavimo takų liga, jeigu organizmas su ja nesusidoroja ar gydymas nebūna efektyvus, ji „slenka“ žemyn ir sukelia bronchitą. Jeigu jis nėra išgydomas, išsivysto plaučių uždegimas.

Vaikus, sergančius plaučių uždegimu, visada guldo į ligoninę?
Priklauso nuo ligos eigos. Labai mažučius kūdikius ne visada prasminga guldyti į ligoninę, nes čia gali susidurti su vadinamosiomis hospitalinėmis (ligoninės) infekcijomis. Neįmanoma taip sterilizuoti ligoninių, kad jose nebūtų infekcijų, dažnai atsparių antibiotikams. Jau sergantis vaikutis, užsikrėtęs kuria nors ligoninės infekcija, gali dar sunkiau susirgti, todėl jeigu plaučių uždegimas nėra sunkus, ligoniukas kartais gali būti paliekamas namuose. Tačiau mama turi atidžiai stebėti mažylį ir kilus mažiausiam įtarimui, kad būklė blogėja, kviesti gydytoją.

Kaip mamai pastebėti, kad vaikutis susirgo plaučių uždegimu?
Pačiai mamai nereikai stengtis nustatyti tikslią diagnozę. Pirmiausia ji turi atkreipti dėmesį į besikeičiančią, blogėjančią vaiko būklę ir kreiptis gydytojo pagalbos. Paprastai (bet ne visada), jeigu mažyliui aukšta temperatūra, tačiau jo elgesys nepasikeitė, jis linksmas, guvus, galima įtarti, kad tai kuri nors virusinė viršutinių kvėpavimo takų liga. Visuomet reikia sunerimti, jeigu vaikutis tapo vangus, jeigu jam pakilo aukšta temperatūra, atsisako valgyti ir gerti, nereaguoja į aplinką. Taip pat skubiai kvieskite gydytoją, jeigu mažiukas vis smarkiau kosti, yra išbalęs, o panagės melsvos. Tai rodo kvėpavimo nepakankamumą.

Galbūt plaučių uždegimu rečiau serga gerai prižiūrimi, tvarkingų šeimų vaikai?
Paradoksas, tačiau asocialių šeimų vaikai kartais rečiau serga peršalimo ligomis, nors dažniau sušąla, pusnuogiai bėgioja lauke. Antra vertus, kuo mažiau mažylio aplinkoje žmonių, tuo mažiau galimybių susidurti su infekcija. Bet negyvens juk vaikutis visą gyvenimą po apsauginiu gaubtu ir anksčiau ar vėliau persirgs virusinėmis infekcijomis, kurioms vėliau susidaro imunitetas. Paprastai labiau serga pradėjęs lankyti darželį. Jeigu darželio nelanko, praserga vėliau, mokykloje. Čia kalbu labiau ne apie plaučių uždegimą, o apie vadinamąsias peršalimo ligas.

Kodėl persirgę plaučių uždegimu kai kurie vaikai siunčiami į sanatoriją?
Kad organizmas sustiprėtų, reikia pakankamai laiko. Ką tik persirgęs ir vėl peršalęs gali atkristi bei plaučių uždegimas pasikartoti. Gali būti skiriamos fizioterapinės procedūros, mankštos, baseinas.

Ar yra vaikų, linkusių dažniau sirgti plaučių uždegimu?
Kartais, persirgus plaučių uždegimu, toje vietoje, kurioje buvo uždegimo židinys, atsiranda blogai vėdinama plaučių zona. Taip susidaro palankios sąlygos daugintis ligos sukėlėjams. Plaučiai sugeba valytis patys ir kosulys yra viena apsauginių reakcijų. O kai jų struktūra pažeista, susikaupusios gleivės yra sunkiau pašalinamos. Kai tai nutinka, tiek vaikas, ties suaugęs žmogus gali dažniau sirgti plaučių uždegimu. Daug kas priklauso ir nuo, ar atsparus organizmas.

Kaip po ligos prižiūrėti vaikutį?

Mažylio nereikia laikyti kokone ir labai smarkiai prirengti, nes perkaitęs lengviau gali susirgti kuria nors peršalimo liga. Rengti jį reikia taip, kad nebūtų nei per šalta, nei per karšta. Būtinai vėdinkite kambarį. Jeigu geras oras, į lauką galite eiti, tačiau mažyliui neleiskite dūkti, bėgioti ir perkaisti.

Tai įdomu
Kaip gydyti kosulį?

• Kosulys visada išgąsdina tėvus, nors toli gražu ne visada rodo, kad vaikutis susirgo plaučių uždegimu Dažnai tai užkrečiamoji viršutinių kvėpavimo takų liga, ir kosulys susijęs su ryklės uždegimu bei sloga.
• Labai dažnai tėvai pirmiausia duoda vaistų, slopinančių kosulį. Tačiau toli gražu ne visada jie tinka, mat kosulys yra apsauginė organizmo reakcija. Mat iškostime kvėpavimo takuose susikaupusius nešvarumus, gleives.
• Slopinti reikia tada, kai kosulį yra sausas, gausus, priepuolinis, „draskantis“ ir trukdo gyventi. Visais kitais atvejais reikia skatinti atsikosėti, kad kosulys būtų drėgnesnis.
• Kai vaikutis kosti, galite rinktis tokius vaistus, kurie tinka ir sausam, ir drėgnam kosuliui. Tuomet mažyliui tikrai nepakenksite. Puikia tinka, pavyzdžiui, stodalis, kuris kai kosulys sausas, padeda išsiskirti gleivėms. O kosulys būna švelnesnis ir netrukdo organizmui natūraliai valytis.

Vilnietės Vilmos patirtis:
„Prieš tris mėnesius pagimdžiau dukrytę. Nėštumas buvo gana sunkus, dėl gresiančio persileidimo kelis kartus gulėjau ligoninėje. Visą laiką labai saugojausi, kad tik nepakenkčiau kūdikiui, todėl daugiausia laiko praleisdavau namuose. Į svečius bijojau eiti, nes pavargusiai pradėdavo skaudėti pilvą. Kadangi daug laiko praleidau namuose ir labai saugojausi, visą nėštumą nesirgau jokia peršalimo liga. Net slogos nebuvo. Gimdymas nebuvo lengvas. Gydytojai jau svarstė, kad reikės daryti cezario pjūvį, tačiau maždaug po dvidešimties valandų pavyko pagimdyti pačiai. Naujagimę gydytojai padavė man, bet po kelių valandų išsinešė, įtarę, kad ne viskas gerai. Paaiškėjo, kad mergytė jau gimė sirgdama plaučių uždegimu. Man buvo labai baisu. Gulėjome kelias savaites ligoninėje, kol mažylė pasveiko. Namuose privalėjau ją ypač globoti ir saugoti, kad neperkaistų ar neperšaltų, nes liga galėjo atsinaujinti. Dar iki šiol bijau, kad jos imunitetas nėra stiprus ir vėl gali susirgti. Bet kol kas viskas gerai.“