Vaiko kosulys – kaip atpažinti ligą?

Nors pradėjus vaikui kosėti daugybė tėvų sunerimsta, kosulys pats savaime turi net labai teigiamą efektą – tai staigus bakterijų ir gleivių išstūmimas per burną iš kvėpavimo takų. Tiesa, kai jis kartojasi dažnai – gali būti tiek lengvos, tiek sunkios ligos požymiu. Pateikiame jums išsamų kosulio gidą, kuris padės laiku atpažinti nerimą keliančius simptomus ir imtis tinkamų priemonių.

Jei vaiko kosulys:

... šlapias, mažylis atsikosti

Tai reiškia: jam reikėjo išvalyti kvėpavimo takuose prilipusias gleives arba tai – savotiškas šalutinis slogos poveikis.

Galima priežastis: infekcija (peršalimas, sinusitas, pneumonija) arba alergija.

Kaip palengvinti: praplaukite nosį purškiamu druskos tirpalu, jei vaikas sloguoja – įlašinkite į nosį lašų nuo slogos, duokite gerti daug skysčių kad suskystėtų gleivės. Jei vaikui pakilo temperatūra, kvieskite gydytoją kad nustatytų tikslią ligos priežastį ir skirtų gydymą.

...sausas, erzinantis

Tai reiškia: kažkas sudirgino kvėpavimo takus.

Galima priežastis: infekcija, alergija arba koks nors dirgiklis, kaip, pavyzdžiui, dulkės, žiedadulkės, dūmai.

Kaip palengvinti: kaip ir šlapio kosulio atveju, praplaukite nosį jūros druskos tirpalu, duokite gerti daug skysčių. Jei manote, kad tai gali būti susiję su alergija – ieškokite vaiko aplinkoje alergeno ir jį pašalinkite.

... lojantis, tarsi vieno sando

Tai reiškia: užspausti kvėpavimo takai arba prasidėjo uždegimas.

Galima priežastis: laringitas, virusinė infekcija, kuri dažniausiai paūmėja naktį.

Kaip palengvinti: Eikite su vaiku į vonią, atsukite karštą vandenį ir leiskite pakvėpuoti garais 15-20 minučių. Jei lauke nėra šalta – išeikite į gryną orą (pvz. balkoną) ar atsistokite prie atviro lango. Jei vaikui sunku kvėpuoti – kvieskite greitąją pagalbą.

... lydimas švokštimo

Tai reiškia: jam reikia išvalyti kvėpavimo takuose prilipusias gleives arba tai – savotiškas šalutinis slogos poveikis.

Galima priežastis: astma arba bronchiolitas, mažųjų kvėpavimo takų infekcija, dažniausiai pasireiškianti jaunesniems nei 3 metų vaikams.

Kaip palengvinti: kvieskite gydytoją kad nustatytų tikslesnę priežastį. Jei jūsų vaikas serga astma – veikiausiai reikės pakoreguoti jo vaistų dozę. O jei tai – infekcija, tikriausiai skirs gydymą antibiotikais.

... sunkus kosulys ir gilus, garsus įkvėpimas, žagtelėjimas po jo

Tai reiškia: Vaikas tiesiogine prasme išstumia visą orą iš plaučių, tad iškart po kosulio turi staiga giliai įkvėpti.

Galima priežastis:
toks žagsintis kosulys – vienas iš kokliušo, užkrečiamos bakterinės infekcijos požymių.

Kaip palengvinti: Kvieskite gydytoją. Jis skirs reikiamų vaistų, kad vaiko liga taptų ne tokia pavojinga aplinkiniams, tačiau tai, deja, nesutrumpins jos eigos. Kūdikiams kokliušas – viena pavojingiausių infekcijų, todėl labai svarbu profilaktiškai paskiepyti nuo šios ligos.
Bet kuriuo atveju jei vaikas kosti ilgiau nei 2 savaites, jei jam pakilo temperatūra ar atsirado kitų ligos požymių – nedelskite kreiptis į gydytoją.
Jei kosinčiam vaikui tapo sunku kvėpuoti, jo lūpos, oda ėmė mėlti, jei jis negali nuryti maisto – skubiai kvieskite greitąją pagalbą.