Vaikų kambario kvapo įtaka mažyliui

Vaikų kambario interjeras – tai erdvė, supanti mažylį. Joje svarbu viskas: ir gėlės, ir daiktai, ir formos, ir faktūra. Tačiau ne mažesnę įtaką mažojo žmogaus vystymuisi, augimui ir psichikai turi kvapai, aromatai, kurie tvyro mažylio kambaryje. Mūsų straipsnis būtent apie tai.

Ne paslaptis, kad kvapai, kaip ir visa kita sensorinė informacija, daro poveikį žmogui. Ir, nors informacijos apie supantį pasaulį uoslės pagalba gauname vos 2%, įvairūs kvapai gali turėti ir farmakologinį, ir psichologinį, ir fiziologinį poveikį mūsų organizmui.

Kai ore tvyro koks nors kvapas, jo aromatinės molekulės per šnerves patenka į smegenų dalį, kuri atsakinga už uoslę. Tai limbinės sistemos, kuri atsakinga už emocijas, charakterį ir elgesį, branduolys. Būtent todėl visi kvapai veikia žmogaus nervų sistemą ir psichinę sveikatą. Taip pat, patekusios į plaučius, aromatinės medžiagos molekulės greitai absorbuojamos į kraują, kuris jas išnešioja po visas kūno dalis. Todėl kvapai gali veikti ir įvairių organų bei jų sistemų darbą.

Tokiu būdu skirtingi kvapai gali reguliuoti kraujo spaudimą, pakeisti kvėpavimo ritmą, veikti odos temperatūrą, klausą, regą, normalizuoti nuotaiką, pašalinti nuovargį ir įtampą, pagerinti atmintį ir miegą.

Vaikai – jautrios ir imlios natūros. Jų uoslė ypatingai jautri ir jie tuoj pat pasiduoda įvairiems kvapams. Todėl aromatų naudojimas vaikų kambaryje – puiki galimybė padėti mažyliui augti sveikam ir laimingam, mobilizuoti vidinius resursus ir harmonizuoti jo asmenybę.

Bendra profilaktika

Ramunėlių kvapas naikina ore esančius kenksmingus mikrobus. Pušies, čiobrelio, mėtos ir rozmarino eterinių aliejų mišinys sunaikina praktiškai visas patalpoje esančias mikrobų kolonijas.
Peršalimo ligų ir slogos profilaktikai bei gydymui kambario oras kvėpinamas naudojant levandos, eukalipto, arbatmedžio, citrinos eterinius aliejus.

Imuniteto stiprinimui

Eukaliptas, kėnis ir pušis padės pagerinti apsaugines organizmo savybes. Šaltuoju metų laiku organizmo atsparumą peršalimui gerina levandos, arbatmedžio, čiobrelio, bosvelijos, benzoino kvapas.

Darbingumas ir ištvermė

Levandos kvapas darbingumą padidina 20%, jazmino – 34%, citrinos, melisos, snapučio – 54%. Naudojant šiuos aromatus dingsta susikaupęs nuovargis, pervargimas, viskas einasi kur kas lengviau ir greičiau. Šie kvapai pagerina susikaupimą, stimuliuoja loginį mąstymą.

Mąstymo procesus ir organizmo atsparumą sunkumams puikiai optimizuoja šių eterinių aliejų mišinys: gvazdikėlių, bergamotės, mairūno, pušies, lauzėjos ir citrinos. Eukaliptas pagerina protinį aktyvumą, mąstymo aiškumą. Šalavijas didina protinį ir fizinį darbingumą aktyvindamas galvos smegenų veiklą.

Susikaupti padės rozmarinas.

Intelektualinės galimybės

Čiobrelio ir eukalipto kvapai gali stimuliuoti intelektą. Intelekto indeksas padidėja įkvėpus lauzėjos, mairūno, bergamotės, rozmarino eterinių aliejų.

Protinis pervargimas

Verbena, gvazdikėliai, imbieras ir koriandras efektyviai pašalina lėtinio nuovargio simptomus, padidina protinį produktyvumą. Šių aromatų naudojimas labai pravers įtemptai mokantis ar egzaminų metu.

Atmintis

Suaktyvinti atminties funkcijas gali rozmarino, šalavijo ir citrinos kvapai. Jeigu norite pagerinti moksleivio atmintį ir gebėjimą susikaupti, ant molinės figūrėlės galite užlašinti 2 – 3 lašiukus šių eterinių aliejų ir ją pastatyti toje vietoje, kur jūsų vaikas mokosi.

Dėmesys

Sukaupti dėmesį padeda arbatmedžio, eukalipto, bergamotės, koriandro ir citrinos aromatas.

Kūrybiškumas

Kūrybinius procesus puikiai stimuliuoja japoniškos vyšnios kvapas. Jazminas palengvins kūrybines paieškas ir padės pagimdyti originalių idėjų.

Mokslas

Jeigu mažylis pritingi, nenori mokytis, netrokšta naujų žinių, padėti gali paprastojo kadagio kvapas.

Savivertė ir pasitikėjimas savimi

Jeigu norite mažąjį žmogų išlaisvinti iš kompleksų, išgelbėti nuo nevisavertiškumo, tiks bazilikas, snaputis, apelsinas arba cinamonas. Jazminas suteiks pasitikėjimo savimi ir optimizmo, sustiprins savivertės jausmą ir gerovės pojūtį.

Socialinė adaptacija

Tam, kad vaikas geriau prisitaikytų prie darželio ar mokyklos aplinkos, bus naudinga citrina. Čiobrelis padės įveikti kuklumą. Serenčių kvapas rekomenduojamas vaikams, kurie nepasitiki savimi ir greitai pasimeta. Imbieras sustiprina komunikabilumą, žavesį, ryžtingumą, stiprumą ir asmenybės visapusiškumą.

Stresas, nervinis sukrėtimas

Kad pasiektumėte emocinį nusiraminimą, kai jūsų mažylis patiria stresą arba nervinę įtampą, tiks rožės aromatas. Mėta pagerins nuotaiką ir bus naudinga patyrus emocinį šoką. Antistresinį poveikį turi bergamotės, snapučio, jazmino, koriandro, levandos, mimozos, pačiuolės kvapas.

Tingumas, aktyvumo sumažėjimas, bloga nuotaika

Jazmino, rožės, mėtos ir gvazdikėlio kvapai gali sujaudinti pilkąją galvos smegenų medžiagą ir padidinti emocinį aktyvumą. Citrusinių aromatai pakelia nuotaiką, padeda pasiekti vidinę harmoniją. Pavasarinį tingumą sumažina pankolio, snapučio, greipfruto, citrinos, mandarino ir apelsino kvapas. Kadagys tonizuoja nervų sistemą. Stimuliuojančiomis savybėmis pasižymi šlamučio, koriandro, muskato, pipirmėtės, rozmarino, verbenos, baziliko, citrinos kvapai. Norint pagerinti nuotaiką puikiai tiks apelsino ir ylang – ylang aliejų mišinys.

Hiperaktyvumas

Levandos, ramunėlių ir sandalmedžio aromatai sumažina galvos smegenų aktyvumą ir greitai atpalaiduoja. Raminantį poveikį turi krapo, jazmino, ramunėlės, melisos kvapas. Kad pernelyg aktyvaus vaiko nervų sistema būtų mažiau sujaudinta ir įtempta, tiks rožės, bosvelijos ir sandalmedžio aromatas. Jeigu mažylis būna agresyvus arba greitai susijaudina, naudokite levandą, bosveliją, vanilę, raudonėlį. Jie puikiai nuramina ir numalšina įsiūtį.

Kaprizai

Jeigu mažylis pernelyg greitai susijaudina, verkšlena, rėkdamas prabunda naktį, tuomet jam reikia anyžio, rožės, bosvelijos, sandalmedžio, ylang – ylang, apelsino arba ramunėlės kvapo. Šie aromatai turi raminantį poveikį, o tai dažnai būna efektyvu, kai vaikas ožiuojasi.

Miegas

Vaikas blogai užmiega, naktį būna neramus ir dažnai pabunda? Jam tiks levandos, sandalmedžio, ramunėlės, ylang – ylang ir arbatmedžio kvapas. Ant mažylio pagalvėlės arba abiejose lovos pusėse užlašinus nedaug eterinio aliejaus mažylis miega ramiai ir giliai. Taip pat likus dviems valandoms iki miego vaiko kambaryje galite uždegti aromaterapinę lempą.

Apetitas

Apetitą gali padidinti bergamotės, anyžio, vanilės, taip pat kriaušės ir greipfruto kvapas. Taip pat puikiai tinka šviežiai iškeptos ir kavos aromatas.

Kaip naudoti?

Vaikų kambaryje galite naudoti ir įprastus aromatizatorius (oro gaiviklius, aromatines žvakes, pagalvėles, pakabukus), ir eterinius aliejus. Pastarųjų galite užlašinti ant molinių ar terakotinių figūrėlių, pagalvėlių, taip pat įlašinti į aromatinius medalionus. Kvapą gerai išlaiko neapdirbto medžio gaminiai, apelsino arba greipfruto žievelė. Eterinio aliejaus galite užlašinti ant pagalvėlės kampo arba galite į mažylio lovą įdėti servetėlę, ant kurios užlašinta vienas lašelis aliejaus, – tuomet aromatas veiks visą naktį. Taip pat galite naudoti aromatines lempas arba aromatinius smilkalus. Tačiau tokiu atveju reikėtų būti atsargiai, nes visiškai maži vaikai gali netyčia juos užkliudyti ir nusideginti.

Kai kuriais atvejais naudinga mažylį išmaudyti vonioje, į kurią įpilta eterinių aliejų, arba padaryti jam masažą.

Išbandykite!