Vaikų smegenys linkusios dalintis dėmesiu su kitais

Jau penkių mėnesių sulaukę kūdikiai suaugusiųjų žvilgsnį atseka iki jų stebimo objekto ir kartu su suaugusiais atkreipia dėmesį į tuos pačius daiktus, tvirtina mokslininkai. Šis atradimas suteikia pagrindo manyti, kad žmonių smegenyse šis svarbus socialinis sugebėjimas išsivysto dar anksti kūdikystėje.

Bendras dėmesys – kai du žmonės atkreipia dėmesį į tą patį objektą – yra gyvybiškai svarbus socialinis žmonių sugebėjimas, būtinas daugeliui žmogaus veiklų – mokymui, bendradarbiavimui, kalbos mokymuisi. Šio įgūdžio sutrikimas yra vienas iš ankstyviausių autizmo simptomų.

Dr. Tobias Grossmannas ir profesorius Markas Johnsonas iš Birkbeck universiteto (D.Britanija), norėdami nustatyti, kurios kūdikių smegenų dalys aktyvuojasi kartu su kitais žmonėmis atkreipus dėmesį į kokį nors objektą, pasinaudojo metodu, vadinamu „artimos infraraudonosios šviesos spektroskopija“ (near infrared spectroscopy - NIRS).

Optinis smegenų vaizdinimo metodas NIRS padeda nustatyti kraujotakos aktyvumą, kuris siejamas su smegenų funkciniu aktyvumu. Jis puikiai tinka kūdikiams, kurių judesiai neprognozuojami, tyrimui. Taikant šį neinvazinį metodą, artimojo infraraudonojo spektro spinduliai keliauja nuo šaltinių, pritvirtintų prie galvos, per odą, kaukolę ir žemiau esančius kaukolės audinius, o vėliau yra fiksuojami jautriais jutikliais, įmontuotais į tą patį prie galvos pritvirtintą jutiklių ir skleistuvų tinklą.

Eksperimento, kuris buvo atliktas Birkbeck universiteto „Babylab“ laboratorijoje, kūdikiams buvo rodomas kompiuteriu animuotas suaugusio žmogaus veido atvaizdas. Ekrane matomas asmuo su kūdikiu nustatydavo akių kontaktą, pakeldavo antakius ir nusišypsodavo, nukreipdavo žvilgsnį į objektą, esantį šone, vėl pažiūrėdavo į vaiką, o vėliau pasukdavo galvą taip, kad būtų atsigręžęs į objektą, turintį patraukti vaiko dėmesį. Kontrolinėmis sąlygomis suaugusio žmogaus kompiuterinis atvaizdas turėjo žiūrėti į kitą pusę nuo objekto arba žiūrėdavo į objektą prieš tai nesudaręs akių kontakto su kūdikiu.

Mokslininkai nustatė, kad tik tuomet, kai kūdikiai dėmesiu objektui dalijosi su suaugusiuoju, suaktyvėdavo specifinė smegenų sritis, vadinama kairiąja prefrontaline žievine sritimi, esanti kaktinėje smegenų dalyje ir dalyvaujanti sudėtinguose kognityviniuose ir elgsenos procesuose.

„Kūdikių dėmesio dalijimasis suaktyvina panašią smegenų sritį kaip ir suaugusiems. Mūsų tyrimo rezultatai tekia pagrindo manyti, kad kūdikiai linksta dalintis dėmesiu su kitais žmonėmis kur kas anksčiau nei manyta iki šiol.

Tai gali būti gyvybiškai svarbus kūdikio socialinės raidos ir mokymosi pagrindas. Ateityje šis metodas galėtų būti taikomas vertinant asmeninius kūdikių skirtumus sutelkiant bendrą dėmesį, o derinant su kitais metodais šis gali būti naudojamas kaip rodiklis, padėsiantis anksčiau identifikuoti kūdikius, kuriems būdinga didelė autizmo tikimybė“, - "Science Daily" sakė dr. T.Grossmannas.