Vaistažolės nuo įvairių skausmų

Vaistažolės nuo įvairių skausmų

 

Iš vaistinių augalų (vaistažolių) galima ne tik virti arbatą, bet ir gaminti antpilus gerklei bei burnai skalauti, žaizdoms gydyti, akims plauti, garų vonioms, kompresams, priemone nuo kosulio ir slogos. Vaistinėse vaistažolės išlaiko aukštą kokybę, patys jas galite rinkti tik turėdami botanikos žinių. Vaistažoles geriausia saugoti šviesiose dėžutėse arba tamsiuose stikliniuose induose, kad jos neprarastų kokybės ir būtų apsaugotos nuo drėgmės bei saulės spindulių.

Dažniausias vaistažolių paruošimo būdas: vieną arbatinį šaukštelį vaistažolių užplikykite verdančiu vandeniu (250 ml), 10—15 min. palaikykite uždengtą, kad pritrauktų, po to nukoškite per sietelį arba filtrą.

 

Karščiavimas peršalus ir sergant gripu

Nuo karščiavimo padeda prakaitavimą skatinančios arbatos, nes prakaituojant garuoja šiluma ir krinta temperatūra. Duokite vaikui  1-2 puodelius karštį mažinančios arbatos, kurią kaip galima karštesnę jis turi išgerti per 10 min. Tada aprenkite jį medvilniniais naktiniais marškiniais  ar pi­žama, gerai susukite į vilnonę antklodę ir paguldykite į lovą. Po 20 min. prakaituotus naktinius marškinius nuvilkite, vaiką sausai nušluostykite, aprenkite naujais naktiniais marški­niais ir vėl užklokite nauja patalyne. Jis turi mažiausiai valan­dą gulėti ir daug gerti, kad atsistatytų išgaravę skysčiai. Kūdikiams ir vaikams iki trejų metų neduokite jokių temperatūrą mažinančių arbatų!

 

Gerklės skausmai

Gerklės skausmui malšinti yra daugybė įvairių veiksmingų vaistažolių. Labai tinka šalavijai (dezinfekuoja ir slopina uždegimą), čiobreliai (skystina gleives, mažina jų kiekį) ir ramunėlės (slopina uždegimą, mažina spazmus), geriami kaip arbatos arba naudojami skalavimui. Pasirinkite tokios rūšies arbatą, kurią labiausiai mėgsta jūsų vaikas. Iš džiovintų vaistažolių paruoš­kite arbatą pagal pagrindinį receptą. Ją galite pasaldinti arbatiniu šaukšteliu medaus (į 250 ml stiklinę). Duokite po vieną puodelį (100 ml) kas valandą, geriau šaukšteliais, kūdikiams 30-50 ml kas valandą. Nedideliais atvėsintos nesaldintos arbatos gurkšneliais vaikas gali skalau­ti gerklę.

 

Sloga

Sena naminė priemonė nuo slogos, tinkanti ir kūdikiams yra mairūno sviestas. 3-5 kartus per dieną įdėkite į kiekvieną šnervę maždaug degtuko galvutės dydžio jo gabalėlius. Elkitės atsargiai ir stebėkite vaiką, nes gali kilti alergijos pavojus!

Ištirpinkite  100 g sviesto, nugriebkite putas, įberkite saują ką tik iš daržo nuskinto ar turguje pirkto mairūno (geriausiai prieš pat žydėjimą, rugsėjo pabaigo­je) ir gautą masę pusvalandį maišykite vandens vonelėje. Tada skystą mairūno sviestą perkoškite pro ploną audinį, pavyz­džiui, marlę, įlašinkite 5 lašus mairūno aliejaus, pirkto vaistinė­je, ir supilkite į užsukamą stiklinį indą. Laikykite šaltai ir šią priemonę nuo slogos galima vartoti metus.

Slogą gydo ir pačių pasigaminti nosies lašai. Kas dvi valandas į kiekvieną nosies šnervę įlašinkite po du lašus tirpalo arba, įkišę į nosį, išspauskite tirpalu sumirkytą vatos gniužulėlėlį. Naujagimiams ir kūdikiams geriausia tai atlikti prieš maitinimą.

Gaminkite taip: 10 g (2 arbatinius šaukštelius su kaupu) cukraus ištirpinkite šiltoje ramunėlių arbatoje (50ml). Šaldytuve užsuktame inde lašai išsilaiko savaitę.

 

Kosulys

Atkaklų kosulį galite nuslopinti pačių pasigamintu sirupu nuo kosulio. Pateiktus sirupus noriai geria daugelis vaikų.

 Sirupas nuo kosulio iš šalavijų, čiobrelių ir svogūnų. 250 ml vandens sumaišykite su vienu arbatiniu šaukšteliu džiovintų šalavijų, vienu arbatiniu šaukšteliu čiobrelių, 100 g pjaustytų svogūnų ir 100 g rudo kristalizuoto cukraus. Virkite tol, kol cukrus ištirps. Galite įdėti arbatinį šaukštelį džiovinto siauralapio gysločio, kuris slopina kosulį, bet sirupą padaro kartesnį, arba arbatinį šaukšteli šalpusnio, skystinančio gleives. Dar šiltą mišinį perkoškite supilkite į užsukamą maždaug 450 ml talpos indą ir palikite ataušti. Sirupą nuo kosulio šaldytuve galite laikyti savaitę.

Vaikams iki trečiųjų gyvenimo metų duokite 1-2 arbatinius šaukštelius 3 kartus per dieną, nuo trečiųjų s gyvenimo metų — 1 valgomąjį šaukštą 3 kartus per dieną, kol kosulys aprims, mokyklinio amžiaus vaikams — 2 valgomuosius šaukštus 3 kartus per dieną.


Ridikų sirupas nuo kosulio. Juodąjį daržo ridiką, turintį daugiau naudingų medžiagų nei baltas, perpjaukite išilgai pusiau ir šiek tiek išskaptuokite. Abi puses įdėkite į porcelianinį dubenį, pjūvių paviršiuspadenkite maždaug dviejų pirštų storio kristalizuoto cukraus sluoksniu. Ridiką laikykite tamsoje (dubenį uždenkite) kambario temperatūroje 12 valandų. Susidariusį ridiko sirupą nupilkite ir duokite vaikui gerti po vieną valgomąjį šaukštą 3 kartus per dieną (nuo trečiųjų gyvenimo metų). Kai sirupas pasibaigia, paruoškite naują.

 

Skrandžio ir žarnyno negalavimai

 Pykinimą, viduriavimą, vėmimą palengvina daugelis vaistažolių. Sergančiam vaikui galite pasiūlyti tą, kurią jis mėgsta arba kurios turite namuose. Skrynelėje rasite keletą

vaistažolių, kurias (jei nieko kito nenurodyta) paruošite pagal pagrindinį arbatos receptą.

Labai svarbu, kad vaikas daug gertų ir taip atstatytų vemiant bei viduriuojant, prarastus elektrolitus ir vandenį. Vaikui galite pasiūlyti pačių pagamintą elektrolitų arbatą, pavyzdžiui apelsinų arbatą.

250 ml silpnos juodos arbatos (vieną arbatos pakelį palaikykite 1 min.) sumaišykite su šviežiomis (50 ml) apelsinų sultimis (blogiausiu atveju pirktomis), žiupsneliu (2 g) druskos ir arbatiniu šaukšteliu cukraus. Viduriuojantis ar vemiantis vaikas per parą turi išgerti šios arbatos 100-150 ml/kg kūno masės.  10 kg sveriantis vaikas turėtų išgerti 1-1,5 1 arbatos.

 

Inkstų ir šlapimo pūslės negalavimai

 Gydant šlapimo pūslės ir inkstų ligas, svarbiausia yra daug gerti, kad išplautume sukėlėją ir išskalautume šlapimo takus. Šį tikslą geriausiai padeda pasiekti vaistažolių arbatos, kurios dar ir dezinfekuoja (arkliauogės lapai) arba varo šlapimą (dirvinis asiūklis).

Kadangi minėtos arbatos gali turėti rūgimo medžiagų, apsunkinančių skrandį, jos geriamos šaltos; veiksmingosios medžiagos išlieka ir užkertamas kelias žalingam pašaliniam poveikiui.

Arbatinį šaukštelį džiovintų arkliauogės lapų arba dirvinio asiūklio įberkite į 250 ml šalto vandens ir palikite 12 valandų. Po to perkoškite. Kasdien reikia išgerti 2-3 puodelius truputį pašildytos arbatos. Abiejų rūšių arbatą galite maišyti su šalta ramunėlių arbata; skoniui pagerinti įdėkite arbatinį šaukštelį medaus.

 

Miego sutrikimai

Nuo neramaus miego, košmariškų sapnų ir išgąsčio padeda apyniai. 2 arbatinius šaukštelius apynių įberkite į 200 ml vandens, palaikykite 5 min., kol pritrauks, galite pasaldinti puse arbatinio šaukštelio medaus. Duokite gerti šiltą prieš miegą.