Vidurių užkietėjimas

Vidurių užkietėjimas


 Vidurių užkietėjimo priežastis dažniausiai būna maistas, kuriame yra per mažai balastinių medžiagų bei skysčių ir per daug šokolado.

Retas vaiko tuštinimasis dar nereiškia, kad jo viduriai užkietėję. Tai labai individualus reikalas, ir tuštinimasis 2 kartus per savaitę gali būti toks pat normalus, kaip 3 kartus per dieną (žindomi kūdikiai gali tuštintis 5 kartus per dieną arba 1 kartą per 10 dienų). Tik tada, kai vaikas ilgiau nei 4 dienas negali išeiti laukan arba jo išmatos yra tokios kietos, jog sukelia skausmą, galima įtarti vidurių užkietėjimą.

Jei tuštinantis skauda, vadinasi, per kietos išmatos įbrėžė išangės sienelę. Tuomet vaikas paprasčiausiai bijo tuštintis, užgniaužia šį savo norą. Dėl to pertempiama, tiesiog paraly­žiuojama storoji žarna, dingsta tuštinimosi refleksas, išmatos šalinamos nevalingai ir išangė visada būna užteršta, nes skystos išmatos storojoje žarnoje apeina susikaupusių kietų išmatų gumulą. Vaikų, turinčių lėtinį vidurių užkietėjimą, pilvas paprastai būna išsipūtęs, jo apačioje galima lengvai užčiuopti susidariusias išmatų sankaupas.


Galimi simptomai:

·         Pilvo pūtimas ir skausmas, juntamas raižymas viso pilvo srityje.

·         Juntamas sunkumas pilvo apačioje, vaikas tampa vangus.

·         Šlapimo nelaikymas.

·         Vaiką kankina nemiga, gali skaudėti galvą.

·         Sutrikus tuštinimuisi gali pradėti skaudėti galvą.


Priežastys:

·         Stresas šeimoje, miego stoka. Viduriai gali užkietėti net ir tada, jei vaikas negauna privatumo tuštindamasis, jaučiasi stebimas, taip gali atsitikti ir lankomame darželyje.

·         Netinkama mityba, skysčių stoka, mažas maisto racionas, didelis saldumynų vartojimas.

·         Per mažas judrumas. Atsiminkite, kad grynas, neužterštas lauko oras aktyvina organizmą ir skatina virškinimą, tuo pačiu neleisdamas užkietėti viduriams.

·         Nereguliarus maitinimasis.

 

Padėkite savo vaikui

·         Skatinkite vaiko fizinį aktyvumą, rytais liepkite bent kelis kartus patūpčioti išlipus iš lovos.

·         Jei vaikas užsižaidžia ir pamiršta nueiti į tualetą, nepamirškite jūs, priminkite ir užtikrinkite privatumą.

·         Duokite vaikui gerti kuo daugiau skysčių.

·         Ūminiam vidurių užkie­tėjimui gydyti paprastai užtenka vien tik klizmosar glicerino žvakutės .

·         Masažuokite vaiko pilvuką, sukamaisiais judesiais pagal laikrodžio rodyklę. Tai darykite tik tuo atveju, jei masažas vaikui nesukelia neigiamos reakcijos ir jis yra visiškai atsipalaidavęs.

·       Jei susirgimas lėtinis,5—8 savaites vaikas privalo vartoti gydytojo paskirtus vaistus. Kai padėtisnormalizuojasi, vaistus galima pakeisti daug balastinių (skaidulinių) medžiagųturinčiu maistu: vegetariškais valgiais, daržovėmis, rupaus malimo miltųgaminiais, daugybeskysčių.

·         Lepinkite vaiką įvairiomis daržovių sultimis ( morkų, burokėlių, bulvių).

·         Kūdikiams tarp maitinimų duokite daug gerti(vandens, arbatos).

·         Stiprinkite vaiko žarnyną medumi, venkite duoti daug šokolado, bandelių. Rytinius sumuštinius iškeiskite į tarkuotas morkas ar obuolį.


Gydytojo pagalba

• Jis nuodugniai ištirs vaiką: apžiūrės pilvą, tirs ultra­garsu.

• Organinėms priežastims pašalinti gali prireikti ir kontrastinio žarnų tyrimo.

• Jei gydytojas nustatys, jog vidurių užkietėjimo priežastis yra psichinio pobūdžio, galbūt patars kreiptis į psichoterapeutą, taip pat pasakys, kaip geriau naminė­mis priemonėmis suminkštin­ti vidurius.