Žaidimų svarba jūsų vaikams

Žaisdami vaikai visiškai užsimiršta, jie atsiduria savo stebuklų, tyrinėjimų, nuotykių realybėje, ir nuolat kviečia tėvus pažaisti kartu, taip ragindami nukeliauti į jų pasaulį.

Vaikai pradeda žaisti jau kūdikystėje, siekdami suprasti aplinkinį pasaulį. Žaidimai suteikia vaikams galimybę patiems pažinti daiktus – o tai labai svarbu jų raidai. Nors slėpynių žaidimas suaugusiesiems atrodo betikslis, vaikai be galo žavisi ta nuostaba, kuri jų laukia netikėtai pamačius mylimų žmonių veidus.

Žaidimai suteikia tikro, absoliutaus džiaugsmo.
Žaidimai skatina socialinį-emocinį vystymąsi.
Žaidimai gerina fizinį ir motorinį vystymąsi.
Žaidimai palengvina kognityvinį mokymąsi.
Žaidimai skatina kalbos vystymąsi.
Žaidimai skatina kūrybiškumą.
Žaidimai suteikia progų glaudžiau bendrauti.

Pradėdami vaikščioti vaikai vieni žaidžia su daiktais, kuriuos galima paimti, apžiūrinėti, liesti – ar tai būtų konstruktorius, ar dėžutė. Tokio amžiaus vaikai taip pat mėgsta judėti pagal muzikos ritmą.

Ikimokyklinukų žaidimuose atsiranda ir kiti žmonės. Jie arba prisijungia bet kuriuo žaidimo metu, arba yra įtraukiami nuo pat pradžių ir su jais planuojamas žaidimas. Dabar jie jau gali išplėsti žaidimo teritoriją – nuo namų, stalo žaidimų iki lauko.

Mokyklinio amžiaus vaikai ima vertinti organizuotus žaidimus – tokius, kaip dainos ir šokiai, žaidimai su taisyklėmis, estafetės ir kiti fiziniai užsiėmimai.

Štai keli būdai, kuriais tėvai gali paskatinti vaikus žaisti ir palaikyti juos.

Leiskite vaikui būti žaidimo lyderiu. Leiskite jam pradėti žaidimus, nustatyti taisykles. Žaidimai tampa erdve vaikams išreikšti jausmus ir valdyti situaciją.

Padėkite jiems padėti sau. Kai jūsų penkiametis paprašys pagalbos, tarkime, kaip sudėti dėlionę, nepulkite padėti iškart – pirmiau paklauskite vaiko klausimų, padėsiančių jam pačiam susivokti. Paklauskite: „Kaip manai, kur ši dalis turėtų atsidurti?“ Vėliau pagirkite jį už sėkmę.

Būkite dėmesingi. Kai žaidžiate su vaiku, stebėkite: ar jis nori, kad aktyviai įsitrauktumėte į žaidimus? Ar jam reikia paskatinimo? Ar jis pavargęs, alkanas? Ar jam reikia pertraukėlės?

Turėkite žaidimų planą. Jei per mažai laiko pažaisti su vaiku, paverskite paprastus vaiko priežiūros darbelius smagiu žaidimu. Paprašykite kitų šeimos narių pagalbos – jie irgi turi suprasti, kodėl žaidimai yra svarbu ir kaip jie turėtų skatinti vaiką žaisti.