Metų laikas, kada kūdikiai gimsta, gali turėti dramatiškų ir ilgalaikių pasekmių jų biologinio laikrodžio funkcionavimui, praneša „Science Daily“.

Tokia yra naujo tyrimo išvada, publikuota gruodžio mėnesį  žurnale „Nature Neuroscience“. Eksperimentas teikia įrodymus apie metų laikų pėdsakus žinduolių biologiniuose laikrodžiuose.

Tyrimai su ką tik gimusia pele gali padėti išsiaiškinti faktą, kad žmonės, gimę žiemos mėnesiais, turi didesnę neurologinių problemų riziką, įskaitant žiemos depresiją ir netgi šizofreniją.

„Mūsų biologiniai laikrodžiai lemia aktyvios dienos ilgumą ir elgesio kaitą pagal metų laikus“, – teigia Vanderbilto universiteto (JAV) biologai Douglas McMahonas, Chrisas Ciarleglio, Karen Gamble.

Per eksperimentą pelių grupės buvo nuo gimimo auginamos dirbtinės žiemos sąlygomis arba saulės šviesoje. O joms užaugus pelės patekdavo į nuolatinę tamsą, ir jų veiksmai tada būdavo stebimi.

Pas žiemą gimusias peles aktyvios dienos periodas būdavo sulėtėjęs, nepaisant, ar jos buvo auginamos žiemos, ar vasaros sąlygomis.

Ar tokį elgesį sukuriančios sąlygos ir jų pasekmės yra laikinos ar nuolatinės, tai jau yra klausimai mokslininkų ateities eksperimentams, informuoja „Science Daily“.

„Pelės, išaugintos žiemos cikle, rodo didžiulį atsaką į pokyčius metų laikuose, o tai panašu, kaip pastarieji paveikia žmones“, – kalba tyrėjai.

Naujas tyrimas iškelia intriguojančią ir spekuliatyvią galimybę: „Mes žinome, kad biologinis laikrodis reguliuoja žmonių nuotaikas. Jeigu peles paveikęs mechanizmas veikia ir žmones, tai asmenybėms gali sukelti pastebimų savijautos pasekmių“, – cituojami mokslininkai.

Yra svarbu pabrėžti, kad nors tai skamba daugiau kaip astrologija, tai yra metų laikų biologija.

Medik