Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 

Klausti
Atsakymai
 

  Ligos
  Vaistai
  Forumas
  Bibliotekos
  Vaistinės
  Gydymo įstaigos
  Pirmoji pagalba

Prostatos sutrikimai ir ligos

 

 


Jums per penkiasdešimt? Esate dažnai priverstas eiti į tualetą, ypač naktį? Dėl nepaaiškinamų priežasčių ėmėte netekti svorio? Šlapindamiesi jaučiate skausmą? Jei bent į vieną iš šių klausimų atsakėte teigiamai, skaitykite šį straipsnį toliau ir sužinokite daugiau apie galimas Jūsų prostatos (priešinės liaukos) problemas.

Kas yra prostata?

Prostata yra nedidelė maždaug graikinio riešuto dydžio ir pavidalo liauka. Ji yra po šlapimo pūsle ir supa apatiniąją šlaplės – šlapimtakio, kuriuo pro varpą išteka (pasišalina) šlapimas ir sėkla, – dalį. Prostata gamina tirštą vaiskų skystį, kuris sumišęs su sperma sudaro sėklinį skystį.

Į viršų

Dažniausios prostatos ligos

Prostatos išvešėjimas (gerybinė prostatos hiperplazija)
Vyrui senstant, jo prostata didėja ir, nors tai natūralus procesas, ji gali trukdyti tekėti šlapimui. Prostatos padidėjimas vadinamas prostatos išvešėjimu, mediciniškai - gerybine prostatos hiperplazija (GPH). Tai gana plačiai paplitęs reiškinys, todėl sakoma, kad „visi garbingo amžiaus sulaukę vyrai turi padidėjusią prostatą“. Nedidelio laipsnio prostatos padidėjimas būdingas daugeliui 40 metų ribą peržengusių vyrų ir daugiau kaip 90 proc. vyresnių nei 80 metų vyrų.

Vienas iš GPH simptomų yra būtinybė dažnai keltis naktį šlapintis. Kiti simptomai: sunkiau pradėti šlapintis, gali būti susilpnėjusi šlapimo srovė ir t.t.

Ūmus ir lėtinis prostatitas
Prostatitas yra  priešinės liaukos uždegimas. Manoma, kad apie 35 proc. vyrų vienu ar kitu gyvenimo metu rizikuoja susirgti  prostatitu.  Išsivysčius prostatitui, šlapintis gali būti sunku arba skausminga. Prostatitu sergantis vyras gali būti priverstas šlapintis dažniau. Jis gali karščiuoti, apatinėje nugaros srityje arba dubenyje jausti skausmą. Gali sumažėti lytinis potraukis, sutrikti erekcija arba gali būti sunku ją išlaikyti pakankamai, kad lytiniai santykiai būtų visaverčiai. Ir ūmus, ir lėtinis prostatitas gali būti lengvai supainiojami su kitomis šlapimo trakto infekcijomis.

Prostatos vėžys
Prostatos vėžys yra priešinės liaukos audinius pažeidžianti liga.

Kas yra vėžys?
Žmogaus organizmas sudarytas iš milijonų mažų ląstelių, kurios mažesnės net už adatos smaigalį. Visos ląstelės – išskyrus mūsų smegenų ląsteles – pasižymi gebėjimu cikliškai atsinaujinti; naujos ląstelės atsiranda tada, kai viena ląstelė pasidalija ir skyla į dvi. Šios naujosios ląstelės pakeičia senas, nebefunkcionuojančias ir žuvusias ląsteles. Sveikame organe ląstelės auga ir dalijasi reguliariai, tačiau organizmas šį procesą griežtai kontroliuoja. Vis dėlto kartais atsitinka taip, kad kai kurios ląstelės ima dalytis net ir tada, kai visiškai nebūtina, t. y. ne dėl audinio struktūros palaikymo ir jo atsinaujinimo. Tuomet susiformuoja darinys, vadinamas augliu.

Gerybiniai ir piktybiniai augliai
Augliai gali būti gerybiniai arba piktybiniai. Gerybinio auglio ląstelės nemigruoja į kitas organizmo vietas, tačiau augliui užaugus gana dideliam jis gali pradėti kelti rūpesčių, nes ima spausti jį supančius audinius ir organus.

Piktybinis auglys vadinamas vėžiu.Pagrindinis auglys parodo vietą, kurioje vėžys prasidėjo, tačiau vėžio ląstelės iš šio auglio gali nukeliauti į kitus audinius. Tai vadinama vietiniu išplitimu. Ląstelės užima vis daugiau vietos, gali prasiskverbti į auglį supančius sveikus audinius.

Prostatos augliai gali blokuoti šlapimo srovę ir, negydomi, paplisti po kitus organus. Daugeliui vyrų prostatos vėžys formuojasi lėtai ir nesukelia jokių sutrikimų tol, kol neišplinta už prostatos ribų. Tačiau kai kuriems vyrams navikas auga daug greičiau. Prostatos vėžį svarbu diagnozuoti kuo anksčiau, kad būtų įvertintas jo agresyvumas ir  vėžys būtų gydomas dar prieš jam išplintant.  

Į viršų

Kam tai gresia?

Rizikos faktoriai yra šie:
amžius: kuo vyras vyresnis, tuo didesnė rizika susirgti. Visi vyresni nei 50 metų vyrai labiau rizikuoja susirgti prostatos vėžiu;
šeimos istorija; jei kas nors iš artimųjų sirgo prostatos vėžiu, Jūs taip pat rizikuojate juo susirgti;
etniškumas: afroamerikiečiai dažniau serga prostatos vėžiu nei Kaukazo ar Azijos šalių vyrai;
mityba: racionas, kuriame daug gyvulinės kilmės riebalų ir mažai vaisių, daržovių ir žuvies, gali padidinti riziką susirgti prostatos vėžiu.

Be to, yra keletas perspėjančių požymių, kurie gali reikšti, kad sergate prostatos ligomis. Jei vienas ar kitas požymis vargina ir Jus, neišsigąskite ir kreipkitės į savo šeimos gydytoją arba urologą:
sunkumas arba skausmas šlapinantis;
dažnas šlapinimasis, ypač naktį;
staigus noras bėgti į tualetą šlapintis;
kraujas šlapime arba sėkloje;
impotencija.

Daugelis gydytojų mano, kad vyresni nei 50 metų vyrai turėtų kasmet profilaktiškai pasitikrinti.

Į viršų

Kas Jūsų laukia gydytojo kabinete?

Jūsų šeimos gydytojas arba urologas paklausinės Jus apie simptomus ir galbūt patars atlikti kraujo tyrimus. Kraujo tyrimai suteis gydytojui informacijos apie prostatos gaminamo PSA (prostatos specifiniu antigenu) vadinamo proteino lygį kraujyje. Aukštas PSA lygis yra pirmas požymis, rodantis tolesnių tyrimų reikalingumą. Tačiau aukštą PSA lygį gali nulemti ir kai kurios kitos priežastys, todėl šis testas skiriamas ne tik vėžiui diagnozuoti. Gydytojas gali atlikti prostatos fizinę apžiūrą, siekdamas nustatyti, ar prostata nėra padidėjusi. Jeigu Jūsų PSA lygis yra aukštas ir prostata yra netaisyklingos formos, gali tekti atlikti išsamesnius tyrimus.

Digitalinis rektalinis tyrimas  yra vienas iš jų (žr. paveikslą). Tyrimo metu gydytojas, apsimovęs guminę pirštinę, įkiša į tiesiąją žarną pirštą ir čiuopdamas nustato, ar prostatoje nėra kietų, padidėjusių ar pakitusios formos sričių. Tyrimas trunka vos keletą minučių.

Jei PSA lygis padidėjęs, o digitalinio tyrimo metu aptikti pakitusios prostatos požymiai, gydytojas veikiausiai nuspręs atliks išsamesnius tyrimus. Būdingiausi tyrimų metodai yra ultragarso signalais gautų prostatos vaizdų analizė ir biopsija. Prostatos ultragarsinio tyrimo metu į tiesiąją žarną įvedamas maždaug piršto dydžio zondas. Šis zondas skleidžia aukšto dažnio garso bangas. Garso bangos, atsispindėjusios nuo prostatos sienelių, registruojamos ir paverčiamos prostatos vaizdu. Kad gydytojui būtų lengviau išmatuoti prostatą ir nustatyti visas dydžio ir formos anomalijas, zondu galima apžiūrėti prostatą iš įvairių pusių.

Atliekant transrektalinę prostatos biopsiją ir echoskopiją (zondas įvedamas į tiesiąją žarną), keletas mažų adatų yra įvedamos pro tiesiosios žarnos sienelę į prostatos sritis, kuriose aptikta anomalijų. Adatomis paimami audinio mėginiai ir ištiriami laboratorijoje. Rezultatai leidžia gydytojams diagnozuoti prostatos ligas. Jei diagnozuojamas vėžys, gydytojas nustato jo laipsnį ir agresyvumą arba plitimo tikimybę.

Į viršų

Prostatos ligų gydymo metodai

Gydytojui urologui nustačius diagnozę, jis gali taikyti vieną iš šių gydymo būdų:

Prostatos išvešėjimo medikamentinis gydymas:
Aktyvus stebėjimas. Tai – atidi prostatos būklės stebėsena. Pacientas turi  reguliariai pildyti specialų klausimyną  - tarptautinę prostatos simptomų skalę. Ligos progresavimą pacientai gali sulėtinti keisdami gyvenseną, ypač fizinį aktyvumą ir mitybą.
Augaliniai vaistai. Prostamol uno yra populiariausias Lietuvoje vaistas prostatos išvešėjimui gydyti. Jis sustiprina šlapimo srovę, palengvina šlapinimasį, rečiau reikia keltis naktį. Prostamol uno retai sukelia šalutinius reiškinius, todėl gali būti saugiai vartojamas ilgą laiką. Šį vaistą reikia vartoti po vieną kapsulę per dieną ne trumpiau 3-6 mėnesių, po to kursą kartoti.
Alfa blokatoriai. Jie padeda atpalaiduoti šlapimo pūslės kaklelio ir prostatos raumenis. Sumažindami šlaplę veikiantį slėgį, jie padeda šlapimui įveikti kliūtį ir padidinti jo srovę.
5-alfa reduktazės inhibitoriai. Jie blokuoja procesą, kurio metu testosteronas paverčiamas kita medžiaga – DHT (dihidrotestosteronu). Ši medžiaga, kaip žinoma, yra pagrindinis prostatos didėjimo faktorius.
Siekiant išengti GPH simptomų pablogėjimo arba komplikacijų, tokių kaip ūmus šlapimo susilaikymas (negalėjimas nusišlapinti) arba chirurginės intervencijos reikalaujantys sutrikimai, taikoma kombinuotoji terapija naudojant alfa blokatorius arba 5-alfa reduktazės inhibitorius. Tokia terapija žymiai efektyvesnė nei gydant tik vienu iš medikamentų.
Kitos GPH simptomams pagerinti skirtos gydymo strategijos – anticholinerginiai preparatai, reguliuojantys šlapinimosi poreikį ir jo dažnumą. Ligoniams, ypač varginamiems poreikio šlapintis naktį (nikturijos), gana efektyvūs gali būti vazopresino analogai, stengiantis, be to, vakarais apriboti skysčių vartojimą. Šie vaistai 6–8 valandoms sumažina inkstų išskiriamo šlapimo kiekį.
 

Į viršų

Chirurginio gydymo būdai:

Transuretrinė prostatos incizija (TUIP). Šios procedūros metu padarius keletą įpjovų prostatoje bei šlapimo pūslės kaklelyje, praplečiama šlaplė nepašalinus nė trupučio audinių. Manoma, kad ši procedūra sumažina retrogradinės ejakuliacijos tikimybę. Retrogradinė ejakuliacija tai prostatos pašalinimo operacijos komplikacija, kai nebefunkcionuoja šlaplę nuo šlapimo pūslės skiriantis vožtuvas, kuris orgazmo metu turėtų užsidaryti, kad sėkla būtų pašalinta iš varpos. Ejakuliatas patenka atgal į šlapimo pūslę ir vėliau yra pašalinamas kartu su šlapimu.
Transuretrinė prostatos rezekcija (TURP). Ji sudaro 90 procentų visų chirurginių operacijų, atliekamų esant GPH. TURP metu į šlaplės angą varpoje įvedamas rezektoskopu vadinamas instrumentas, kuris nustumiamas į prostatoje esančios užspaustos šlaplės sritį. Tada rezektoskope esančia vieline kilpa prapjaunamas šlaplę gaubiantis prostatos audinys, ir, siekiant sustabdyti kraujavimą, aplink esančios kraujagyslės kauterizuojamos (prideginamos).
Atviroji prostatektomija. Ši operacija būtina tada, kai prostata yra labai padidėjusi arba kai yra rimtų komplikacijas lemiančių faktorių.

Šiuo metu taikoma keletas minimaliai invazinių gydymo būdų.

Lazerinė prostatektomija. Per šlaplę įvesto lazerio įrenginio spindulys sukuria nukreipiamas į prostatos audinius, supančius užspaustą šlaplės dalį. Lazerio spindulio energija išgarina perteklinį prostatos audinį.
Transuretrinė mikrobanginė prostatos termoterapija (TUMT). Naudojant šį būdą, į šlaplės angą varpoje įvestu ir ties prostata pozicionuotu kateteriu leidžiamos tiksliai valdomos mikrobangos, kurios nukreipiamos į prostatos audinį. Mikrobangų energija įkaitina perteklinį prostatos audinį ir sunaikina jo ląsteles.
Transuretrinė adatinė prostatos abliacija (TUNA). Pro varpos šlaplės angą įvedus instrumentą, į prostatą įduriamos dvi adatos. Šiluminę energiją skleidžiančios adatos šlaplę supantį prostatos audinį priverčia susitraukti, todėl šlapimo srovė padidėja.
Jūsų gydytojas Jus informuos apie tinkamiausią gydymo būdą. Gydymas priklauso ir nuo amžiaus, ir nuo prostatos padidėjimo laipsnio, taip pat nuo jos keliamų rūpesčių rimtumo  ir t.t.

Prostatito gydymas
Infekcijos sukeltas prostatitas dažnai gydomas antibiotikais. Kadangi mes nežinome, kas dar, be infekcijos, sukelia prostatitą, jį gydyti gali būti sudėtinga.

Prostatos vėžio gydymas
Kiekviena prostatos vėžio stadija gydoma bent keliais būdais. Gydytojai, stengdamiesi kiekvienu konkrečiu atveju rasti tinkamiausią gydymo būdą, prostatos vėžį skirsto į organu apribotą (lokalizuotą pačioje liaukoje), lokaliai pažengusį (tai arba didelis prostatos auglys, arba auglys, išplitęs ne per daug toli nuo pirminio auglio) arba metastazinį (tokio auglio ląstelės migruoja toli nuo vėžio židinio ir lemia daugelio naujų auglių atsiradimą). Gydant organu apribotą arba lokaliai pažengusį prostatos vėžį dažniausiai taikomi šie gydymo būdai: chirurgija, spindulinė terapija (švitinimas), hormonų terapija, krioterapija (smarkus šaldymas anomaliam arba sergančiam audiniui naikinti), kai kurių aukščiau išvardytų būdų deriniai ir laukimas stebint. Norėdami daugiau sužinoti, kreipkitės į Jus gydantį urologą.

Į viršų

 

 
2008 Prostamol-uno.lt Visos teis?s saugomos. Puslapio naudojimo taisykl?s