Išeminė širdies liga

Ligos apibūdinimas

Ligos dažniausiai pažeidžiami asmenys

Ligos priežastys ir rizikos veiksniai

Ligos simptomai ir požymiai

Ligos gydytojas diagnozuoja apklausęs ligonį, jį ištyręs, atlikęs reikiamus tyrimus

Ligos gydymas

Ligos esmė

Ligos


Išeminė širdies liga


Ligos apibūdinimas

Išeminė širdies liga (IŠL) – tai širdies liga išsivysčiusi dėl širdies kraujagyslių užsikimšimo dėl aterosklerozės ar trombo.
Pažeidžiamas organas ar kūno dalis
Širdies pagrindinė dalis yra širdies raumuo, kuris susitraukinėdamas varinėja kraują po visą organizmą. Širdis maisto medžiagas ir deguonį gauna iš vainikinių kraujagyslių. Esant intensyviai kraujotakai ir medžiagų apykaitai, klaidingam gyvenimo būdui, širdies kraujagyslės dažnai pažeidžiamos aterosklerozės (susidaro cholesterolio plokštelės). Aterosklerotinės plokštelės ilgainiui užkemša visą kraujagyslės spindį, be to jos dažnai įplyšta dėl trapumo, dėl ko prasideda trombo susidarymas. Širdies raumeniui ima trūkti deguonies, jis žūsta ir nebegali varinėti kraujo, todėl žmogus miršta. Nutrūkus kraujotakai miokardo žūtis ištinka po 30 min.


Ligos dažniausiai pažeidžiami asmenys

Tai dažniausia liga Lietuvoje ir pasaulyje bei dažniausia mirties priežastis. Daugiau serga vyrai 56%, tačiau tai dažnesnė mirties priežastis moterims 64%, vyrams - 45%. Serga žmonės dažniausiai nuo 25m amžiaus. Tikimybė susirgti miokardo infarktu (IŠL išraiška) – 25 – 35 m amžiaus vyrams 3 kartus didesnė nei moterims, 36 – 49 m amžiaus vyrams1,7 karto didesnė nei moterims, >50 dažnis vienodas (reprodukcinio amžiaus moteris apsaugo moteriški hormonai - estrogenai).
Vaikai šia liga neserga, tačiauaterosklerotinės plokštelės nustatomos jau pirmaisiais gyvenimo metais.


Ligos priežastys ir rizikos veiksniai

Pagrindinė priežastis yra aterosklerotinių plokštelių susidarymas širdies vainikinėse kraujagyslėse.
Aterosklerotinių plokštelių susidarymą nulemia klaidinga gyvensena: daug cholesterolio turinčio maisto ( sviesto, kiaušinių, pieno baltymų, riebios mėsos, rafinuotų aliejų ypač keptų (išskyrus alyvų aliejų) vartojimas), rūkymas (nikotinas pažeidžia kraujagysles), mažas fizinis krūvis, nutukimas (širdis turi dirbti dvigubą darbą, ir jai reikia daugiau deguonies), stresai.
Manoma, jog kai kurios infekcijos (chlamidijo, mikoplazmos) turi ryšio su aterosklerotinių plokštelių susidarymu.
Už cholesterolio pristatymą į ląsteles atsakingi labai mažo tankio ir mažo tankio lipoproteinai ( LMTL ir MTL), o už išnešimą – DTL, todėl esant padaugėjus DTL (gerieji lipoproteinai) sumažėja rizika susirgti, o padaugėjus LMTL ir MTL (blogieji lipoproteinai) padidėja rizika susirgti. Vynas, šokoladas, vynuogės didina DTL, mažina LMTL ir MTL, riebus, daug cholesterolio turinti maistas didina LMTL ir MTL, mažina DTL.
Rūkymas pažeidžia kraujagyslių epitelį (tam padeda ir stipri kraujotaka, bei padidėjęs kraujospūdis), pažeidimo vietoje pradeda kauptis cholesterolis, kyla uždegimas ir susidaro plokštelės sudarytos iš cholesterolio kristalų, imuninių ląstelių ir uždegiminių baltymų. Ilgainiui jos didėja ir užkemša spindį arba dėl savo kietumo, trapumo įplyšta, plyšusi dalis yra labai „lipni“, ir pritraukia trombocitus bei susidaro trombas aklinai užkemšanti kraujagyslę.


Ligos simptomai ir požymiai

IŠL išraiškos yra krūtinės angina (skausmas už krūtinkaulio), stabili kai skausmas pastovus, nestabili – kai skausmas atsiranda padidėjus deguonies poreikiui, pvz. fizinio krūvio metu, ir miokardo infarktas (kai dėl išemijos žūsta širdies raumuo).
Angininis skausmas: jei trunka iki 20 min. tai būdinga krūtinės anginai, jei ilgiau – miokardo infarktui; skausmą esti už krūtinkaulio, plinta į kairę ranką, rečiau į kaklą, apatinį žandikaulį, dantis, nugarą, viršutinę pilvo dalį.
Skausmas spaudžiančio, gniaužiančio, plėšiančio, deginančio, veržiančio pobūdžio; skausmas stiprėja, kartais banguoja. Jei padeda nitroglicerinas būdinga krūtinės anginai jei ne – miokardo infarktui. Dažniausiai prasideda naktį (padidėja trombocitų aktyvumas, adrenerginis aktyvumas, dažni kraujagyslių spazmai).
Labai svarbūs ir kiti požymiai: mirties baimė, nerimas, dusulys, silpnumas, širdies plakimas, prakaitavimas, pykinimas, kraujospūdžio kritimas, sąmonės netekimas.
Neretai IŠL pasireiškimas panašus į kitų sistemų pažeidimą – pilvo organų (pilvo skausmas, pykinimas, vėmimas), bronchų astmą (dusulys), aritmiją ( sutrinka širdies ritmas), galvos smegenų pažeidimą (galvos svaigimas, sąmonės netekimas, psichikos sutrikimai), ar besimptomė eiga be skausmo.
Šie netipiški atvejai labiau būdingi 25 – 40 ir >75m amžiaus žmonėms, moterims, ligoniams sergantiems cukriniu diabetu.


Ligos gydytojas diagnozuoja apklausęs ligonį, jį ištyręs, atlikęs reikiamus tyrimus

Skausminis sindromas yra gana tipinis.
Pirmas veiksmas yra elektrokardiogramos (EKG) registravimas. Miokardo infarkto atveju bus vadinamos „vėliavos“ – ST segmento pakilimas ir neigiamas T dantelis, krūtinės anginos atveju bus nusileidęs ST arba neigiamas T dantelis; galimos aritmijos.
Laboratoriniai tyrimai:
Miokardo nekrozės (žūties) kraujyje žymenų nustatymas – jei jie padidėję nurodo miokardo infarktą, jei nepadidėję ar EKG duomenys nerodo infarkto – labiau tikėtina krūtinės angina.
Nekrozės žymenys – jautriausias ir specifiškiausias yra troponinas (tačiau susidaro po tam tikro laiko); kreatinkinazė, mioglobinas (nustatomas pirmosiomis valandomis), laktatdehidrogenazė. Gali būti padidėjęs C reaktyvinis baltymas (tačiau po kelių parų), ntriuretrinis peptidas.
Echokardiografija – tai ultragarsinis širdies tyrimas, galima nustatyti pažeidimo vietą, sienelės judrumą, komplikacijas – raumens plyšimą, vožtuvų nesandarumą, aneurizmą (išsiplėtimą), širdies tamponadą (kai kraujas susirenka tarp širdiplėvės ir miokardo, taip suspaudžiama širdis); širdies pajėgumą, išmetimo frakciją (kiek širdis išmeta kraujo į kraujotaką).
Rentgenologinis tyrimas gali parodyti išsiplėtusią, padidėjusią širdį, plaučių pabrinkimą (esant silpnai širdžiai, nenuimamas kraujas nuo plaučių).
Vienas svarbiausių tyrimų yra koranarografija – jos metu leidžiamas kontrastas į širdies kraujagysles ir matomos susiarėjusios ir užsikimšusios vietos.
Magnetinis rezonansas – nustatoma infarkto dydis, trombai, aneurizma, aterosklerotinės plokštelės struktūra.
Radionuklidiniai tyrimai – pažeidimo vietos kraujotaką.
Emisinė pozitroninė tomograma – ištiriama ar pažeisti plotai gyvybingi.
Veloergometriniai, tredmilo tyrimai, stres echokardioskopija atliekami norint nustatyto ar yra krūtinės angina (atliekant fizinį krūvį registruojama EKG ar ultragarsas).


Ligos gydymas

Pirma pagalba – sergančiojo nuraminimas, aspirinas (375 mg), nitroglicerino ar beta adreno blokatorių skyrimas (metaprololio), ir kuo greičiau transportuoti į ligoninę.
Čia pirma pagalba be minėtų – nuskausminimas (morfinu, kuris dar ir sumažina veninį spaudimą) ir deguonies terapija.
Tolimesnis gydymas priklauso ar tai yra vainikinės kraujagyslės užsikimšimas (EKG ST pakilimas ir neigiamas T), ar kraujagyslės grėsmingas susiarėjimas ( ST nusileidimas ar neigiamas T).
Jei yra užsikimšusi kraujagyslė – ji atveriama:
1. vaistais – trombolitikais, trombą tirpinančiomis medžiagomis (tenekleplazė, reteplazė);
2. dažniausiai pirmaeilis gydymas, jei galima taikyti praėjus ne daugiau nei 1,5 val nuo skausmo atsiradimo, tai – perkutaninė transluminalinė vainikinių arterijų angioplastika (PTVAA) – kai per šlaunies arteriją įvedamas metalinis lankstus strypelis ir užsikimšusi kraujagyslė atkemšama, taip pat gali būti buvusioje užsikimšimo vietoje įdėtas vamzdelis (stentas), kad kraujagyslė vėl neužsivertų.
3. jei šiuo būdu neįmanoma gražinti širdies raumens kraujotakos – daroma operacija (daromi užsikimšusių kraujagyslių apėjimai (šuntai) iš kitų kūno vietų (kojų, pilvo) paimtų kraujagyslių, sudėtingiausia operacija – širdies transplantacija.
Jei esti grėsmingas susiaurėjimas skiriami vaistai slopinantys trombo susidarymą – aspirinas, trombolitikai, neleidžiantys susijugti trombocitams (klopidrogelis), antikoaguliantai, slopinantys kraujo krešėjimą (heparinas, frakcionuoti heparinai, hirudinas); nitroglicerinas, beta adreno blokatoriai (metoprololis), angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriai (ramiprilis ir kiti), sprendžiama apie planinę, neskubią PTVAA ar širdies operaciją.
Norint išvengti šios ligos svarbu keisti gyvenseną, atsisakyti žalingų įpročių, esant padidėjusiam cholesteroliui, MTL, LMTL vartoti mažinančius vaistu – statinus; laiku gydytis.
IŠL yra didžiausia mirties priežastis, todėl tai labai aktuali liga, tačiau viskas priklauso nuo mūsų pačių – ar rūpi mums sveikata ar ne.
Prevencija
Nerūkyti, arba mesti kuo anksčiau. Sportuoti. Nevartoti riebaus maisto.


Ligos esmė

Krūtinės skausmas su plitimu į ranką, kaklą.
Mirties baimė.
Kraujospūdžio kritimas.
Dusulys.
Sąmonės praradimas.


Ligos

 

Žymos: adrenerginisadrenerginis aktyvumasadrenerginis aktyvumas dažniadrenoadreno blokatoriaiadreno blokatoriai metoprololisaklinaiaktualiaktuali ligaaktuali liga viskasaktyvumasaktyvumas adrenerginis aktyvumasaktyvumas dažniaktyvumas dažni kraujagysliųaliejųaliejų vartojimasaliejų vartojimas rūkymasalyvųalyvų aliejųalyvų aliejų vartojimasamžiaus moterisamžiaus moteris apsaugoamžiaus vyramsamžiaus vyrams kartoamžiaus vyrams kartusamžiaus žmonėmsamžiaus žmonėms moterimsaneurizmaaneurizma aterosklerotinėsaneurizma aterosklerotinės plokštelėsaneurizmą išsiplėtimą širdiesanginaangina atliekantangina atliekant fizinįangina nekrozėsangina nekrozės žymenysanginaiangininisangininis skausmasanginosanginos atvejuangioplastikaangiotenzinąantikoaguliantaiantikoaguliantai slopinantysantikoaguliantai slopinantys kraujoapatinįapėjimaiapibūdinimasapibūdinimas išeminėapibūdinimas išeminė širdiesapibūdinimas ligosapibūdinimas ligos pažeidžiamiapklausęsapsaugoapykaitaiaritmijąaritmiją sutrinka širdiesaritmijosarterijaarterijųasmenysasmenys ligosasmenys ligos priežastysaspirinasaspirinas trombolitikaiaspirinas trombolitikai neleidžiantysastmaastmą dusulysastmą dusulys aritmijąaterosklerotinėsaterosklerotinės plokštelėsaterosklerotinės plokštelės ilgainiuiaterosklerotinės plokštelės struktūraaterosklerotiniųaterosklerotinių plokštelių susidarymąaterosklerotinių plokštelių susidarymasaterosklerotinių plokštelių susidarymuaterosklerozėsaterosklerozės susidaroaterosklerozės susidaro cholesterolioatkemšamaatliekantatlikęsatsakingiatsiradimoatsiranda padidėjus deguoniesatsisakytiatvejuatveriamabaimėbaimė kraujospūdžiobaimė kraujospūdžio kritimasbaltymasbaltymas tačiaubaltymas tačiau keliųbaltymųbaltymų ilgainiuibanguojabesimptomėbeta adreno blokatoriaiblogiejiblogieji lipoproteinaiblogieji lipoproteinai padidėjablokatoriaiblokatoriųbronchųbronchų astmą dusulysbūdingabūdinga krūtinėsbūdinga krūtinės anginaibūdingibūduibūdui širdiesbūdui širdies kraujagyslėsbuvusiojebuvusioje užsikimšimobuvusioje užsikimšimo vietojechlamidijocholesteroliocholesterolio kristalųcholesterolio kristalų imuniniųcholesterolio pristatymącholesterolio turinčiocholesterolio turinčio maistocholesterolio turinticholesterolio turinti maistascholesterolischolesteroliuicukriniu diabetu ligosdalįdalį skausmasdalį skausmas spaudžiančiodalis širdiesdalis širdies pagrindinėdantelisdantelis krūtinėsdantelis krūtinės anginosdantisdaromadaromidaromi užsikimšusių kraujagysliųdažnesnėdažnesnė mirtiesdažnesnė mirties priežastisdažni kraujagysliųdažni kraujagyslių spazmaidažniausiadažniausia ligadažniausia liga lietuvojedažniausia mirtiesdažniausia mirties priežastisdažnisdeginančiodeguonįdeguoniesdeguonies poreikiuideguonies stresaideguonies stresai manomadeguonies terapijadeguonies terapija tolimesnisdiabetu ligosdiabetu ligos gydytojasdiagnozuojadidžiausiadidžiausia mirtiesdidžiausia mirties priežastisdirbtiduomenys nerodo infarktodusulysdusulys aritmijądusulys aritmiją sutrinkadusulys sąmonėsdusulys sąmonės praradimasdusulys silpnumas širdiesdvigubadydisechokardiografijaechokardioskopijaeigaelektrokardiogramosemisinėepitelįesantesmėesmė krūtinėsesmė krūtinės skausmasesmė ligosesmė ligos išeminėestiesti grėsmingasesti grėsmingas susiaurėjimasestrogenaifermentofizinįfiziniofizinio krūvio miokardofrakcijafrakciją kiek širdisfrakcionuotigalimosgalvos smegenų pažeidimągalvos svaigimasgalvos svaigimas sąmonėsgaunageriejigerieji lipoproteinaigerieji lipoproteinai sumažėjagniaužiančiogrąžintigražinti širdiesgražinti širdies raumensgreičiaugrėsmingasgrėsmingas susiaurėjimasgrėsmingas susiaurėjimas skiriamigydymasgydymas ligosgydymas ligos esmėgydymas pirmagydymas pirma pagalbagydymas priklausogydytisgydytojasgyvenimo būdui širdiesgyvenimo metaisgyvenimo metais ligosgyvensenagyvensena cholesteroliogyvensena cholesterolio turinčiogyvybingiheparinaiheparinashirudinashormonaiįdėtasilgainiuiilgainiui užkemša visąilgiau miokardoilgiau miokardo infarktuiimuniniųinfarktąinfarktasinfarktoinfarkto dydisinfarkto dydis trombaiinfarkto labiauinfarkto labiau tikėtinainfarktuinfarktuiinfarktui prasidedainfarktui prasideda naktįinfekcijosinhibitoriaiinhibitoriai ramiprilis kitiintensyviaiįplyštaįplyšta plyšusiįplyšta plyšusi dalisįpročiųišemijosišemijos žūstaišemijos žūsta širdiesišeminėišmetaišmeta kraujoišmetimoišnešimąišraiškaišraiška amžiausišraiška amžiaus vyramsišraiškosišsiplėtimąišsiplėtimą širdiesišsiplėtimą širdies tamponadąišsiplėtusiąišsivysčiusiišskyrusišskyrus alyvų aliejųištinkaištiriamaištyręsišvengti ligosišvengti ligos keistiįvedamasjautriausiasjudrumąkairėkakląkaklą mirtieskaklą mirties baimėkartokarto didesnėkauptiskeistikeptųkiaušiniųkiek širdiskiek širdis išmetakietumokietumo trapumokietumo trapumo įplyštakiti požymiaikiti požymiai mirtieskiti sprendžiamakiti sprendžiama planinęklaidingaklaidinga gyvensena cholesterolioklaidingamklopidrogelisklopidrogelis antikoaguliantai slopinantyskojų pilvokojų pilvo paimtųkomplikacijaskontrastaskonvertuojančiokoranarografijakraująkraujagyslėkraujagyslė atkemšamakraujagyslę ligoskraujagyslę ligos simptomaikraujagyslėskraujagyslės grėsmingaskraujagyslės grėsmingas susiarėjimaskraujagysles matomoskraujagysles matomos susiarėjusioskraujagyslės pažeidžiamos aterosklerozėskraujagyslės spindįkraujagyslės užsikimšimaskraujagyslėsekraujagyslėse aterosklerotiniųkraujagyslėse aterosklerotinių plokšteliųkraujagyslių apėjimaikraujagyslių apėjimai šuntaikraujagyslių epitelįkraujagyslių intensyviaikraujagyslių intensyviai kraujotakaikraujagyslių spazmaikraujagyslių spazmai svarbūskraujagyslių sudėtingiausiakraujagyslių sudėtingiausia operacijakraujaskraujo krešėjimąkraujo krešėjimą heparinaskraujospūdiskraujospūdžiokraujospūdžio kritimas dusulyskraujotakąkraujotaką emisinėkraujotaką emisinė pozitroninėkraujotaką rentgenologinis tyrimaskraujotakaikraujotakai miokardokraujotakai miokardo žūtiskraujotakoskreatinkinazėkrešėjimąkristalųkritimaskritimas dusulyskritimas dusulys sąmonėskrūtinėskrūtinės angina atliekantkrūtinės angina nekrozėskrūtinės anginaikrūtinės anginoskrūtinės anginos atvejukrūtinės skausmaskrūtinės skausmas plitimukrūtinkauliokrūtinkaulio plintakrūvįkrūviokrūvio miokardokrūvio miokardo infarktaskrūviskrūvis nutukimas širdiskūno dalis širdieskūno vietųkūno vietų kojųkyla uždegimas susidarolabiau tikėtinalabiau tikėtina krūtinėslaboratoriniailaboratoriniai tyrimai miokardolaikulaktatdehidrogenazėlaktatdehidrogenazė padidėjęslaktatdehidrogenazė padidėjęs reaktyvinislankstuslankstus strypelis užsikimšusiląstelių uždegiminių baltymųleidžiamasliga lietuvojeliga lietuvoje pasaulyjeliga ligosliga ligos apibūdinimasliga nesergaliga neserga tačiauaterosklerotinėsliga viskasliga viskas priklausoligonįligoniamsligoninęligos apibūdinimas išeminėligos apibūdinimas ligosligos esmėligos esmė krūtinėsligos esmė ligosligos gydymasligos gydymas ligosligos gydymas pirmaligos gydytojasligos gydytojas diagnozuojaligos išeminėligos išeminė širdiesligos keistiligos keisti gyvensenąligos pažeidžiamiligos pažeidžiami asmenysligos priežastysligos priežastys rizikosligos simptomailigos simptomai požymiailipnilipoproteinailipoproteinai padidėjalipoproteinai padidėja rizikalipoproteinai sumažėjalipoproteinai sumažėja rizikalmtllmtl vartotilmtl vartoti mažinančiusmagnetinismaistasmaistas lmtlmaisto ligosmaisto ligos esmėmaisto sviestomaisto sviesto kiaušiniųmatomosmažasmažinančiusmažomažo tankio mažomedžiagasmedžiagomismestimetais ligosmetais ligos priežastysmetalinismetaprololiometoprololismikoplazmosmikoplazmos ryšio aterosklerotiniųminėtųmioglobinasmiokardomiokardo infarktąmiokardo infarktasmiokardo infarktomiokardo infarkto atvejumiokardo infarktumiokardo infarktuimiokardo infarktui prasidedamiokardo nekrozėsmiokardo nekrozės žūtiesmiokardo suspaudžiamamiokardo suspaudžiama širdismirštamiršta nutrūkus kraujotakaimirtiesmirties baimėmirties baimė kraujospūdžiomirties baimė nerimasmirties priežastis moterimsmorfinumoterims amžiausmoterims amžiaus vyramsmoterims dažnismoterims dažnis vienodasmoterims ligoniamsmoterims ligoniams sergantiemsmoterims vyrams sergamoterismoteriškimumsnaktįnaktį padidėjanaktį padidėja trombocitųnebegalineigiamasneigiamas dantelis krūtinėsneįmanomaneįmanoma gražinti širdiesnekrozėsnekrozės žymenysnekrozės žymenys jautriausiasneleidžiantysnenuimamasnenuimamas kraujasnepadidėjęnerimasnerodonerodo infarktonerodo infarkto labiaunerūkytinesandarumąneserganeserga tačiauaterosklerotinės plokštelėsneskubiąneskubią ptvaaneskubią ptvaa širdiesnestabilinetekimasnetekimas psichikosnetekimas psichikos sutrikimainetipiškineužsivertųnevartotinevartoti riebaus maistonikotinasnitroglicerinasnitroglicerinas betanitroglicerinas beta adrenonitroglicerinas būdinganitroglicerinas būdinga krūtinėsnitroglicerinonorint išvengtinorint išvengti ligosntriuretrinisnugaranulemianuraminimasnurodonurodo miokardonurodo miokardo infarktąnusileidęsnusileidęs neigiamasnusileidęs neigiamas dantelisnusileidimasnusileidimas neigiamasnuskausminimasnustatoma infarktonustatoma infarkto dydisnustatomasnustatomosnustatymasnustatyti pažeidimonustatyti pažeidimo vietąnustatytonutrūkusnutrūkus kraujotakainutrūkus kraujotakai miokardonutukimasnutukimas širdisnutukimas širdis dirbtioperacijaoperaciją norintoperaciją norint išvengtioperacija širdiesoperacija širdies transplantacijaorganasorganų pilvoorganų pilvo skausmaspabrinkimąpačiupadaugėjuspadaugėjus lmtlpadeda nitroglicerinaspadeda nitroglicerinas būdingapadidėja rizikapadidėja rizika susirgtipadidėja trombocitųpadidėja trombocitų aktyvumaspadidėjępadidėję nurodo miokardopadidėjęs reaktyvinispadidėjęs reaktyvinis baltymaspadidėjuspadidėjus deguoniespadidėjus deguonies poreikiuipadidėjusiapadidėjusiampagalbapagalba minėtųpagalba minėtų nuskausminimaspagrindinėpagrindinė dalispagrindinė priežastispaimtųpaimtų kraujagysliųpaimtų kraujagyslių sudėtingiausiapajėgumąpakilimaspanašusparodytiparųpasireiškimaspastovuspažeidimąpažeidimą galvospažeidimą galvos svaigimaspažeidimą pilvopažeidimą pilvo organųpažeidimopažeidimo vietąpažeidimo vietą sienelėspažeidimo vietospažeidimo vietos kraujotakąpažeidžiapažeidžia kraujagysliųpažeidžia kraujagyslių epitelįpažeidžiamaspažeidžiamipažeidžiami asmenys ligospažeidžiamospažeidžiamos aterosklerozėspažeidžiamos aterosklerozės susidaropažeistipeptidasperkutaninėperkutaninė transluminalinė vainikiniųpilvopilvo dalį skausmaspilvo organųpilvo organų pilvopilvo paimtųpilvo paimtų kraujagysliųpilvo skausmaspilvo skausmas pykinimaspirmąpirma pagalba minėtųpirmaeilispirmaeilis gydymaspirmaisiaispirmaisiais gyvenimopirmaisiais gyvenimo metaispirmaspirmosiomisplakimasplaninėplaninę neskubią ptvaaplaučiuplaučių svarbiausiųplaučių svarbiausių tyrimųplėšiančioplintaplitimuplokštelėsplokštelės aterosklerotinės plokštelėsplokštelės ilgainiuiplokštelės ilgainiui užkemšaplokštelės nustatomosplokštelės struktūraplokštelės struktūra radionuklidiniaiplokštelės sudarytosplokšteliųplokštelių susidarymąplokštelių susidarymą nulemiaplokštelių susidarymasplokštelių susidarymas širdiesplokštelių susidarymuplotaiplyšimąplyšusiplyšusi dalispobūdžioporeikiuipozitroninėpožymiaipožymiai ligospožymiai ligos gydytojaspožymiai mirtiespožymiai mirties baimėpradedapraėjusprakaitavimaspraradimaspraradimas ligosprasideda naktįprasideda naktį padidėjaprasideda tromboprasideda trombo susidarymasprevencijąpriežastis moterimspriežastis moterims vyramspriežastyspristatymąpritraukiapsichikosptvaaptvaa širdiesptvaa širdies operacijąpykinimaspykinimas vėmimaspykinimas vėmimas bronchųradionuklidiniairadionuklidiniai tyrimairadionuklidiniai tyrimai pažeidimorafinuotųramiprilisramiprilis kitiramiprilis kiti sprendžiamarankaranką kakląranką kaklą mirtiesraumeniuiraumensraumens kraujotakosraumens kraujotakos daromaraumuoraumuo angininisraumuo angininis skausmasreaktyvinisreaktyvinis baltymas tačiauregistravimasregistravimas miokardoregistravimas miokardo infarktoregistruojamareikiamusreikiamus tyrimus ligosreikiamus tyrimus skausminisrentgenologinisrentgenologinis tyrimasrentgenologinis tyrimas parodytireprodukcinioreprodukcinio amžiausreprodukcinio amžiaus moterisreteplazėrezonansasrezonansas nustatoma infarktoriebausriebaus maistoriebaus maisto ligosriebiosriebusriebus cholesterolioriebus cholesterolio turintiritmasrizikariziką susirgtirizika susirgti padaugėjusrizika susirgti vynasrizikos veiksniai ligosrizikos veiksniai pagrindinėrūkymasrūkymas pažeidžiarūkymas pažeidžia kraujagysliųrūpiryšioryšio aterosklerotiniųryšio aterosklerotinių plokšteliųsąmonėssąmonės netekimas psichikossąmonės praradimassąmonės praradimas ligossegmentoserga žmonėssergančiojosienelessilpnaisilpnumassilpnumas širdiessilpnumas širdies plakimassimptomaisimptomai požymiai ligossindromasširdįširdies kraujagyslesširdies kraujagysles matomosširdies kraujagyslės pažeidžiamosširdies kraujagyslių užsikimšimoširdies ligą ligosširdies operacijąširdies operaciją norintširdies pagrindinėširdies pagrindinė dalisširdies pajėgumąširdies pajėgumą išmetimoširdies plakimasširdies plakimas prakaitavimasširdies raumeniuiširdies raumensširdies raumens kraujotakosširdies raumuoširdies raumuo angininisširdies raumuo susitraukinėdamasširdies ritmasširdies ritmas galvosširdies tamponadąširdies transplantacijąširdies tyrimasširdies tyrimas nustatytiširdies vainikinėseširdies vainikinėse kraujagyslėseširdiplėvėsširdiplėvės miokardoširdiplėvės miokardo suspaudžiamaširdisširdis dirbtiširdis dirbti dvigubąširdis išmetaširdis išmeta kraujoširdžiaiširdžiai nenuimamas kraujassistemųsistemų pažeidimą pilvoskausmasskausmas atsirandaskausmas atsiranda padidėjusskausmas pastovusskausmas pastovus nestabiliskausmas plitimuskausmas pykinimasskausmas pykinimas vėmimasskausmas spaudžiančioskausmas spaudžiančio gniaužiančioskausmas stiprėjaskausmas stiprėja kartaisskausminisskausmo atsiradimoskiriamiskyrimasšlauniesslopinantysslopinantys kraujoslopinantys kraujo krešėjimąslopinantys tromboslopinantys trombo susidarymąsmegenų pažeidimąsmegenų pažeidimą galvosšokoladasspaudimą deguoniesspaudimą deguonies terapijaspaudžiančiospazmaispecifiškiausiasspindįsportuotisprendžiamastabilistatinusstentasstiprėjastipristresstresaistruktūrąstruktūra radionuklidiniai tyrimaistrypelisstrypelis užsikimšusistrypelis užsikimšusi kraujagyslėsudarytossudėtingiausiasudėtingiausia operacijasudėtingiausia operacija širdiessumažėja rizika susirgtišuntaisusiarėjimassusiarėjimas nusileidimas neigiamassusiarėjusiossusiaurėjimassusidarosusidaro plokštelėssusidaro plokštelės sudarytossusidaro trombassusidaro trombas aklinaisusidarymąsusidarymą aspirinassusidarymą aspirinas trombolitikaisusidarymassusidarymas širdiessusidarymas širdies raumeniuisusidarymas širdies vainikinėsesusidarymususijugtisusirenkasusirenka širdiplėvės miokardosusirgti miokardosusirgti miokardo infarktususirgti padaugėjussusirgti padaugėjus lmtlsusirgti vynassusirgti vynas šokoladassusitraukinėdamassuspaudžiamasuspaudžiama širdissutrikimaisutrinkasutrinka širdiessutrinka širdies ritmassvaigimassvaigimas sąmonėssvaigimas sąmonės netekimassvarbiausiųsvarbūs kiti požymiaisviestotačiautačiau keliųtačiau kelių parųtačiau susidarotačiauaterosklerotinėstačiauaterosklerotinės plokštelėstačiauaterosklerotinės plokštelės nustatomostamponadatankiotankio mažotankio mažo tankiotenekleplazėterapijaterapija tolimesnis gydymastikėtinatikėtina krūtinėstikėtina krūtinės anginatikimybė susirgti miokardotikrotipinistirpinančiomistolimesnistolimesnis gydymastolimesnis gydymas priklausotomogramatransluminalinėtransluminalinė vainikiniųtransluminalinė vainikinių arterijųtransplantacijątransportuotitrapumotrapumo įplyštatrapumo įplyšta plyšusitredmilotredmilo tyrimaitredmilo tyrimai strestrombątrombaitrombai aneurizma aterosklerotinėstrombastrombotrombo susidarymątrombo susidarymą aspirinastrombo susidarymastrombo susidarymas širdiestrombocitamstrombocitųtrombocitustrombolitikaitrombolitikaistroponinastroponinas tačiau susidarotruktiturinčioturinčio maistoturinčio maisto sviestoturintiturinti maistas lmtltyrimaityrimai miokardotyrimai miokardo nekrozėstyrimai pažeidimotyrimai pažeidimo vietostyrimai strestyrimai stres echokardioskopijatyrimastyrimas nustatyti pažeidimotyrimas parodytityrimas parodyti išsiplėtusiątyrimustyrimus ligostyrimus ligos gydymastyrimus skausministyrimus skausminis sindromasultragarsasultragarsas ligosultragarsas ligos gydymasultragarsinisultragarsinis širdiesultragarsinis širdies tyrimasuždegimasuždegimas susidarouždegimas susidaro plokštelėsuždegiminiųuždegiminių baltymųuždegiminių baltymų ilgainiuiužkemšaužkemša visąužkemša visą kraujagyslėsužkemšantiužkemšanti kraujagyslę ligosužsikimšimasužsikimšimoužsikimšimo vietojeužsikimšimo vietoje įdėtasužsikimšusiužsikimšusi kraujagyslė atkemšamaužsikimšusiosužsikimšusiųužsikimšusių kraujagysliųužsikimšusių kraujagyslių apėjimaivadinamosvaikaivainikinėsvainikinės kraujagyslėsvainikinės kraujagyslės užsikimšimasvainikinėsevainikinėse kraujagyslėse aterosklerotiniųvainikiniųvainikinių arterijųvainikinių arterijų angioplastikavainikinių kraujagysliųvainikinių kraujagyslių intensyviaivaistaivaistai slopinantys trombovalandomisvalandomis laktatdehidrogenazė padidėjęsvamzdelisvarinėjavarinėtiveiksmasveiksniaiveiksniai ligosveiksniai ligos simptomaiveiksniai pagrindinėveiksniai pagrindinė priežastisvėliavosveloergometriniaiveloergometriniai tredmilo tyrimaivėmimasveninįveninį spaudimą deguoniesveržiančiovienodasvienodas reprodukcinio amžiausvietojevietoje įdėtasvietoje įdėtas vamzdelisvietosvietos kraujotakąvietos kraujotaką emisinėvietųvietų kojų pilvoviršutinėvisą kraujagyslėsvisą kraujagyslės spindįviskasviskas priklausovožtuvųvynasvynuogėsvyraivyrams kartovyrams karto didesnėvyrams kartusvyrams kartus didesnėvyrams sergavyrams serga žmonėsžalingųžandikaulįžmonėms moterimsžmonėms moterims ligoniamsžūstažūsta širdiesžūsta širdies raumuožūtiesžūtisžymenųžymenys
Anekdotai

archyvas