Dvi itin dažnos vyriškos ligos – ar žinote, kokios?
Vyrai skatinami rūpintis savo sveikata, tačiau ne visi šį skatinimą noriai priima ir veikia laiku. Pasirodo, kad bent kas dešimtas vyras, kuris jaučia tam tikrus ligos simptomus, į gydytojus kreiptis bijo dėl to, kad tiesiog baisu išgirsti baisią diagnozę. Manoma, kad visame pasaulyje vyrų vidutinė gyvenimo trukmė trumpesnė nei moterų pirmiausiai dėl to, kad jie tiesiog mažiau rūpinasi savimi ir susirgę neskuba kreiptis į gydytojus. Prostata arba priešinė liauka –... PlačiauSkausmas širdies srityje priverčia pagalvoti apie patį blogiausią scenarijų
Skausmas ir veržimas už krūtinkaulio – itin nemalonus ir mirties baimės sėklą pasėjantis pojūtis. Kaip jaustis tuomet, kai tai kartojasi vos tik pajutus žymesnę nervinę įtampą ar pamėginus užkopti į penktąjį aukštą? Nesunku suprasti, kad gyvenimas su krūtinės angina – gana sudėtingas, tad geriau pasistengti šios ligos tiesiog išvengti. Vis dėlto kai ką galime koreguoti, o kai kas nuo mūsų nepriklauso. Tad kokie rizikos faktoriai paskatina stabiliosios krūtinės anginos išsivystymą?... PlačiauVirusinis hepatitas C – liga, kurią ateityje galėtume užmiršti
Neseniai virusinio hepatito C (VHC) gydymas buvo ilgas, dažnai sukeldavo nepageidaujamų reiškinių ir nebuvo labai paveikus. Šiandien yra naujos kartos valstybės kompensuojamųjų vaistų, kurie leidžia pasveikti daugiau kaip 99 proc. pacientų. Ar tai rodo, kad visos su VHC susijusios problemos išspręstos? Kokios yra šios ligos diagnostikos ir gydymo naujienos? Apie tai kalbamės su Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Hepatologijos, gastroenterologijos ir dietologijos centro vadovu prof. Jonu Valantinu. Pradėkime nuo ligos aktualumo, t. y. nuo... PlačiauKodėl podagra vadinama karalių liga?
Ar teko girdėti, kad podagra kitaip vadinama „karalių liga“? Kodėl? Ogi todėl kad ja dažniausiai serga brandaus ar vyresnio amžiaus vyrai, įžengę į penktąją ar šeštąją dešimtį, o ypatingai tie, kurie neatsisako gyvenimo malonumų – riebaus ir sotaus maisto, užgeriamo alkoholiu, ypač alumi. Anksčiau ar vėliau daug kam tenka „sumokėti“ už gyvenimo malonumus - tai gali būti būtent podagra. Taip, moterys irgi serga šia liga, tačiau vyrus ji paliečia net... PlačiauKosulio gydymo principai priklauso nuo jo kilmės
Kosulys – apsauginė reakcija, rodanti, kad iš kvėpavimo takų mėginama pašalinti įvairius dirgiklius. Vadinasi, viskas vyksta taip, kaip reikia ir reflekso grandinė veikia nepriekaištingai. Kvėpavimo takuose esančios nervų galūnėlės sudirginamos į juos patekusių dirgiklių, į smegenis keliauja signalas apie tai, o iš smegenų keliauja „nurodymas“ pilvo ir krūtinės ląstos raumenims, kad būtinas staigus oro įkvėpimas ir iškvėpimas, padedantis pašalinti žalingas daleles iš kvėpavimo takų. Trumpai pakalbėkime apie kosulio gydymo principus,... PlačiauMigrenos spąstai
Tai, ką pacientas jaučia migrenos priepuolio metu, geriausiai suprasti gali tik pats pacientas arba tas, kuris tai patyręs bent vieną kartą gyvenime. Vis dėlto migrenos klastą suprasti pavyksta tik tuomet, kai priepuoliai atsiranda pakartotinai. Stiprus, pulsuojantis ir bet kokią veiklą apribojantis galvos skausmas – pagrindinis migrenos simptomas. Tačiau pasireiškia ne tik jis – žinotina, kad ligos eiga skirstoma net į keturias stadijas, kurioms būdingi tam tikri reiškiniai.
PlačiauCOVID 19 ? O gal tai tik gripas ?
Šaltuoju metų laiku itin padaugėja peršalimo ir gripo atvejų, o šiemet reikėtų pridėti ir trečiąją infekciją – COVID-19. Visas tris ligas sukelia virusai, tiesiog peršalimo atveju jie gali priklausyti pačioms įvairiausioms grupėms, o gripo ir COVID-19 atvejais virusai gana aiškūs, nors ir jie turi nemažai variacijų, be to, šie patogenai linkę vis mutuoti.
PlačiauLapkričio 18 – sergančiųjų lėtine obstrukcine plaučių liga diena.
Lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL) – tai itin didelė sveikatos, ekonominė ir socialinė problema. Kodėl? Todėl, kad apie šią ligą vis dar per mažai žinoma. Itin dažnu atveju ji diagnozuojama žymiai vėliau, nei galėtų būti diagnozuojama. Antra, jos kontrolei ir gydymui išleidžiami dideli pinigai. Vis dėlto oficialiai diagnozuota maždaug tik trečdalis visų realiai esančių atvejų.
PlačiauPolitikų kaltinimai dėl vaistų kainų paneigiami
Inovatyvių vaistų gamintojai kategoriškai atmeta kai kurių politikų kaltinimus, esą Seimo rinkimų laikotarpiu specialiai padidintos vaistų kainos, ir kviečia vaistų kainodarą Lietuvoje tobulinti, atsižvelgiant į pasaulyje sukauptą patirtį ir galiojančią praktiką.
Plačiau2019 metai kardiologijoje
Per pastaruosius 5 dešimtmečius ūminių koronarinių sindromų (ŪKS) gydymas reikšmingai pažengė į priekį. Pažangą padėjo pasiekti plačiai taikoma defibriliacija, gydymas beta blokatoriais, trombolitikais, aspirinu, dažniau atliekamos pirminės perkutaninės vainikinių arterijų intervencijos (PKI), skiriami P2Y12 inhibitoriai, statinai, atliekamos radialinės punkcijos, skiriami PCSK9 inhibitoriai. Nepaisant taikomų priemonių, išlieka didelė mirštamumo rizika ir didėjantis didžiųjų kardiovaskulinių įvykių skaičius, ypač pacientams, kurie yra patyrę kardiogeninį šoką ar buvo gaivinami.
PlačiauPasigenda SAM atsakomybės
„E. sveikata aplieta – bausmių įrankis pasiskandino, gal ir gerai. Vieni nurodinėja kaip gydytojai turi dirbti, kiti tikrina varneles. Reikėtų nuversti nurodinėjančius ir nuskandinti tikrintojus. Gal tuomet medikai galėtų rūpintis pacientais?“– retoriškai klausia medicinos centro AND KLINIKA verslo plėtros vadovė Vaida Raubienė. Medikai pikti. Stringant e. sveikatai, spragas tenka kamšyti be valstybės institucijų pagalbos, o pacientai negauna reikiamų paslaugų. Tuo tarpu Sveikatos apsaugos ministerija rengia klinikų patikras ir grasina 1,5 tūkst. eurų siekiančiomis baudomis.
Plačiau
Kofeino poveikis pacientams, sergantiems epilepsija
Epilepsija yra sudėtinga paroksizminė neurologinė patologija, kuriai būdingi pasikartojantys traukuliai. Ši liga yra gana dažna – ja serga apie 0,7 proc. populiacijos. Kofeinas yra labiausiai pasaulyje vartojamas centrinės nervų sistemos (CNS) stimuliatorius. Atsižvelgiant į jo stimuliuojamąjį poveikį, nenuostabu, kad epilepsija sergantys žmonės ir sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai stebi ir tiria, ar kofeinas gali sukelti traukulius.
PlačiauCOVID 19 virusas pavojingas sergantiems kvėpavimo sistemos ligomis
Bronchinė astma – uždegiminė liga, paveikianti kvėpavimo takus. Sergant bronchine astma pacientui atsiranda įvairių kvėpavimo sunkumų, mat jos metu būdingas normalaus bronchų spindžio susiaurėjimas, gleivinės paburkimas ir gausesnė kvėpavimo takų sekreto gamyba – atsiranda bronchų obstrukcija arba užsikimšimas, kuris trukdo normaliai oro cirkuliacijai.
PlačiauSvarbu žinoti. Sezoninė alergija COVID-19 infekcijos šešėlyje
Šiltėja oras, įsibėgėja pavasaris… Sprogstant medžiams ir kitiems augalams, ženkliai didėja žiedadulkių koncentracija ore, o tai provokuoja polinozės (dar vadinamos šienlige ar pavasarine alergine sloga) simptomus. Šiemet pavasarinės alergijos sezonas sutampa su COVID-19 plitimu. Pagrindinį dėmesį pelnytai skiriant grėsmingos infekcijos pažabojimui, reikėtų nepamiršti ir pavasarinės alergijos, kurios simptomai labai panašūs į peršalimo.
PlačiauRetos nėščiųjų anemijos: folio rūgšties ir vitamino B12 stokos sukelta anemija
Mažakraujystė, arba anemija, yra būklė, kai organizme sumažėja hemoglobino ir / ar eritrocitų koncentracija. Eritrocitai yra atsakingi už deguonies pernešimą žmogaus organizme. Sumažėjus deguonies pernašai į audinius, kyla jų hipoksija. Dažniausia mažakraujystės priežastis – geležies stoka (96 proc. atvejų). Folio rūgšties ir vitamino B12 stokos anemijos priskiriamos megaloblastinių anemijų grupei, kurios pasireiškia eritrocitų makrocitoze. Šios rūšies anemijos dažnesnės besivystančiose šalyse, kuriose maisto kokybė yra prastesnė. Lietuvoje maistas yra kokybiškesnis, įvairesnis, nemažai produktų yra papildyti įvairiais vitaminais, folio rūgštimi, vitaminu B12, todėl mažakraujystės atvejai dėl šių medžiagų stokos mūsų krašte yra reti. Didžiausią riziką susirgti turi vaikai iki 5 metų, vaisingo amžiaus ir besilaukiančios moterys [1].
PlačiauKaip atsikratyti nuolatinio kelių skausmo be sudėtingų operacijų?
„Nebeskauda nei ramiai sėdėti, nei sportuoti“, – sako buvusi profesionali krepšininkė Nijolė Čibinskienė. Prieš trejus metus treniruotės metu patyrusi kelio menisko traumą moteris pradėjo varstyti gydymo įstaigų duris norėdama atsikratyti nuolat persekiojančio kelių skausmo: „Netikėjau, kad įmanoma atsikratyti kelių skausmo be sudėtingų operacijų, kol gydytojas ortopedas-traumatologas pasiūlė pasaulyje sparčiai populiarėjantį sprendimą – procedūrą, kai organizmas skatinamas gydyti save pats“.
PlačiauHormonų diktuojamos PATRAUKLUMO TAISYKLĖS
Posakis „tu mane trauki!“ turėtų būti išskirtas
rausvu šauktuku. Belgijos Lježo universiteto
ir Vokietijos Saro universiteto mokslininkai atrado
funkciją, išskiriančią vadinamąjį bučinių
hormoną – kispeptiną. Išanalizavę pelių patelių
elgesį laboratorijoje, mokslininkai atrado, kad
ši medžiaga gali būti atsakinga už tiriamųjų
gyvūnų gebėjimą pritraukti priešingos lyties
atstovus ir skirtingos lytinės dinamikos reguliavimą.
Kaunietis griauna mitą apie medikų papirkinėjimą
Kasmet, pristatinėjant korupcijos situaciją šalyje, nepamirštama paminėti, esą medicina – kone skaudžiausia šios temos vieta. Dalyje visuomenės vis dar vyrauja nuomonė, esą nemokamo gydymo Lietuvoje nėra, o už žmogišką gydytojo rūpestį, privalu pamokėti jam į kišenę. Tačiau su mūsų redakcija susisiekęs kaunietis Andrius Buteikis sako norintis paneigti tokias nuostatas. Jis sutiko pasidalinti skaudžiomis šeimos istorijomis, kurios leido įsitikinti, kad vokelis jau seniai nebėra geresnio gydymo garantas.
PlačiauKompresinės kojinės: ir profilaktikai, ir gydymui
Kojų tinimas, sunkumas, kojų nuovargis ar kitoks diskomfortas, kuris ypač padažnėja šiltuoju metų laiku, neturėtų būti priskirtas nereikšmingiems sveikatos sutrikimams. Anaiptol, pajutus minėtus simptomus rekomenduojama kreiptis į gydytoją, kad būtų identifikuota negalavimų priežastis. Delsti nereikėtų, kadangi tai – sutrikusios kraujotakos kojose požymiai. Pastaruosius kur kas dažniau pajunta pasyvaus gyvenimo būdo propaguotojai, nevengiantys rūkyti, dirbantys stovimą arba sėdimą darbą, tai pat turintys antsvorio – visi šie aspektai labai apsunkina kraujo tekėjimą kraujagyslėmis, todėl sudaromos palankios sąlygos kraujotakai sutrikti.
PlačiauNaujasis kompensuojamųjų vaistų kainynas
Šiandien, liepos 12 d., įsigalioja LR Sveikatos apsaugos ministro patvirtintas 2018 m. III ketvirčio kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainynas, kuriame yra apribotas daugiau kaip pusšimčio vaistinių preparatų, neturinčių generinių analogų, skyrimas naujiems pacientams. Tokia naujoji kainyno redakcija kelia didelį pacientų, sveikatos priežiūros specialistų bei inovatyvių vaistų gamintojų susirūpinimą, nes daliai pacientų reikalingas gydymas taps sunkiai prieinamas.
Plačiau