Socialiniai tinklai: nauda, priklausomybė ir abejonės
Socialiniai tinklai dėl milžiniško jų populiarumo tarp paauglių tapo aktualia ir dažnai nagrinėjama tema. Teigiama, kad jauni asmenys, turintys vienokių ar kitokių charakterio savybių, gali būti didesnėje priklausomybės nuo socialinių tinklų išsivystymo rizikos grupėje. Nevaldomas naudojimasis socialiniais tinklais yra siejamas su funkciniais ir anatominiais organizmo pokyčiais, psichikos sveikatos sutrikimais.
PlačiauPriklausomybės ir vaikai
Vaikų priklausomybės nėra retas reiškinys. Priklausomybių esama įvairių, todėl skirtingu vaikų gyvenimo periodu jos gali skirtis. Svarbu žinoti, kokios yra priklausomybės (nuo alkoholio, rūkymo, maisto, kompiuterinių žaidimų, lošimų, kt.) ir kaip jas atpažinti. Būtina atkreipti dėmesį į tai, kas galėtų jas sukelti, kad galėtume išskirti tam tikras rizikos grupes. Svarbu laiku kreiptis į gydytojus, kurie suteiktų reikiamą pagalbą ir užkirstų kelią sunkiems tiek psichologiniams, tieks sveikatos padariniams.
PlačiauVaikų ir paauglių žalingi įpročiai
Rizikingos elgsenos sindromas – tai sveikatai žalinga elgsena, susijusi su tradiciniais ligų rizikos veiksniais, pavyzdžiui, rūkymu, alkoholio ir narkotikų vartojimu, nesveika mityba, mažu fiziniu aktyvumu arba polinkiu rizikuoti (azartiniai lošimai, atsitiktiniai lytiniai santykiai, pan.). Sindromas labai būdingas vaikams ir paaugliams dėl menkos gyvenimiškos patirties ir rizikos nesuvokimo. Lietuvoje atlikti nepilnamečių gyvensenos ypatumų tyrimai rodo, kad sveikatos rizikos veiksnių paplitimas itin didelis. Nors rengiamos ir vykdomos įvairios prevencines programos, vaikų ir paauglių su sveikata susijusios elgsenos problema išlieka labai aktuali, nes priemonės nėra labai efektyvios dėl visuomeninių priešpriešų.
PlačiauSkyrybos ir jų poveikis vaiko raidai bei sveikatai
Vis daugiau šeimų susiduria su skyrybomis, kurios, nesuteikus tinkamos pagalbos, paliečia vaikus, sukelia jiems įvairių sunkumų – nerimą, liūdesį, pyktį, mokymosi sunkumų, bendravimo su bendraamžiais problemų. Straipsnyje aptariamas skyrybų poveikis vaiko psichikos sveikatai, emocinei raidai, pateikiami klinikinių atvejų pavyzdžiai, pagalbos principai ir rekomendacijos.
PlačiauKokia sporto šaka tinkamiausia Jūsų vaikui?
Dukra dažnai peršąla? Veskite ją į baseiną. Sūnus nenuorama? Leiskite jam žaisti futbolą ... Tiesą sakant, viskas nėra taip vienareikšmiška. Parinkdami sporto šaką vaikui, turite atsižvelgti į daugybę kitų veiksnių. Leidžiate vaiką į sportą dėl sveikatos, tačiau net ir vaikų sekcijose užsiėmimai neišvengiamai...
PlačiauDauguma lietuvių nesuvokia alkoholio vartojimo šeimoje žalos
Menka savivertė, jausmų slopinimas ir neigimas, uždarumas, meilės ir gailesčio painiojimas, sutrikęs prisirišimas bei artimų santykių baimė – visiška priešingybė jausmams, apie kuriuos norisi kalbėti Šv. Valentino dienos minėjimo savaitę. Simboliška, jog būtent šiuo laikotarpiu, kai pasaulis švenčia meilės dieną, kasmet inicijuojama alkoholikų vaikų savaitė, skatinanti žinių stiprinimą ir supratimą apie nuolat tokius jausmus patiriančius žmones, užaugusius tarsi kreivų veidrodžių karalystėje – šeimose, kur bent vienas iš suaugusiųjų buvo alkoholikas.
PlačiauKodėl vaikas čiulpia pirštą, krapšto nosį, kramto nagus?
Kodėl vaikas staiga ima daryti keistus dalykus: čiulpia pirštą, kramto nagus, suka plaukus, ar – fui į burną deda visa, ką nosyje radęs? Kaip šiuos įpročius išgyvendinti?
PlačiauJautrus vaikas
Kalbamės su šeimos psichologe Erika Beržiniene Ar vaiko jautrumas - bėda, ar laimė?
PlačiauVaikas kandžiojasi
Ar kandžiojimąsi laikyti išaugamu vaiko raidos „etapu“, ar sunerimti? Kalbamės su šeimos psichologe Erika Beržiniene
PlačiauVienas namuose
Psichologai mano, kad tik 10 metų vaiką galima palikti namuose vieną. Tokio amžiaus vaikas jau moka gerai atrakinti ir užrakinti duris, paskambinti telefonu, paprašyti kaimynų pagalbos.
PlačiauIšmokykite vaiką pralaimėti
Teniso klubo treneriai, kurie mokė dvylikametį Martyną, nežinojo, kaip susidoroti su berniuko pykčio priepuoliais – jie pasireikšdavo po kiekvieno pralaimėjimo. Tėvai sūnui irgi nieko negalėjo padaryti, tad galiausiai buvo nutarta pusmečiui nutraukti užsiėmimus.
PlačiauAtostogos be tėvų
Vyresnieji vaikai gali užrašinėti savo įspūdžius. Svarbu, kad tai daryti jiems nebūtų nuobodu. Klaudijaus Driskiaus nuotrauka
Plačiau"Nepatogus" vaikas
Vadinti vaiką hiperaktyviu pastaruoju metu tapo savita mada. Strikinėja lauke mažylis, besigainiodamas baltasparnį drugelį, jau, žiūrėk, mama ir vadina jį hiperaktyviu.
Plačiau„Teletabiai“ ar senoji animacija?
"Ką leisti savo vaikui žiūrėti per televizorių?" - su šiuo klausimu, turbūt, susiduria kiekvieni tėveliai
PlačiauVaikų psichologija - Nematomas draugas
Kas yra tas Nematomas draugas – kada ir dėl ko jis atsiranda?Nematomas draugas – vaiko fantazijos kūrinys. Iš ten jis ir atsiranda. Mažas vaikas pradeda eksperimentuoti savo fantazija ir kurti
PlačiauMama ir dukra
„Tu manęs nesupranti!“ – dažnai sako vaikai tėvams, tėvai – vaikams. O juk dar visai neseniai ta maža mergaitė su dviem kasytėmis ir gėlėta suknele sakydavo: „Mama, tu pati nuostabiausia...“ Kas nutiko?
PlačiauJei vaikas nenori į būrelį
Ruduo – būrelių metas. Vaikai šoka, tapo, lipdo, muzikuoja. Bet vieną dieną ima ir pareiškia: „Nenoriu į būrelį!“ Ką daryti?
PlačiauO.Lapinas. Ar vis dar bandote jį pakeisti?
Kažkodėl jūsų vaikas suteikia jums ne džiaugsmą, o vienas problemas. Kokias - nesvarbu. Jei jis darželinukas, tai ima muštis su kitais vaikais. Jei pradinukas, tai visiškai tingi mokytis.
PlačiauNesidalinsiu nė už ką!
Aš šykštumas ir dosnumas – įgimtos savybės? Nei šykštumas, nei dosnumas neįgimtas. Tai žmonių „susikurtas“ bruožas, padedantis gyventi kartu arba... gyventi atskirai. Žmonių santykiuose galioja paprasti psichologiniai dėsniai.
Plačiau