Trumpai ir suprantamai apie tai, kaip diagnozuojama ir gydoma migrena
Migrenos diagnostika ir gydymas - gana sudėtinga, bet labai reikalinga sritis. Pirmiausiai dėl to, kad migrena sergančių asmenų daugėja. Teigiama, kad ja serga apie 11-12 procentų visos populiacijos, tačiau skaičiai gali būti ir netikslūs pirmiausiai dėl to, kad daugelis mano, jog tai paprastas galvos skausmas ir jokio specialaus gydymo jam tikrai nereikia.
PlačiauSkauda galvą ? Gal migrena ?
Migrena – itin nemaloni ir varginanti liga. Daug kas mano, kad ji susijusi tik su galvos skausmu, tačiau migrenos priepuolio metu gali kamuoti labai įvairūs sutrikimai, tarp jų – pykinimas, vėmimas, pusiausvyros sutrikimai, jautrumas šviesai ir garsams, regėjimo pakitimai ir įvairių vaizdinių formavimasis regėjimo lauke. Ir tai tik keletas simptomų, kurie gali pasireikšti priepuolio metu. Migrena – labai individuali liga ir kiekvienam pacientui ji gali parodyti vis kitą savo pusę. Pakalbėkime apie medikamentinį ir nemedikamentinį migrenos gydymą.
PlačiauSaugokite savo širdį nuo streso
Stresas yra nuolatinis šiuolaikinio žmogaus palydovas, o dėl koronaviruso pandemijos neretai jo patiriama dar daugiau. Nors dažnai kalbama apie psichologinį ir emocinį streso poveikį, gydytojai pabrėžia, kad didelė įtampa gali lemti ir tam tikrus fizinius negalavimus bei ligas ar jų paūmėjimą. Gydytojas kardiologas Paulius Orda pabrėžia, kad didelis stresas ypač pavojingas sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis, todėl jie įtampai ir nerimui valdyti turėtų skirti itin didelį dėmesį. Kartu šie žmonės turėtų nenumoti ranka į lėtinių ligų gydymą, cholesterolio kontrolę ir atsakingai laikytis medikų paskirto gydymo.
PlačiauKosulys – organizmo apsauginė siena
Kosulys – organizmo „apsaugininkas“, neleidžiantis į jį patekti pavojingiems įsibrovėliams ir padedantis juos tinkamai pašalinti. Kvėpavimo takus dirgina įvairūs dirgikliai, dažniausiai tai – dulkės, alergijas provokuojančios dalelės, virusai, bakterijos ir t.t. Beveik kiekvienas žino, kad kosulys gali būti arba sausas, arba drėgnas, retesniais atvejais pasitaiko mišraus tipo kosulys, kai kosėjama tai drėgnai, tai visai neproduktyviai ir kosulio pobūdis keičiasi priklausomai nuo paros laiko. Retkarčiais pasitaikantis kosulys – visiškai normalus reiškinys, parodantis, kad apsauginiai organizmo refleksai veikia tinkamai. Tačiau ką daryti tuomet, jei kosulys labai sunkus ir (arba) trunkantis ilgiau? Žinoma, reikėtų kreiptis į gydytoją ir ieškoti tokio sutrikimo priežasčių. Ką dar vertėtų žinoti apie šį apsauginį refleksą?
PlačiauPradėti LOPL gydymą niekada nevėlu
Lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL) – tai itin didelė sveikatos, ekonominė ir socialinė problema. Kodėl? Todėl, kad apie šią ligą vis dar per mažai žinoma. Itin dažnu atveju ji diagnozuojama žymiai vėliau, nei galėtų būti diagnozuojama. Antra, jos kontrolei ir gydymui išleidžiami dideli pinigai. Vis dėlto oficialiai diagnozuota maždaug tik trečdalis visų realiai esančių atvejų. Jei būtų daugiau dėmesio skiriama ligos profilaktikai, tuomet daugiau gyventojų išsaugotų sveiką kvėpavimo takų ir plaučių funkciją, o LOPL gydymui išleidžiamus pinigus būtų galima panaudoti kitiems tikslams. Trečia, LOPL sergantys pacientai dažnai gyvena skurdesnį socialinį gyvenimą, nei šia liga nesergantys asmenys. Tai reiškia, kad jie nuolat rizikuoja susirgti sunkia depresijos forma, kurios gydymas itin komplikuotas ir reikalauja dar daugiau įvairių resursų
PlačiauProf. V. Usonis: kodėl sveikatos valdininkus ir gydymo įstaigas gripas užklumpa netikėtai?
Žvelgiant į kelių metų skiepų nuo gripo istoriją, išryškėja kiekvieno rudens problema – artėjant sergamumo sezonui, skiepų trūksta, jų pristatymas vėluoja. Šiemet, kai siekiant išvengti COVID-19 komplikacijų medikai primygtinai rekomendavo vakcinuotis nuo gripo, skiepų trūkumas buvo itin skaudus.
PlačiauKaip padėti sau per „tas dienas“
Daugybė moterų prisipažįsta, kad mėnesinių skausmas – vienas nemaloniausių jas kamuojančių negalavimų. Dauguma norėtų jų atsikratyti arba bent jau palengvinti tomis dienomis patiriamą diskomfortą, mat spazminis pilvo apačios skausmas ir su juo pasireiškiantys simptomai reikšmingai mažina moterų produktyvumą ir norą užsiimti net pačia mėgstamiausia veikla. Mergaitėms kyla sunkumų lankant mokyklą, studentėms – universitetą, o vėliau tenka kamuotis ir einant į darbą. Tenka praleisti nemažai pamokų, paskaitų ir darbo dienų – jei kas tik suskaičiuotų, kiek moterys atsisako dėl skausmingų mėnesinių, manoma, ši problema parodytų tikruosius savo mastus. Juk tai ne tik sveikatos problema – kenkiama ir socialinei, ir ekonominei gerovei.
PlačiauDruskos reikšmė kraujospūdžio pokyčiams: praktinė nauda dar neįrodyta
Įprasta dieta Italijoje, kaip ir daugelyje kitų pasaulio šalių, viršija Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomenduojamą druskos kiekį maiste. Tokios dietos kasdien laikosi tiek suaugusieji, tiek vaikai, tiek sergantys hipertenzija pacientai, nepaisantys per gausaus druskos kiekio neigiamų reiškinių kardiovaskulinei sistemai.
PlačiauPaauglių nėštumas
Viena aktualiausių paauglių sveikatos problemų pasaulyje yra mergaičių ankstyvasis nėštumas ir gimdymas, kurie dažniausiai būna neplanuoti ir nepageidaujami. Ankstyvasis gimdymas, abortas ir lytiniu būdu plintančios ligos turi įtakos paauglių sveikatai, psichosocialinei raidai ir ekonominei šalies gerovei. Paauglių nėštumas yra susiję su blogesniais gimdymo rezultatais, didesne priešlaikinio gimdymo tikimybe, mažu naujagimio svoriu ir mirtingumu.
PlačiauArterinę hipertenziją galime prisišaukti ir patys
Arterinės hipertenzijos rizikos faktoriai labai gerai žinomi, tačiau, kaip bebūtų gaila,dažnam šiuolaikiniam žmogui jų išvengti nepavyksta. Tai rūkymas, alkoholio vartojimas,pernelyg didelis riebalų kiekis maiste, gliukozės apykaitos sutrikimai dėl neteisingos mitybos,per didelis druskos kiekis maiste, per sėslus gyvenimo būdas (mažas judrumas arnepakankamas fizinis aktyvumas), per didelė kūno masė (antsvoris ar net nutukimas),ilgalaikė nervinė įtampa, stresas – šie koreguojami rizikos veiksniai neaplenkia daugumospacientų, besiskundžiančių širdies ir kraujagyslių sutrikimais.
PlačiauAr padės žolelės , kai sutrinka virškinimas ?
Šiuolaikinis gyvenimo būdas, ilgėjanti gyvenimo trukmė, maisto priedų „prigrūsti“ produktai, nesveika ir nereguliari mityba daro daug neigiamos įtakos sklandžiai virškinimo funkcijai. Pakalbėkime apie tai šiek tiek plačiau.
PlačiauDantų skausmas - nieko nėra blogiau !
Dantų skausmas – viena dažniausių skausmo rūšių. Sunku būti laimingai ir atsipalaidavusiam, kai skauda dantį, tad šio nemalonaus pojūčio norisi atsikratyti kuo greičiau. Vis dėlto danties skausmas paprastai užklumpa gana netikėtai – ir dažniausiai tuomet, kai niekas negali padėti, pavyzdžiui, naktį, savaitgalį ar ilsintis atokioje sodyboje, kurioje apie vaistinę, odontologijos kliniką ar kitą gydymo įstaigą belieka tik pasvajoti. Dantų skausmas gali būti toks intensyvus, kad apie nieką kitą neįmanoma net pagalvoti. Tad ką verta žinoti apie dažniausias dantų skausmo priežastis ir greitą pagalbą?
PlačiauKodėl tomis dienomis taip skauda?
Moterims tenka atlaikyti daug išbandymų. Vienas iš jų – lengvesni ar sunkesni menstruaciniai skausmai. Kai kurioms mėnesinės tokios skausmingos, kad norisi savęs paklausti: „Ir už ką man šitaip?“. Menstruacijų metu patiriamas skausmas ir kiti nepatogumai yra gana didelė problema ir kamuoja bent pusę moterų. Skausmus malšina ne tik nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (pavyzdžiui, deksketoprofeno trometamolio druska, kuri yra veiklioji vaistinio preparato Dolmen medžiaga), bet ir kitos priemonės. Pakalbėkime apie jas plačiau.
PlačiauVyrų erekcijos sutrikimai ir lydinčios psichologinės pasekmės
Erekcijos sutrikimas gali sukelti nemažai negatyvių pojūčių vyro gyvenime. Viskas prasideda tarytum nekaltai ir vienas kitas nepavykęs lytinis aktas nurašomas stresui ar alkoholinių gėrimų pertekliui. Tačiau šiems potyriams vis kartojantis ir toliau nesiimant spręsti esamos problemos sutrikimas kurį galima lengvai išgydyti netikėtai išsivysto į daugiau laiko ir finansų reikalaujančius padarinius.
PlačiauKuo vyrai ilgiau dels, tuo šios ligos gydymas taps sudėtingesnis
Gerybinės prostatos hiperplazijos, deja, išvengti negali praktiškai nei vienas vyras. Galima teigti, kad šis pakitimas yra normali senėjimo proceso dalis, susijęs su tam tikrais hormonų apykaitos pokyčiais, darančiais įtaką normaliai šlapinimosi funkcijai. Vis dėlto vyras gali pasistengti bent jau laiku pradėti stebėti ligą. Vyrams nuo 50 metų amžiaus kasmetiniai vizitai pas urologą yra daugiau nei būtini, o dar geriau, kai savo sveikata vyriškosios lyties atstovas rūpinasi visą savo gyvenimą. Tad ką kiekvienam verta žinoti apie gerybinę prostatos hiperplaziją?
PlačiauKaip mus veikia mūsų pačių laikrodžio sukiojimas?
Organizmo funkcijų ir biologinių ritmų ryšys šiandien niekam nekalia abejonių. Žmogaus vidinis laikrodis, evoliucijos metu prisitaikęs prie išorinės aplinkos, užtikrina darnią ir subalansuotą žmogaus organų ir sistemų veiklą. Tiesa, šiuolaikinio žmogaus gyvenimas neretai neatitinka vidinio laikrodžio ritmo. Vieniems ši darna sutrinka skrendant lėktuvu į tolimus kraštus, kitiems – kai tenka dirbti naktinėje pamainoje. Kas atsitinka, kai vidinio ir išorinio laikrodžių rodyklės nesutampa?
PlačiauAr tai sėdėjimo namuose pasekmė ar erekcijos sutrikimas?
trodo, kad seksualinė sveikata jau seniai nebėra tabu - apie tai kalbama labai daug ir gana atvirai. Teigiama, kad seksualinė sveikata labai svarbi kiekvienam lytiškai aktyviam žmogui, todėl ja turėtų būti rūpinamasi be jokių išimčių. Gaila, tačiau kai kokie nors lytinės funkcijos sutrikimai paliečia konkretų asmenį, vos kas dešimtas iš jų skuba pas gydytojus. O kaip kiti? Kiti išgyvena savyje ir tik dar labiau gilina problemą.
PlačiauPandemijų metu būtina laikytis specialistų rekomendacijų – taip jos greičiau baigsis
Kai aplinkui grėsmingai plinta naujasis koronavirusas, o nuo jo neatsilieka gripo virusas ir kiti įvairias ligas sukeliantys patogenai, labai svarbu žinoti bent pačią reikšmingiausią informaciją apie pagrindines apsisaugojimo priemones.
PlačiauPaprasti patarimai, kaip per Šv. Vėlykas išvengti persivalgymo
„Ir vėl persivalgiau“ – tikriausiai ne kartą jau teko išgirsti iš pilvą trinančio šeimos nario. Neabejojame, kad tokią būseną tekę patirti ir pačiam. Iš tikrųjų, persivalgyti nėra malonu. Ką daryti, kad taip atsitiktų kuo rečiau?
PlačiauTai tiesiog peršalimas ? O gal Koronavirusas ?
Peršalimas – tai viena dažniausiai pasitaikančių ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų, tačiau pasitaiko ir atvejų, kai rimtesnės virusinės infekcijos klaidingai laikomos peršalimu. Į kokius dalykus reikėtų atkreipti dėmesį, mėginant atskirti peršalimą nuo gripo ar kitų greitai plintančių, kartais dar pavojingesnių virusinių infekcijų kvėpavimo takų infekcijų?
Plačiau