Sportinės traumos
Natūralu, kad sportuojant rizika patirti traumą – daug didesnė. Traumos patyrimo tikimybė priklauso nuo to, kokia sporto šaka propaguojama, nors ir čia galima pasiginčyti. Dauguma sakys, kad dailiajame čiuožime ir labai sunkių svorių kilnojime traumų rizika itin didelė, tačiau kas paneigs, kad jos retos bėgime, lengvojoje atletikoje ar netgi šokiuose? Vertėtų atsiminti, kad traumų rizika priklauso ne tik nuo sporto šakos, bet ir nuo asmens fizinio pasirengimo, jo rezistentiškumo pažeidimams, naudojamų apsaugos priemonių, įrangos saugumo, sportavimo technikos suvokimo ir patirties, netgi kitų dalyvių elgesio. Kontaktiniame sporte, pavyzdžiui, futbole, traumų dažnis itin didelis, nes audinių pažeidimus gali sukelti ne tik kojos kryptelėjimas, bet ir kito asmens veiksmai. Dažniausiai sporto metu patiriami raumenų sumušimai, minkštųjų audinių patempimai ir kaulų lūžiai. Kaip vertėtų elgtis patyrus bet kurį iš šių nemalonumų?
PlačiauAr tikrai kasdien reikia nueiti 10 tūkst. žingsnių? Panašu, kad nebūtinai
Pastaruoju metu daug šnekama apie tai, kad jei žmonės kasdien ir nesimankština, tai turi bent jau nueiti 10 tūkst. žingsnių. Padaryti tai šiais visuotinio automobilių naudojimo laikais, žinia, ne visada paprasta. Žinoma, judėti svarbu visiems, bet kiek iš tiesų kasdien reikia nueiti žingsnių, kad būtumėme sveiki? Panašu, kad mažiau, nei manėte.
PlačiauNegalite pasportuoti – kaip vistiek išlikti sveikiems?
Įpratusiems pastoviai lankytis sporto klube kelios dienos be aktyvios mankštos gali visai juos išmušti iš vėžių. Tad nesvarbu, ar susirgote, turite daug darbo ar nutiko dar koks netikėtumas, dienomis, kai negalite pasportuoti, vis tiek galite išlikti aktyvūs ir pasirūpinti savo fizine ir emocine sveikata.
PlačiauAr vaikščiojimas tikrai padės numesti svorio?
„Ar aš numesiu svorio, jei vaikščiosiu?“ – klausiate savęs? Taip! Vaikščiojimas – puiki mankšta, kuria gali užsiimti beveik visi. O suderinę tinkamą mitybą ir vaikščiojimą, norimą rezultatą pastebėsite greičiau.
PlačiauSportas namuose. Kokį treniruoklį naudoti?
Jei reikėtų įvardinti priežastis, kodėl būtina sportuoti, tai sąrašas būtų labai ilgas. Reguliariai sportuodami ne tik dailiname bei stangriname kūną, bet ir didiname fizinę ištvermę, geriname įvairių kūno dalių veiklą; išliekame jaunesni, turime daugiau energijos bei stipriname imunitetą. Akivaizdu, kad privalumų yra iš tiesų labai daug, todėl, jei sportas dar netapo jūsų kasdienybėsdalimi, pats metas tam surasti laiko.
PlačiauTraumos sportuojant itin dažnos
Sportines traumas patiria ne tik profesionalūs sportininkai. Įvairius sužalojimus sportuojant patiria ir eiliniai žmonės. Rizika susižaloti didesnė užsiimant tam tikromis sporto šakomis (pavyzdžiui, ji itin padidėja kilnojant svorius, žaidžiant futbolą ar užsiimant dailiuoju čiuožimu). Taip pat traumų rizika priklauso ir nuo asmens fizinio pasirengimo bei saugos priemonių, kitų dalyvių elgesio. Traumos, patirtos sportuojant, gali būti būti įvairaus sunkumo. Pačios pavojingiausios yra stuburo ir galvos traumos. Laimei tokios sunkios traumos pasitaiko rečiau nei įvairūs sumušimai, patempimai ir kaulų lūžiai. Kiekvienam verta žinoti, kokia yra pirmoji pagalba patyrus dažniausias sportines traumas ir kaip elgtis prieš atvykstant greitajai medicinos pagalbai ar prieš ruošiantis patiems vykti į gydymo įstaigą.
PlačiauProfesionalus sportas - už ar prieš?
Vieniems pakanka sportuoti vos keletą kartų per savaitę ir jie sako, jog jaučiasi puikiai, o štai kitiems, rodos, reikia kur kas daugiau: alinančios treniruotės sporto klube, griežta mityba, dalyvavimas varžybose – susipažinkite, taip atrodo profesionaliu sportu užsiimančių sportininkų gyvenimas. Tad šįkart apie profesionalų sportą – už ar prieš – nusprendėme pasikalbėti su Didžiojoje Britanijoje sporto treneriu dirbančiu Simonu Stoškumi.
PlačiauNosies pertvaros operacija. Viskas, ką jums reikia žinoti
Jeigu jums reikalinga nosies pertvaros operacija, tokiu atveju siūlome nepamiršti, kad reikia kreiptis į profesionalus, kurie garantuos, kad galiausiai liksite patenkintas rezultatu. Svarbiausia susirasti geriausią chirurgą, kurio darbas yra užtikrinti, kad poreikiai bus pilnai patenkinti ir jūsų nosis atrodys nuostabiai.
PlačiauKrūtų didinimas: pasirinkime geriausią kliniką
Krūtų didinimo operacijos šiuo metu yra labai plačiai išpuoselėtos, tad pradėję ieškoti klinikos pamatysite, kad egzistuoja labai platus pasirinkimas. Krūtų didinimas riebalais šiuo metu yra toks pat dažnas, kaip kad ir nosies arba ausų korekcija. Nuolatos stengiamasi atrasti būdus, kurie padeda operaciją padaryti dar paprastesne ir dar greičiau atliekama. Visgi, kokybę pavyks pasiekti tik tokiu atveju, jeigu susirasite geriausią kliniką, kurios paslaugos Jums puikiai tinka.
PlačiauKą būtina žinoti apie vieną iš dažniausiai pasitaikančių traumų?
Čiurnos trauma yra viena iš dažniausių traumų, kurias patiria ne tik bėgikai, bet ir su sportu niekuo nesusiję žmonės, tie, kas pėdą pastato ne taip, kaip reikėtų. Tuomet neišvengiamai pėda kryptelėja į šoną, nikstelėja, tenka suprasti, ką reiškia čiurnos raiščių patempimas. Po traumos atsiradęs pirmasis simptomas -...
PlačiauNugaros skausmo prevencija – smagūs užsiėmimai su pakabinamų juostų sistema
Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, vienas iš veiksnių labiausiai veikiančių žmonių gyvenimo kokybę – nugaros skausmas, nes nugara – dažniausia skausmo lokalizacijos vieta. Nugaros skausmas labai komplikuoja gyvenimo kokybę – sukelia ne tik fizines ir psichines kančias, lėtiniam nugaros skausmui gydyti...
PlačiauBūdas kontroliuoti cukrinį diabetą – fiziniai pratimai
Cukrinis diabetas (CD) - viena sparčiausiai plintančių ir didžiausią nerimą keliančių lėtinių ligų. Apie 10 proc. visų diabeto atvejų sudaro I tipo CD (trūksta hormono insulino) ir apie 90 proc. visų sergančiųjų diagnozuojamas II tipo CD (insulino sekrecijos sutrikimas ir susilpnėjęs insulino poveikis). Negydomas diabetas sukelia sunkių komplikacijų – pažeidžia inkstus, akis, nervų sistemą, sutrikdo širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą. II tipo CD kontrolei, ligos eigai, vieni svarbiausių - gliukozės savikontrolė, dieta ir fizinis aktyvumas. Sergantiesiems CD svarbu laikytis gydymo rekomendacijų, savikontrolė padės išvengti ligos komplikacijų ar jas atitolinti.
PlačiauŽygis žiemą – tinkamai pasiruošus, kodėl gi ne?
Neseniai vienas mano pažįstamas grįžo iš Šv. Jokūbo kelio (isp. Santiago de Compostela). Stebėjausi, kaip per kelias savaites jis sugebėjo įveikti beveik 300 kilometrų. Pajutęs, kaip smagu yra keliauti, dalyvauti žygiuose, būtent jis man pasiūlė žiemą keliauti į žygį. Nutariau prie jo prisijungti, suprasdama, kad Lietuva – tai ne Ispanija, žygis gal ir nebus toks jau šiltas ir linksmas, kaip kad buvo jam buvo Šv. Jokūbo kelyje, tačiau nuotykių jame tikrai nestigs. O kam gi nepatinka nuotykiai. Susikroviau kuprinę ir susiruošiau žygiui žiemą.
PlačiauKaip tinkamai pasiruošti žiemos bėgimui?
Gatvėse ne tik vasarą, bet ir žiemą, galime pamatyti bėgiojimo entuziastus. Vieni bėga norėdami numesti vieną ar kitą nereikalingą kilogramą, kiti ruošiasi artėjantiems bėgimo maratonams... Kad ir kokiai žmonių grupei priklausytumėte, jei bėgiojimas Jums nėra svetimas, privalote žinoti, kaip tinkamai jam pasiruošti šaltuoju metų laiku.
PlačiauSlides užsidėjai, bet ar apšilimą padarei?
Sniegas, kalnai ir žydras dangus verčia mus įšokti į patį patogiausią žiemos kombinezoną ir lėkti mėgautis žiemos linksmybėmis. Nesvarbu, ar Lietuvoje ant Tauro kalno, ar Prancūzijos Alpėse. Skubame, lekiame ir pamirštame, kad visai nesvarbu, kokioje pasaulio vietoje mes slidinėtume, tiek vienam, tiek kitam slidinėjimui reikia iš anksto tinkamai pasiruošti.
PlačiauŽiema. Kaip užimti vaikus?
Žiema, žiemužė - didelis džiaugsmas vaikams. Kada, jei ne vaikystėje voliotis sniege, lipdyti senį- besmegenį, pašėlusiai leistis nuo kalno rogutėmis. Tik, deja, dažnai žiemos džiaugsmus temdo traumos ar ligos.
PlačiauDar nepradėjote sportuoti? Jums gresia sėdimos gyvensenos mirties sindromas!
Fiziškai aktyvus ir sveikas gyvenimo būdas sąlygoja gerą sveikatą, o pasyvus gyvenimas lemia lėtinių neinfekcinių ligų atsiradimo riziką, blogesnę gyvenimo kokybę ir sutrumpėjusią gyvenimo trukmę. Fizinis pasyvumas yra vienas iš pagrindinių sveikatos rizikos veiksnių, šalia nesubalansuotos mitybos, rūkymo, nesaikingo alkoholio vartojimo.
PlačiauSportas šaltuoju metu: ką rinktis?
Šalta. Drėgna. Mažai saulės. Trumpos dienos. Vien nuo tokių minčių norisi susisukus į kamuoliuką gulėti po antklode ir miegoti, miegoti. Tad, kad neigiamos emocijos neokupuotų, pradėkite sportuoti. Sportas stiprina imunitetą, pakelia kūno tonusą, degina riebalus, stabilizuoja emocinę būseną. O ko daugiau reikia savivertei pakelti? Be to, tai puikus pasirinkimas, norint pabėgti iš kasdieninės rutinos: darbas - mokslas - namai.
PlačiauVienas receptas – daugeliui ligų
Organizacija, aktyviai besirūpinanti visuomenės sveikata – Amerikos medicinos asociacija (American Medical Association, toliau – AMA) pranešė, kad vienas receptas gali užkirsti kelią ir išgydyti dešimtis ligų, tokių kaip diabetas, širdies ir kraujagyslių ligos, nutukimas, depresija, demencija, osteoporzė, vėžiniai susirgimai ir kita.
PlačiauPratimas, parodantis ar Jums gresia priešlaikinė mirtis?! Pabandykite jį atlikti
Publikuojama vis daugiau moksliniais tyrimais pagrįstų įrodymų, jog geras žmonių fizinis pajėgumas susijęs ne tik su geresne gyvenimo kokybe, bet ir su mažesne priešlaikinės mirties (kai žmogus miršta nepasiekęs tikėtinos gyvenimo trukmės) rizika. Žmogaus darbui ir buičiai fizinis pajėgumas yra svarbus kaip sveikatos komponentas, padedantis išlaikyti gyvenimo aktyvumą. Jis susijęs su funkcinėmis galimybėmis atlikti kasdienes užduotis nepervargstant. Pakankamas pagyvenusių žmonių fizinis pajėgumas suteikia galimybę ne tik džiaugtis laisvalaikio pramogomis, bet ir išlaikyti socialinį aktyvumą.
Plačiau