Mezym

Chlamidinės lytiniu keliu perduodamos infekcijos

Ligos apibūdinimas

Ligos pažeidžiamas organas ar kūno dalis

Ligos dažniausiai pažeidžiami asmenys

Ligos priežastys ir rizikos veiksniai

Ligos simptomai ir požymiai

Ligos diagnostika

Ligos gydymas


Chlamidijozė


Ligos apibūdinimas

Chlamidijozė – tai infekcinė liga, kurią sukelia intraląstelinis mikroorganizmas chlamidija. Chlamidijų yra daug rūšių ir vienos iš jų sukelia trachomą (pavojingą akių infekciją), kitos pažeidžia šlapimą išskiriančių organų ir lytinių organų sistemas (urogenitalinę sistemą).


Ligos pažeidžiamas organas ar kūno dalis


Moterims infekcija dažniausiai pažeidžia gimdos kaklelį, šlaplę, makštį, sukeldama jų uždegimą. Šios ligos gali komplikuotis dubens uždegimine liga (žiūrėti dubens uždegiminė liga). Vyrams sukelia šlaplės uždegimą, kūdikiams - akių uždegimą ar sisteminę infekciją.


Dažniausiai ligos pažeidžiami asmenys

Dažniausiai pažeidžiami asmenys
Pasaulyje, PSO duomenimis, chlamidijų sukeltomis ligomis serga kas 60 - tas žmogus, tai labai dažna infekcija, jos dažnumą nulemia tai, jog ji yra lytiškai plintanti liga, daugiausiai serga lytiškai aktyvūs, reprodukcinio amžiaus žmonės tiek moterys, tiek vyrai vienodai. Lietuvoje, manoma, jog serga kas dešimta lytiškai aktyvi moteris. Labai svarbu kontroliuoti šią ligą, nes ji suklelia tokias pasekmes kaip DUL (žiūrėti dubens uždegiminė liga) bei dėl to sekantį nevaisingumą, padidėja rizika užsikrėsti ŽIV, motinos gali perduoti infekciją vaikams.


Ligos priežastys ir rizikos veiksniai

Ligą sukelia mikroorganizmas, patenkantis į organizmą lytinio vaginalinio, analinio, ar oralinio kontakto, kūdikiui - gimdymo metu. Užsikrėsti šia infekcija panašią tikimybę turi abi lytys.
Rizikos veiksniai: daug seksualinių partnerių ir dažnas jų keitimas, amžius < 19 m, prasta socioekonominė padėtis, nesantuokinė padėtis, prezervatyvų nenaudojimas.


Ligos simptomai ir požymiai

Paprastai liga būna besimptomė. Vyrams dažniausiai pasireiškia šlaplės uždegimas, pasireiškiantis išskyros iš jos. Moterims – šlaplės, makšties, gimdos kaklelio uždegimai, pasireiškiantis išskyromis iš lytinių takų.
Moterims būdinga: apžiūrint lengvai sukeliamas gimdos kaklelio kraujavimas, gleivingos išskyros iš lytinių takų, tarpmenstruacinis kraujavimas, dažnas skausmingas šlapinimasis, apatinės dalies pilvo skaumas. Vyrams būdinga: išskyros iš šlaplės, dažnas ir skausmingas šlapinimasis, kapšelio patinimas ir skausmas, pilnumo jausmas tarpvietėje.
Naujagimiams sukelia ragenos uždegimą, kurio metu būna paraudusios, skausmingos akys, pasireiškia ašarojimas, pūlingos išskyros. Taip pat gali sukelti ir plaučių uždegimą.
Visiems gali pasirekšti sisteminės infekcijos – akių uždegimas, sąnarių pažeidimas, plaučių uždegimas.


Ligos diagnostika

Kadangi tai lytiškai plintanti infekcija reikia surasti visus buvusius lytinius partnerius ir ištirti juos bei gydyti.
Laboratoriniai tyrimai: citologinis tyrimas – imamas tyrimas iš akių išskyrų ir gimdos kaklelio nuograndų, nustatomi intraląsteliniai mikroorganizmai. Daromas pasėlis, kuriame išaugę mikroorganizmai nustatomi imunofluorescencinias tyrimais, imunofermentiniais tyrimais. Atliekami DNR tyrimai, antikūnių nustatymas kraujyje.
Tiriant ultragarsu per makštį, gali būti nustatomi uždegimiškai pakitę lytiniai organai.


Ligos gydymas

Gydant bene svarbiausia susilaikyti nuo lytinių santykių bent 7 dienas, nesantykiauti su neišgydytu lytiniu partneriu. Pagrindinis gydymas antibiotikais (azitromicinas ar doksiciklinas, nėščiosioms eritromicinas ar amoksiciklinas). Laiku diagnozavus ir pradėjus gydymą visiškai pasveikstama. Liga gali pasikartoti, jei santykiaujama su neišgydytu parteneriu ar su nauju partneriu. Taip pat - gydantis alternatyviu gydymu (ne antibiotikais).
Prevencija
Turėti pastovų lytinį partnerį, naudoti prezervatyvus, vengti atsitiktinių lytinių santykių, susirgus gydyti ir partnerį.
Esmė
• Lytiškai plintanti liga
• Lytinių organų uždegimas
• Išskyros iš lytinių takų
• Saugus lytinis gyvenimas

 

 

Anekdotai

archyvas

pasveik.ltEspumisanMezymProstamol unoRaniberlLioton 1000