Mezym

Gerklės skausmas

Skausmas ir perštėjimas gerklėje, apsunkintas ryjimas – vieni iš labiausiai paplitusių nusiskundimų ir apsilankymų priežasčių pas ausų-nosies-gerklės specialistą ir pas šeimos gydytoją. Skausmas gerklėje gali būti tik vienu simptomu arba sudedamąja ūminės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos dalimi. Reiktų pažymėti, kad tokiais klinikiniais simptomais pasireiškia ūmūs ir lėtiniai infekciniai uždegiminiai burnos ertmės, ryklės, gerklų susirgimai (faringitas, tonzilitas, laringitas, epiglotitas, angina).


Skausmas gerklėje paprastai būna nuolatinis, stiprėja ryjant. Tai gali būti vieninteliu nusiskundimu, dėl kurio žmogus kreipiasi į gydytoją, tačiau dažniausiai, kartu atsiranda bendras silpnumas, karščiavimas, galvos skausmas, sloga - tai yra nusiskundimai būdingi ūmiam viršutinių kvėpavimo takų uždegimui. Vaikams iki 4 metų angina ir ūmus faringitas pasireiškia kitaip: vaikai skundžiasi ne gerklės skausmu ir apsunkintu ryjimu, o pykinimu, pilvo skausmu, šaltkrėčiu. Dažniausiai, gerklės skausmas prasideda ūmiai. Ilgalaikis gerklės skausmas pasitaiko retai.

Gerklės skausmas būna ir sergant ūmiu epiglotitu, kurį sukelia Haemophilus influenza. Tai antgerklio infekcinis susirgimas, dažniausiai pasitaikantis 2 – 4 metu amžiaus vaikams. Būdingas trumpalaikis karščiavimas, vėliau staiga atsiranda ūmus apsunkintas kvėpavimas ir rijimas. Kosulys nebūdingas. Susirgimas yra pavojingas ir reikalauja ūmios specializuotos pagalbos ligoninėje. Kiti pavojingi susirgimai, kurie gali pasireikšti gerklės skausmu: streptokokinė angina, difterija, gerklės gleivinės vėžiniai susirgimai, kraujo ligos (ūmi leukemija), ŽIV-infekcija.

Angina ir ūmus faringitas - labiausiai paplitę vaikų amžiuje, tačiau jaunesni nei 4m. vaikai retai skundžiasi skausmu gerklėje. Gerklės skausmas taip pat dažnas paaugliams ir suaugusiems iki 45 metų, vyresniame amžiuje pasitaiko rečiau. Virusai ir bakterijos dauginasi, cirkuliuoja mūsų aplinkoje, todėl dažniausiai infekcinėmis ligomis susergame įkvėpę su oru šių patogenų. Tai yra išorinis užsikrėtimo kelias. Vidiniu keliu užsikrečiama, sergant lėtiniu tonzilitu, lėtiniu sinusitu (nosies ančių gleivinės uždegimu), kuomet infekcijos šaltinis yra pats organizmas. Šiuo atveju patologiniai mikroorganizmai nuolat gyvena žmogaus organizme ir susirgimas gali prasidėti staiga, kai sumažėja organizmo atsparumas, žmogui peršalus, sergant lėtinėmis ligomis.


Dažniausia, gerklės skausmo priežastis - virusinis faringitas - gerklės gleivinės uždegimas, kurį sukelia virusai. Tonzilitu vadinamas gomurio tonzilių uždegimas, o angina apibrėžiama kaip ūmus infekcinis susirgimas, kuriam būdingi tonzilių ir gerklės gleivinės uždegimas. Be jau minėtų, dažniausia pasitaikančių, gerklės skausmo priežasčių,  kartais gerklės skausmą gali sukelti ir kiti, infekciniai susirgimai (skarlatina, difterija, infekcinė mononukleozė) bei sisteminės jungiamojo audinio ligos. Skausmo gerklėje priežastimi taip pat gali būti gleivinės trauma po medicininių intervencijų, vaistų vartojimas (dekongestantų, cholinoblokatorių), mechaninis ar cheminis sudirginimas (rūkymas, dūmai, dulkės, karštas ir aštrus maistas, šaltas oras ir pan.).

Derėtų prisiminti ir dažnai vaikams pasitaikančius gerklės ir ryklės gleivinės sužalojimus: gerklės gleivinės pažeidimą svetimkūniais (būdingas ūmus skausmas gerklėje, seilėtekis, skausmas rijant); balso stygų pertempimą dainuojant ar garsiai šaukiant (gerklės skausmas ir balso prikimimas); nudegimus rūgštimis ar šarmais, karštais gėrimais ir maistu.

Gerklės skausmo priežastimi gali būti viršutinių kvėpavimo takų sudirginimas dūmais, taip pat ir tabako. Kvėpuojant per burną, gerklės gleivinė tampa sausa ir skausminga, sergant rinitu ar esant adenoidams.
Kitos gerklės skausmo priežastys yra stomatitas (burnos gleivinės uždegimas), ūmus epiglotitas, ūmus tracheitas arba laringtracheitas (viršutinių kvėpavimo takų gleivinės uždegimas), laringitas (gerklų uždegimas), kandidozinis stomatitas (būdingas metalo skonis burnoje), svetimkūniai viršutiniuose kvėpavimo takuose, sekreto nutekėjimas iš nosies ertmės ir ančių, sergant sinusitu, rinitu.

Jeigu gerklės skausmą sukėlė virusinė infekcija, antibiotikai nepadės. Organizmas pats pajėgus kovoti su infekcija, tačiau gerklės skausmui sumažinti – rekomenduojama vartoti čiulpiamas tabletes Falimint. Tabletės lėtai tirpsta, tokiu būdu užtikrina laipsnišką aktyviųjų medžiagų atsipalaidavimą ir ilgalaikį jų kontaktą su burnos ir ryklės gleivine. Falimint savybės panašios į mentolio. Dėl stipraus šaldančio ir gaivinčio Falimint poveikio – gerklės skausmas bei varginantis sausas kosulys aprimsta. Falimint nedžiovina gleivinės ir nesukelia sąstingio jausmo burnoje. Ūmiuoju laikotarpiu Falimint tabletę reiktų sučiulpti kas 2 val., nekramtyti. Mažėjant skausmui, laikotarpį tarp tablečių vartojimo galima padidinti iki 4 val.. Paprastai gydymo kursas trunka 5 – 7 dienas. Falimint tabletės rekomenduojama vartoti iki išnyks skausmas.

Rekomenduojama skalauti burną. Jeigu ryjant, Jūs jaučiate skausmą, tai reiškia, kad skausminga vieta yra aukštai gerklėje: skalaujant gydomuoju tirpalu gerklę, galima nuraminti šią vietą. Bet jei Jūsų balsas yra prikimęs, vargina kosulys- tai rodo, kad uždegimo pažeista vieta yra žemiau, kvėpavimo takuose ir skalavimas nepadės. Skalauti rekomenduojama druskingu vandeniu (vienas arbatinis šaukštelis druskos į 0,5 litro šilto arba kambario temperatūros vandenį). Skalaukite kiekvieną valandą ar panašiai, bet nerykite vandens. Galima skalauti gerklę ramunėlių arbata, vandeniu su citrinos sultimis.
Karščiavimas - normali apsauginė organizmo reakcija – būdas kovoti su infekcija. Karščiavimas žemiau 40,5 nėra pavojingas. Tačiau, jei žmogus sunkiai pakelia karščiavimą, aukštesnei nei 38,5 laipsnio temperatūrai mažinti skiriami antipiretikai: aspirinas, paracetamolis. Prieš skiriant vaistus reiktų visuomet prisiminti, kad temperatūros padidėjimas 1 laipsniu pagreitina leukocitų (apsauginių kraujo ląstelių) judėjimo link infekcijos židinio.
Rekomenduojam drėkinti darbo ir gyvenamąsias patalpas, palaikant 50% oro drėgmės lygį.
Kvėpavimui pro nosį palengvinti keletą kartų per dieną rekomenduojama naudoti druskingesnį Atlanto vandenyno vandenį Quixx, kuris ne tik sudrėkina bei išvalo nosies gleivinę, bet ir mažina gleivinės paburkimą („atkemša nosį“). Druskingo vandens lašai drėkina jūsų nosies ertmės audinius, nuteka nosiaryklės užpakaline sienele ir ją drėkina, tokiu būdu, malšina skausmą. Tuo tarpu cheminiai dekongestantai sutraukia gleivinę ir, tokiu būdų, ją džiovina. Taigi, esant gerklės skausmui druskingo Atlanto vandenyno vandens Quixx vartojimas taip pat prisideda prie skausmo mažinimo.
Laikykite gerklę šiltai – tai padeda sumažinti negalavimą.
 

Anekdotai

archyvas

pasveik.ltEspumisanMezymProstamol unoRaniberlLioton 1000