Mezym

Kosulys

Kosulys – tai staigus apsauginis refleksas, kuris padeda išvalyti kvėpavimo takus: oras staiga pašalinamas iš plaučių su trenksmingu garsu. Kosėdami mes išstumiame orą iš plaučių su gana didele jėga, kuri leidžia pašalinti svetimkūnius iš kvėpavimo takų ar bronchuose susikaupusias gleives greičiu, siekiančiu apie 30 m/sek., o gerklose – net 50–120 m/sek. greičiu.

Kosulys – tai apsauginė mūsų organizmo reakcija. Jis neleidžia įvairiems svetimkūniams (pvz., jautrinančioms dujoms, dulkėms ar gleivėms) patekti į mūsų kvėpavimo sistemą.
Kosulys taip pat gali būti kvėpavimo sistemos infekcijos ar sudirginimo požymis (pvz., kosulys esant paprastam peršalimui, bronchitui, astmai).
 
Sausas kosulys paprastai atsiranda pradiniame infekcijos etape. Jį sukelia uždegiminis kvėpavimo takų procesas. Jam būdinga tai, kad neatkosima išskyrų.
Infekcijai progresuojant, sausas kosulys virsta šlapiu kosuliu, susijusiu su išskyrų, susikaupusių kvėpavimo takuose, atkosėjimu. Todėl išskyros pašalinamos iš organizmo kosint.

Kosulys dažniausiai būna esant tokioms ligoms:

Viršutinių kvėpavimų takų infekcija
Gripas
Ūminis/lėtinis bronchitas
Pneumonija (Plaučių uždegimas)
Laringitas
Faringitas
Ūminis/lėtinis rinosinusitas
Bronchų astma
Gastroezofaginio refliukso liga
Cistinė fibrozė
Lėtinė obstrukcinė plaučių liga

Kitos plaučių ar bronchų ligos


Ligų, pasireiškiančių kosuliu, sukėlėjais gali būti virusai, bakterijos, įvairūs alergenai, svetimkūniai. Kartais kosulį gali provokuoti vartojami vaistai.


Šalia specifinio konkrečios ligos gydymo, kosuliui palegvinti rekomenduojami vartoti atsikosėjimą lenginantys vaistai (pvz.: Flavamed). Gydymo esmė – skystinti kvėpavimo takuose besikaupiančias gleives ir palegvinti jų atkosėjimą. Susikaupusios gleivės palanki terpė bakterijoms daugintis.

Flavamed pasižymi dvejopu poveikiu – jis skystina gleives kvėpavimo takuose ir langvina jų atkosėjimą. Kosulys ne tik tampa mažiau varginantis, bet ir sumažėja komplikacijų pavojus.

Anekdotai

archyvas

pasveik.ltEspumisanMezymProstamol unoRaniberlLioton 1000