+5
-0
+5
9 kasdieniški patarimai, padedantys kovoti su venų varikoze

Jeigu ant savo kojų pastebėjote sutrūkinėjusius kapiliarus ir mėlynus venų voratinklius, o vakarais Jūsų kojos tinsta, jos sunkios tarsi švininės, tai pasižadėkite sau nuo rytojaus gyventi taip, kad sulėtintumėte venų varikozės progresą. Šią ligą būtina gydyti – gydymo taktiką ir metodus parenka gydytojas kraujagyslių chirurgas. Tačiau vien gydymo nepakanka, nes svarbiausia yra profilaktika. Jūs galite padėti sau kasdien laikydamiesi visiškai paprastų patarimų.

  1. Pradėkite dieną nuo lengvos mankštos. Tai gali būti lengvas pasivaikščiojimas, šuns išvedimas į lauką ar pavaikščiojimas basomis ant pirštų galų, kol ryte ruošiatės į darbą. Tokie paprasti pratimai padės išjudinti veninę kraujotaką ir Jūs pasijusite energingesni bei labiau pasiruošę siekti dienos tikslų.
  2. Po mankštos pasimėgaukite kontrastiniu dušu. Tik nepersistenkite su temperatūrų skirtumu. Kontrastinį dušą geriausia užbaigti vėsiu vandeniu – kraujagyslės vėsioje aplinkoje susitraukia. Teigiama, kad kontrastinis dušas gali padėti stiprinti kraujagyslių sieneles, be to tai yra puikus grūdinimosi būdas. Vakarais kojas galima perlieti šaltu vandeniu – tai padeda palengvinti per dieną susikaupusį nuovargį.
  3. Apsirenkite tik patogiais drabužiais. Jie negali per daug veržti, nes tokia apranga apsunkina ne tik kraujo, bet ir limfos tekėjimą. Stebėkite, kad mūvimos kojinės nebūtų per daug įsispaudusios ties čiurnomis – tai trikdo kraujo tekėjimą. Vis dėlto pats geriausias pasirinkimas yra kompresinės kojinės ar pėdkelnės – jos ne tik dailiai apspaudžia kojas, bet ir stimuliuoja sulėtėjusią veninę kraujotaką. Dėl tinkamos kompresijos, modelio ir dydžio pasirinkimo pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
  4. Išgerkite šviežių daržovių kokteilį, pasimėgaukite šviežiais vaisiais. Pilnavertė mityba taip pat labai svarbi ne tik venų ligų, bet ir įvairiausių kitų sutrikimų profilaktikai. Teigiama, kad vitaminas C ir bioflavonoidai (pavyzdžiui, rutinas, kuris kitaip vadinamas vitaminu P) gali padėti stiprinti kraujagyslių sieneles ir mažinti jų pralaidumą. Vitaminų ir skaidulų gausa, kasdien gaunama valgant daug daržovių ir vaisių, yra neabejotinai naudinga Jūsų sveikatai.
  5. Jei yra galimybė, atsisakykite automobilio ir lifto. Kuo daugiau judėsite, tuo aktyvesnė bus Jūsų kojų veninė kraujotaka. Dažnas judėjimas svarbus Jūsų raumenims ir taip sumažinama veninio kraujo sąstovio tikimybė.
  6. Pertraukų metu darykite mankšteles. Nepamirškite pasivaikščioti, sėdint pasukti pėdų ar atsistojus perkelti savo kūno svorį tai ant kojų pirštų, tai ant kulnų. Tokios mankštelės yra visai nesudėtingos, bet labai naudingos Jūsų sveikatai. Ilgainiui tai gali tapti maloniu įpročiu.
  7. Gerkite kuo daugiau vandens. Galite įsigyti linksmą ar stilingą gertuvę, kuri Jums vis primins apie skysčių teikiamą naudą. Pakankamas kiekis vandens sumažina venų ligų komplikacijų riziką. Be to, didesnis vandens kiekis svarbus sklandžiai virškinimo funkcijai, odos drėgmei palaikyti, toksinams iš organizmo pašalinti. Jeigu paprasto vandens skonis nežavi, galima pasigaminti labai skanių gėrimų tiesiog gertuvėje – įsidėti citrinų ar apelsinų griežinėlių, mėtų, agurkų gabalėlių, uogų, imbiero ir panašiai. Tik nesaldinkite vandens cukrumi – tai visai nenaudinga.
  8. Kelkite kojas visur, kur tik yra galimybė. Jei per visą dieną tokios galimybės nėra, grįžę namo ir ilsėdamiesi (skaitydami knygą ar žiūrėdami televizorių) būtinai aukščiau jas pakelkite – tai padės nutekėti užsistovėjusiam veniniam kraujui ir skysčiams, padės atsipalaiduoti. Galima įsigyti ir specialių poilsiui skirtų baldų.
  9. Tepkite kojas geliais su heparino natrio druska. Tai puiki priemonė, padedanti mažinti nemalonius venų varikozės Patariama gelį naudoti keletą kartų per parą arba tuomet, kada reikia. Kojoms naudingas ir masažas, todėl gelį tepkite švelniais masažuojamaisiais judesiais.

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė