Kai tiek daug kalbama, kad nunuodyti gali ne tik maistas, bet ir kosmetika, darosi neramu. Norėčiau žinoti, kokios sveikatai pavojingos medžiagos naudojamos kosmetikos pramonėje.
Jurgita

Draudžiamų kosmetikos gamyboje medžiagų sąrašas ilgas. Jos uždraustos Europos moksliniam komitetui nustačius jų kenksmingą poveikį žmogaus sveikatai. Tačiau pasitaiko atvejų, kad kosmetikos gaminių sudėtyje yra draudžiamų medžiagų.

Šampūnai, dušo želės, vonios putos, muilai ir kiti putojantys gaminiai
Šampūnų sudėtyje dėl didesnio priemonių putojimo, dedama sintetinių medžiagų – alkyl benzeno sulfonatų, vadinamųjų detergentų, pavyzdžiui, Ammonium Lauryl sulfate, Sodium Laureth Sulfate, kurios vertinamos prieštaringai. Vienų mokslininkų nuomone, jos dirgina odą bei sukelia dermatitą, seborėją, gali pradėti plonėti ar net slinkti plaukai. Kiti mokslininkai tai neigia. Šių medžiagų kiekis kosmetikos gaminių gamyboje neribojamas.
Putojantys gaminiai gali turėti sudėtyje pavojingų tarpinių produktų. Vienas jų įvardijamas kaip kancerogenas – 1,4-dioksanas, kuris vadinamas genotoksišku, galinčiu sukelti apsigimimus, neurotoksišku, toksišku inkstams ir kvėpavimo sistemai. Kitas ingredientas – formaldehidas, kuris jautriai odai, ypač vaikų, gali sukelti bėrimus.

Nagų lakai  
Trys pagrindinės cheminės medžiagos, į kurias vertėtų atkreipti dėmesį renkantis nagų priežiūros priemones,- dibutilftalatas yra draudžiamas kosmetikos gaminiuose, formaldehidas ir toluenas – nėra draudžiamos medžiagos, bet jų kiekis kosmetikos gaminiuose yra ribojamas, didelės jų koncentracijos gali turėti neigiamos įtakos sveikatai. Minėtų ingredientų turėtų vengti besilaukiančios ir žindyvės.

Lūpų dažai, kremai, prausikliai
Švinas pasižymi neurotoksišku, reprodukcijai toksišku ir kenksmingu poveikiu sveikatai. Jo neturi būti kosmetikos gaminiuose. Lūpų dažuose, vazelinuose dažnai naudojama cheminė medžiaga – petrolatas. Jis paprastai yra gaunamas iš sintetinių naftos produktų. Tokios kilmės petrolatas gali išdžiovinti ir pažeisti gilesnius odos sluoksnius.

Plaukų dažai
Plaukų dažuose naudojami fenilendiaminai gali sukelti stiprią alerginę reakciją, odos dermatitą, gali būti toksiški organams, silpninti imunitetą.
Plaukų dažuose naudojami dažai, pagaminti iš augalo Heninės lavsonijos, liaudyje žinomos kaip chna. Pavojus slypi tame, kad, siekiant intensyvios juodos spalvos, su chna sumaišoma cheminė medžiaga p-fenilendiaminas, sutrumpintai žymimas PPD, kuri skirtingai nei natūrali chna, gali sukelti sunkias alergines reakcijas.

Soliariumo ir savaiminio įdegio kremai
Kremuose, skirtuose degintis soliariume bei savaiminio įdegio kremuose dažnai naudojami kosmetiniai dažai, vadinami bronzantai. Vienas dažniausių – dihidroksiacetonas (DHA). Kosmetikos gaminių su DHA nerekomenduojama naudoti apie akis, reikia stengtis, kad jų nepatektų ant lūpų ir kitų gleivinių.

Konservantai ir natūralūs kosmetikos gaminiai
Konservantai kosmetikos gaminių gamyboje naudojami plačiai. Be jų ilgai negendantį kosmetikos gaminį pagaminti sudėtinga. Tam kartais naudojamas alkoholis, eteriniai aliejai ar kai kurių augalų cukrus. Tačiau pramonėje labiau paplitę sintetiniai konservantai. Agresyvesniais laikomi parabenai, trietanolaminas, fenoksietanolis, imidazolidinyl-, diazolidinyl urea, metilisotiazolinonas.

Lietuvos sveikata