Vaisingumas – didžiausia žmogui skirta dovana, tik reikia ja išmintingai naudotis. Vyrai tampa vaisingi nuo paauglystės ir tokie gali likti iki gilios senatvės. Kitaip su moterų vaisingumu: moteris yra vaisinga trumpą gyvenimo dalį. Mokėjimas apskaičiuoti vaisingas dienas aktualus tiek planuojančioms nėštumą, tiek bandančioms jo išvengti. Vis dėlto pastaruoju metu vis daugiau žmonių linksta prie natūraliosios medicinos, nesusijusios su cheminių preparatų vartojimu. Šeimos planavimo srityje – tai vaisingumo pažinimu pagrįsti natūralaus šeimos planavimo metodai, kurie tampa alternatyva aloterapinei ir invazinei medicinai. Reikėtų paminėti, jog nei vienas egzistuojantis kontracepcijos būdas nėra idealus ir 100 proc. patikimas. Straipsnio tikslas – supažindinti su natūralia kontracepcija ir vaisingų dienų apskaičiavimo metodais.

Natūralių šeimos planavimo metodų taikymas pagrįstas vaisingų dienų nustatymu mėnesinių ciklo metu. Norint žinoti savo vaisingas dienas, reikia žymėti kalendorių bent 6 mėnesius (patartina 12 mėnesių). Svarbūs duomenys – pirma ir paskutinė mėnesinių dienos. Ovuliacija dažniausiai įvyksta 14-ąją ciklo dieną. Tokiu atveju tikėtina, kad vaisingo laikotarpis yra dvi dienos prieš ir dvi dienos po ovuliacijos. Vaisingų dienų pradžia ir pabaiga apskaičiuojamos taip: pirmoji vaisinga diena sužinoma iš trumpiausio (pusės metų ar metų žymėto) ciklo dienų skaičiaus atėmus 20 (arba 18), o paskutinė vaisinga diena – iš ilgiausio ciklo dienų skaičius atėmus 10 (arba 11). Jeigu vidutinė ciklo trukmė 26–29 dienos, vaisingos dienos yra nuo 6 iki 19 ciklo dienos. Reiktų nepamiršti paminėti, jog mergaitė nevaisinga iki pirmųjų mėnesinių atsiradimo, o moteris, vyresnė negu 50–55 metų, dažniausiai jau nebegali tapti mama.

Kūno temperatūros įtaka:
Vaisingas dienas galima apskaičiuoti ir pagal kūno temperatūros pokyčius. Tai metodas, reikalaujantis atsakingumo ir kantrybės, nes temperatūra turi būti matuojama kiekvieną dieną tuo pačiu metu (geriausiai ryte dar gulint lovoje) ir toje pačioje vietoje (pažastyje, burnoje, ar išangėje). Duomenys žymimi kalendoriuje. Trečios dienos vakare po temperatūros pakilimo 0,2–0,4 laipsnio prasideda nevaisingos dienos. Metodas nėra tikslus, nes temperatūra gali svyruoti ir dėl kitų veiksnių – ligos, vaistų, streso.

Vaisingos dienos pagal gleives:
Tai dažniausiai naudojamas metodas vaisingoms dienoms nustatyti. Gimdos kaklelio gleivės kinta dėl hormonų poveikio mėnesinių ciklo metu. Pirmos keturios mėnesinių dienos yra nevaisingos. Jei moteris nepastebi išskyrų ant apatinio trikotažo, o išorinių lytinių organų sritis sausa, – dienos nevaisingos. Vėliau pasirodo negausios skaidrios ar baltos gleivės, kurių vis daugėja. Taip organizmas praneša, kad prasidėjo vaisingos dienos. Skiriamasis vaisingiausios dienos bruožas – gleivės, primenančios žalio kiaušinio baltymą – tąsios, skaidrios. Po ovuliacijos gleivių nebebūna, arba jos pasirodo baltos spalvos, lipnios. Jaučiamas sausumas.
Nutrauktas lytinis aktas

Mažai patikimas kontracepcijos būdas, nes daugeliui vyrų, nors ir labai maža dalis spermos, bet išsiveržia dar prieš orgazmą. Be to, spermai patekus ant išorinių lytinių organų, taip pat yra tikimybė, kad moteris pastos.

Natūralios kontracepcijos privalumai:
1. Šie būdai neturi nepageidaujamo (šalutinio) poveikio.
2. Nekainuoja
3. Didina abiejų partnerių atsakomybę.
4. Galima naudoti neribotą laiką.

Heidelbergo universiteto mokslininkai ištyrė 900 nuo nėštumo besisaugančių moterų. Mažiausias pastojimų skaičius teko toms, kurios stebėjo savo ciklą ir susilaikė nuo lytinių santykių vaisingomis dienomis – iš 100 moterų tik 0,4 nėštumai. Nustatyta, kad simptoterminis vaisingumo stebėjimo metodas, kai kas rytą matuojama bazinė kūno temperatūra ir stebima makšties gleivinė, yra toks pats efektyvus, kaip ir kitos planavimo priemonės.

Renata Koženiauskaitė-Kliunkienė LSMA 6 k. studentė

Sveikas žmogus