Šį klausimą periodiškai sau užduoda beveik kiekviena moteris ir dažnas vyras. Visi jie pažada sau nuo kito ryto pradėti naują gyvenimą, pradėti maitintis reguliariai, tačiau artėjant vidurnakčiui vėl patraukia šaldytuvo link…
 
Graužianti sąžinė, nepasitenkinimas atvaizdu veidrodyje, savanoriškas savęs pasmerkimas griežtai dietai – visa tai daugeliui mūsų yra jau praėjęs etapas, ir ne kartą. „Naujo gyvenimo“ rėmuose retas kuris sugebame išsilaikyti ilgiau kaip kelias dienas, geriausiu atveju – savaites. Paskui viskas kartojasi iš naujo: diena puspadžiu, naktis – prie atvertų šaldytuvo durelių. Bet kodėl? Nusižengimo taisyklingoms mitybos taisyklėms priežasčių gali būti daug ir įvairių. Kai kurios jų net pateisinamos.
 
 
Daugybė moterų likus kelioms dienoms iki ciklo pradžios pradeda jausti nenusakomą alkį arba potraukį saldumynams. Kodėl? Vienas paaiškinimų – PMS periodu moters organizme stinga hormono estrogeno, dalyvaujančio serotonino ir endorfinų sintezės grandinėje. O pastarieji užtikrina žvalumą, gerą nuotaiką ir dar, be kita ko, laikomi natūraliais skausmą malšinančiais vaistais. Menstruacijų metu kraujyje sumažėja hemoglobino, todėl jaučiamas silpnumas, stinga jėgų paprasčiausiems darbams, tad nieko nuostabaus, kad moterys bando kompensuoti šį išsekimą ieškodamos, ką čia gardesnio suvalgius.
Ką daryti? Kiek leidžia jėgos, kontroliuoti nenumaldomą troškimą suvalgyti ne vieną, o du šokoladukus iš karto ar užsisakyti kokio nors greito ir labai nesveiko maisto. Tačiau badauti tokiomis dienomis taip pat nesveika – ir tai dar švelniai pasakius. Todėl rinkitės produktus, turinčius daug ląstelienos, o cukrų pakeiskite fruktoze. Pavyzdžiui, suvalgiusios sėlenų duonelės ir kriaušę arba gabalėlį ruginės duonos ir agurko, pasisotinsite, bet nepakenksite figūrai. Raudona mėsa, jūros gėrybės ir salotų lapai papildys cinko stygių organizme. Ypatingą dėmesį derėtų skirti vandeniui: jei manote, kad nepajėgsite išgerti jo tiek, kiek pataria specialistai, pagardinkite jį griežinėliu paprastos arba žaliosios citrinos.
 
Stresas ir vėl stresas
 
Streso „užvalgymo“ mechanizmas pažįstamas visiems. Tai iš tiesų labai paplitęs reiškinys, nepaisantis nei lyties, nei amžiaus ribų. Kai mus veikia stresas, įsijungia simpatinė nervų sistemos dalis – organizmas mobilizuoja visas jėgas, raumenys įsitempia, pojūčiai ir reakcijos paaštrėja. O valgant ir iš karto pavalgius vyksta visiškai priešingi procesai: veikti pradeda parasimpatinė nervų sistemos dalis, atsakinga už kokybišką maisto perdirbimą, atsipalaidavimą bei poilsį. Trumpai tariant, mūsų organizmas negali vienu metu ir išgyventi streso, ir virškinti. Kadangi galimybė atsipalaiduoti jam atrodo daug patrauklesnė, psichologinės įtampos, nemalonumų ar priešingai – emocinio susijaudinimo akimirką mes nesąmoningai bandome atsipalaiduoti valgydami.
Ką daryti? Griežtai riboti užkandžiavimą vien iš baimės pakenkti figūrai neverta. Tai gali sukelti tik dar didesnį stresą ir net išprovokuoti psichosomatines ligas. Pasistenkite valgyti lengvai pasisavinamus ir naudingus produktus: šviežius vaisius, daržoves, saujelę riešutų, o saldumynus pakeisti džiovintais vaisiais arba trupučiu medaus. Taip pat būtina rasti kitą būdą išsivaduoti nuo streso ir atsipalaiduoti. Kad ir kaip stereotipiškai nuskambės, tačiau tam iš tiesų puikiai tinka kūno ir dvasios harmoniją užtikrinančios rytietiškos metodikos, tokios kaip joga, aikido, net pilvo šokis. Taip pat užsiėmimai, teikiantys malonumo asmeniškai jums, kvėpavimo pratimai ir, žinoma, visais gyvenimo atvejais tinkantys, todėl ir rekomenduojami pasivaikščiojimai gryname ore.
 
Proto ir kūno perkrovos
 
Rimti fiziniai krūviai pažadina apetitą – ir tai visiškai natūralus reiškinys. Deja, jis ypač žiauriai kamuoja tik pradėjusiuosius sportuoti, kai organizmas dar nebūna prisitaikęs prie naujo režimo. Įtemptas protinis darbas praktiškai visada atsiliepia apetitui. Ypač viliojamai tada atrodo šokoladas, mat jis ne tik yra natūralus antidepresantas, bet ir magnio šaltinis. Šokoladas stimuliuoja smegenų darbą ir grąžina jėgas.
Ką daryti? Su alkiu kovoti protingai. Po fizinių krūvių tą padaryti padės patyrusio trenerio arba dietologo patarimai (ypatingais atvejais gali net tekti sudaryti jums individualų treniruočių meniu). Jeigu tokios konsultacijos jums neprieinamos, laikykitės bendrųjų sveikos mitybos taisyklių ir jokiu būdu neleiskite, kad jūsų organizmui pristigtų skysčių. Na, o dirbantiesiems įtemptą protinį darbą tegalima duoti vienintelį patarimą: žinokite saiką. Pora gabalėlių šokolado, ledinukas su fruktoze ar nedidelis gabalėlis mėgstamo pyrago suteiks nė kiek ne mažiau džiaugsmo ir energijos, nei dėžutė šokoladinių saldainių.
 
Dietų pasekmės
 
Troškimas skubiai numesti svorio, dėl kurio griebiamasi sekinančių dietų ir kitų madingų lieknėjimo metodikų, – visa tai didžiulis stresas mūsų medžiagų apykaitos sistemai. Taip kankinamas organizmas visomis išgalėmis stengiasi kompensuoti išeikvotą energiją ir dar sukaupti jos juodai dienai, jeigu jums kada nors vėl šautų į galvą surengti bado eksperimentą. Tad jeigu jau nusprendžiate laikytis dietos, darykite tą protingai ir teisingai, nepamiršdami, jog savo kūną reikia mylėti. Seniai žinoma, jog veiksmingiausiai kovoti su antsvoriu padeda kompleksinės priemonės – vadinasi, ir sportas.
Ką daryti? Dietos laikytis tik pasikonsultavus su specialistu, sekti organizmo vitaminų bei mikroelementų balansą (ypač metų laikais, kai jų natūraliai stinga). Ir atminti: iš tiesų gražus yra sveikas žmogus.
 
Trauka konkretiems produktams
 
Būna situacijų, kai ne šiaip norisi valgyti, – širdis prašo kažkokio labai konkretaus produkto.
Tai ne šiaip gastronominiai kaprizai: juos diktuoja tam tikri dėsningumai. Kokie? Jeigu norisi sūraus, tikėtina, jog organizmui trūksta chloridų, esančių žuvyje ir kitose jūros gėrybėse bei jūros druskoje. Trauką rūgščiam maistui gali provokuoti magnio stygius. Ją kompensuoti padės riešutai, saulėgrąžos ir ankštinės daržovės.
Noras riebaus įspėja apie pernelyg mažą kalio kiekį organizme. Vėl jo sukaupti galima valgant sūrį, pieno ir rūgusio pieno produktus, brokolius. Jei galėtumėte sielą parduoti dėl saldumynų, kaltas gali būti chromo stygius (padės vynuogės, vištiena, brokoliai), anglies (švieži vaisiai), fosforo (paukštiena, jūros gėrybės, riešutai, kiaušiniai, ankštinės daržovės), sieros (spanguolės, raudonieji ir baltieji kopūstai) bei triptofano – vienos iš aminorūgščių trūkumas (papildysite jos atsargas valgydami kepenėles, špinatus, razinas).
 
Niekas nepadeda!
 
Jeigu išbandėte visus įmanomus būdus, kad atsikratytumėte naktinio rajūno vizitų, tačiau niekas nepadėjo, nepatingėkite – pasikonsultuokite su gydytoju ir pasidarykite pagrindinius tyrimus, išsiaiškinkite cukraus ir hemoglobino kiekį kraujyje. Juk patys puikiausiai žinote: bet kokios, net rimčiausios, ligos lengviau išvengti nei paskui ją gydyti. Ir dar. Trumpam pamiršę apie galimas alkio priežastis, pasistenkite sąžiningai atsakyti į klausimą: jūs iš tiesų norite valgyti ar ši trauka vis dėlto yra psichologinio pobūdžio? Gal jeigu jūsų gyvenimas prisipildytų įvykių, įdomių užsiėmimų, malonių žmonių ir teigiamų emocijų, apie maistą nė neprisimintumėte?
 
iMed

Nutukimas

Testai apie sveiką mitybą

KMI skaičiuoklė