Ko trokšta paauglio širdis?

Jeigu augančio paauglio širdies paklaustume, ko jai trūksta, kad ji
jaustųsi gerai, ši greičiausiai atsakytų: “Aš norėčiau, kad mano šeimininkas
valgytų daugiau mėsos, gertų daugiau pieno ir kuo daugiau judėtų”.

Gydytojai teigia, kad paaugliai, o ypač berniukai, intensyviai augdami neretai
jaučia be priežasties atsirandantį raumenų silpnumą. Kartais jie labai greitai
pavargsta po sportinių užsiėmimų, skundžiasi skausmu širdies plote.

Toks silpnumas paauglius kamuoja dėl karnitino, kuris energija aprūpina širdies
raumenį, trūkumo. Sparčiai augantis paauglio organizmas nepagamina reikiamo
kiekio šios medžiagos, dėl to paaugliai greičiau pavargsta, krinta jų
darbingumas.

Pagrindinis karnitino šaltinis – mėsa (jautiena ir veršiena) ir pienas.
Dar viena augančių mūsų atžalų širdies bėda – hipodinamija. Jeigu širdies
netreniruosime, ji nebus pajėgi pakelti didesnių krūvių.

Vaikų kardiologai teigia, kad netgi širdies ydų turintiems vaikams reikia
sportuoti, aišku, jiems turi būti skiriami daug mažesni fiziniai krūviai, tai
jie turi daryti prižiūrimi specialistų.

Nejudrus paauglio gyvenimo būdas, nesubalansuota mityba gali sukelti ankstyvą
išeminę širdies ligą. Anksčiau buvo manyta, kad išeminė širdies liga – vyresnių
nei 45-erių metų amžiaus žmonių “privilegija”.

O dabar jau 30-mečiai, o kartais ir 25-erių metų sulaukę žmonės skundžiasi šiai
ligai būdingais simptomais, tokiais kaip stenokardija (skausmas, jaučiamas
širdies plote ir krūtinėje, ypač pavargus). Negi norite savo vaikui tokios
ateities?..

Dvi rimtos priežastys apsilankyti su paaugliu pas kardiologą:

– dažni galvos skausmai. Juos gali sukelti bloga kraujo cirkuliacija smegenyse
ir padidėjęs arterinis kraujo spaudimas;
– vaikas nepakelia net ir nedidelio fizinio krūvio: jis greitai pavargsta per
fizinio lavinimo pamokas, daugiau pajudėjęs, greičiau paėjęs.