Kas yra adenoiditas?
Adenoiditas yra infekcijos sukeliamas adenoidų uždegimas. Adenoidai – limfinio audinio sankaupos, padedančios organizmui kovoti su infekcijomis. Jie yra gerklėje (ryklėje), iš karto pasibaigus nosies angų kanalams. Kartu su tonzilėmis adenoidai yra pirmoji gynybos linija nuo bakterijų ir virusų.
Limfinė sistema atlieka keletą vaidmenų siekdama apsaugoti organizmą nuo infekcijų. Adenoidai yra limfinės sistemos dalis. Adenoiduose kaupiami kraujo kūneliai ir antikūnai, kurie padeda naikinti infekcijas, keliančias grėsmę sveikatai. Prasidėjus adenoidų uždegimui, gali sutrikti jų funkcija.
Kokie yra adenoidito simptomai?
Adenoiditas gali prasidėti adenoidų patinimu ar padidėjimu. Padidėję adenoidai gali užkimšti nosies kanalus ar riboti oro patekimą, todėl tampa sunku kvėpuoti per nosį.
Kitos dėl padidėjusių adenoidų atsirandančios problemos:
- kalbėjimas per nosį;
- nuo kvėpavimo per burną skaudanti arba išsausėjusi gerklė;
- kvėpuoti per burną tampa daug patogiau, nei kvėpuoti per nosį;
- knarkimas naktį ar bet kada miegant;
- infekcijos simptomai, tokie kaip varvanti nosis (žalios arba kitokios nei įprastai spalvos gleivės).
Jei jūsų adenoidai labai paburkę, gali būti, kad pavyks kvėpuoti tik per burną.
Kas sukelia adenoiditą?
Adenoiditą gali sukelti bakterinė infekcija, pavyzdžiui, užsikrėtus streptokokais, taip pat įvairūs virusai, įskaitant Epšteino-Baro virusą, adenovirusą ir rinovirusą.
Kam gresia susirgti adenoiditu?
Tam tikri rizikos veiksniai gali padidinti adenoidinio audinio infekcijų tikimybę. Pavyzdžiui:
- pasikartojančios gerklės, kaklo ar galvos infekcijos;
- tonzilių infekcijos;
- kontaktas su oru plintančiais virusais, mikrobais ir bakterijomis.
Vaikai yra labiau linkę sirgti adenoiditu. Taip yra dėl to, kad adenoidai palaipsniui traukiasi vaikystės laikotarpiu ir paprastai išnyksta iki vėlyvos paauglystės.
Adenoidito diagnozavimas
Jūsų gydytojas gali jus nusiųsti pas otolaringologą. Otolaringologas dar vadinamas ausų, nosies ir gerklės ligų gydytoju. Otolaringologas tikriausiai jus apžiūrės, kad nustatytų infekcijos židinį. Paskui paklausinės apie jūsų šeimos ligų istoriją, norėdamas išsiaiškinti, ar sveikatos sutrikimas nėra paveldimas.
Galimi kiti tyrimai:
- gerklės tepinėlio paėmimas, siekiant gauti bakterijų ir kitų organizmų mėginį;
- kraujo tyrimas, norint nustatyti jame esančius pašalinius organizmus;
- galvos ir kaklo rentgeno nuotraukos adenoidų dydžiui ir infekcijos mastui nustatyti.
Kokios yra adenoidito komplikacijos?
Susirgus adenoiditu galimos įvairios komplikacijos. Gali pasireikšti lėtinis arba stiprus adenoidinio audinio uždegimas, plintantis į kitas galvos ir kaklo vietas.
Ausų infekcijos
Galimos vidurinės ausies infekcijos. Adenoidai yra netoli Eustachijaus vamzdžių – kanalų, kuriais iš ausų drenuojamas skystis. Stiprėjant adenoiditui, uždegimas gali užkimšti kanalų angas, vedančias į vidurinę ausį. Dėl to gali prasidėti ausų infekcija ir suprastėti klausa.
Užsikimšusios ausys
Vidurinę ausį gali užkimšti gleivių sankaupos. Paprastai pirmiausia užsikemša Eustachijaus vamzdis ir suprastėja klausa.
Sinusų negalavimai (sinusitas)
Sinusai gali prisipildyti skysčio, tada prasideda infekcija. Sinusai yra oru užpildytos ertmės, esančios aplink akis ir nosį.
Krūtinės ląstos infekcijos
Gali pasireikšti krūtinės ląstos infekcija, pavyzdžiui, plaučių uždegimas arba bronchitas, jei adenoidus stipriai paveikia virusas ar bakterija. Infekcija gali išplisti į plaučius, bronchioles ir kitas kvėpavimo sistemos dalis.
Adenoidito gydymas
Jei adenoiditą sukėlė bakterija, gydytojas gali skirti antibiotikų. Antibiotikai dažnai sėkmingai gydo adenoidinio audinio uždegimą. Jei adenoiditą sukėlė virusas, gydytojas parengs gydymo planą, atsižvelgdamas į viruso rūšį.
Dar vienas gydymo būdas – adenoidų šalinimo operacija. Ji vadinama adenoidektomija. Chirurginiu būdu šalinami adenoidai:
- kurių infekcijos neišgydo antibiotikai;
- kurių infekcijos kartojasi;
- kai yra kitas gerklės ar kaklo negalavimas, pavyzdžiui, auglys ar vėžys;
- kurie sukelia kvėpavimo ir rijimo sunkumų.
Ar adenoiditas lengvai išgydomas?
Bakterinės infekcijos sukeltas adenoiditas gydomas antibiotikais – pagerėja kvėpavimo per nosį ir rijimo funkcijos. Viruso sukeltas adenoiditas paprastai praeina savaime (šis procesas gali trukti iki 2–3 savaičių).
Kaip užkirsti kelią adenoiditui?
Yra keletas būdų išvengti šios infekcijos. Svarbu valgyti sveiką maistą ir gerti daug skysčių. Taip pat svarbu tinkama miego trukmė. Adenoidito riziką gali sumažinti ir tinkama higiena.
Jei jūsų vaikui pasireiškė adenoiditui būdingų simptomų ar kitų gerklės negalavimų, kreipkitės į gydytoją.