Ligos pažeidžiamas organas ar kūno dalis:
Ligos dažniausiai pažeidžiami asmenys:
Ligos priežastys ir rizikos veiksniai:
Ligos simptomai ir požymiai:
Ligos gydymas:
Tai giliųjų odos sluoksnių, poodžio ar pogleivio uždegimas, sąlygotas padidėjusio kraujagyslių pralaidumo. Sinonimai – Kvinkės edema, milžiniška urtikarija, angioneurotinė edema.
Kliniškai angioedema yra neįdubusi ir neniežtinti. Pažeidimo vieta įprastos odos spalvos ar paraudusi. Priklausomai nuo pažeidimo zonos, skausmo gali nebūti arba jis nestiprus (periferinis arba veido srities pažeidimas), tuo tarpu gastrointestinalinio trakto pažeidimas gali sąlygoti labai stiprius skausmus. Ūmus epizodas gali įtraukti gerklas, odą, gleivinę ir virškinamąjį traktą.
Angioedema gali pasireikšti bet kurio amžiaus žmonėms. Didesnę riziką turi maistui alergiški vaikai ir suaugę, perkopę trečią dešimtmetį. Dažniausiai nežinomos kilmės angioedema pasireiškia 30-50 metų amžiuje, priepuoliai tampa sunkesni vyresnių nei 65 metų pacientų tarpe. Paveldimos angioedemos yra dažnesnės moterims nei vyrams. Manoma, kad jas išprovokuoja kontraceptikų sudėtyje esantis estrogenas. Tokios angioedemos linkusios kartotis.
Angioedemą galima klasifikuoti į alerginės, pseudoalerginės, nealerginės ir nežinomos kilmės. 40% nežinomos kilmės angiodemų linkusios kartotis. Traumos, chirurginės procedūros, stresas yra dažni nespecifiniai angioedemos trigeriai. Alerginės kilmės angioedema yra asocijuota su IgE (imunoglobulinu E). Ji manifestuoja per 30-120 minučių nuo kontakto su alergenu. Pseudoalerginės kilmės angiodema nėra susijusi su IgE ekspozicija, tačiau mechanizmas yra labai panašus į alerginės kilmės. Tokios reakcijos dažniausia priežastis – nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (aspirinas) ir intraveninis kontrastas. Selektyviai veikiantys nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo bei paracetamolis tokias reakcijas sukelia labai retai. Nealerginės kilmės angioedemos yra paveldimos ir nėra susijusios su IgE ar histaminu (uždegiminis mediatorius). Tokio tipo reakcija dažniausiai stebima veide, lūpose, liežuvyje. Retais atvejais gali pasireikšti virškinamojo trakto reakcija, kuri visų pirmą yra lydima labai stipraus pilvo skausmo. Idiopatinės kilmės angioedemos trigeriai ir tikslus veikimo mechanizmas nėra žinomi. Ją gali provokuoti karštis, šaltis, emocinis stresas ar fizinis aktyvumas.
· Odos, poodžio ar pogleivio patinimas. Odos pažeidimo vietos gali būti paraudusios ar normalios odos spalvos, neaiškių ribų.
· Dažniausios lokalizacijos – lūpos, akys, antakiai, liežuvis, liežuvėlis.
· Patinimas pilvo srityje gali būti virškinamojo trakto pažeidimo požymis, lydimas stipraus skausmo ir žarnų nepraeinamumo požymių.
· Gydymo tikslas yra sumažinti ar išvengti uždegiminės reakcijos, vengiant žinomų trigerių. Histamino asocijuotos alerginės kilmės angioedemos gydomos antihistaminiais vaistais (H1 ir H2 receptorius veikiantys). Sunkiais atvejais gali būti naudojami kortikosteroidai.
· Antihistamininiai vaistai nėra veiksmingi pacientams su idiopatinėmis ar paveldimomis-nealerginėmis angioedemomis, steroidai taip pat neduoda reikiamo efekto. Esant bradikinino asocijuotoms reakcijoms, naudojama šaldyta plazma, antifibrolitiniai vaistai, C1 receptorių inhibitoriai, ecalantidas, ikatibantas.
· Norinti įvertinti gerklų ar balso klosčių pažeidimą, taikoma laringoskopija. Tai intensyvios terapijos reikalaujanti situacija.