Kas yra astigmatizmas?
Astigmatizmas yra dažna akies būklė, įprastai koreguojama akiniais, kontaktiniais lęšiais ar atliekant chirurginę intervenciją.
Astigmatizmas atsiranda akyje, kuri nėra absoliučiai apvali; tam tikro masto astigmatizmas randamas beveik kiekvienoje akyje. Astigmatizmo sukeliamiems regos sutrikimams koreguoti turimos gydymo priemonės yra akiniai, kontaktiniai lęšiai ir net regos korekcijos procedūros.
Žmogaus akis natūraliai yra rutulio formos. Normaliomis aplinkybėmis šviesai patekus į akį, vyksta šviesos spindulio refrakcija, t. y. jis tolygiai lūžta ir sudaro aiškų objekto vaizdą. Tačiau akies, kuriai būdingas astigmatizmas, forma labiau primena amerikietiškojo futbolo kamuolį ar užpakalinę šaukšto dalį. Į tokią akį patekęs šviesos spindulių pluoštas įvairiomis kryptimis laužiamas netolygiai, todėl vienu metu fokusuojama tik dalis matomo objekto. Tolumoje esantys daiktai gali būti neryškūs ar banguoti.
Kas sukelia astigmatizmą?
Astigmatizmas yra natūralus reiškinys. Jis yra dažna neryškaus ar iškreipto vaizdo priežastis, kuri dažniausiai yra susijusi su iškreipta ragenos forma. Tiksli šio reiškinio priežastis nežinoma.
Kokie yra astigmatizmo simptomai?
Žmonės, kurių astigmatizmas nepastebėtas, dažnai mato neryškiai, o tai yra siejama su nuovargiu ir akių įtampa. Nors šie simptomai nebūtinai turi astigmatizmo požymius, jei jaučiate vieną ar daugiau simptomų, turėtumėte susitarti dėl akių tyrimo.
Kaip diagnozuojamas astigmatizmas?
Akių gydytojas gali diagnozuoti astigmatizmą atlikęs išsamų akių tyrimą. Astigmatizmas gali atsirasti kartu su kitu akių sutrikimu, pavyzdžiui, trumparegyste ir toliaregyste. Kadangi astigmatizmas gali po truputį progresuoti, tik pastebėjus regos pokyčių būtina kreiptis į akių gydytoją.
Kaip gydoma nuo astigmatizmo?
Beveik bet kokio masto „normalų“ astigmatizmą galima koreguoti tinkamai parinktais akiniais arba kontaktiniais lęšiais. Žmogui, kuriam pasireiškia nedidelio laipsnio astigmatizmas, korekcinių lęšių gali visai neprireikti, kol atsiranda kitų sutrikimų, pavyzdžiui, trumparegystė ar toliaregystė. Tačiau jeigu astigmatizmas yra vidutinio ar didelio masto, korekcinių akinių ar kontaktinių lęšių tikriausiai prireiks.
Netaisyklingas astigmatizmas gerokai retesnis, jis susijęs su nenormaliomis rageną pažeidžiančiomis būklėmis (pavyzdžiui, keratokonusu). Nuo šios būklės veiksmingiau gydoma taikant kietuosius dujoms laidžius kontaktinius lęšius ar atliekant ragenos procedūras.
•Korekciniai lęšiai (akiniai ar kontaktiniai lęšiai). Astigmatizmo korekcija įprastai gali būti lengvai suderinta su akiniais. Kitas pasirinkimas – gali būti parinkti specialūs minkštieji kontaktiniai lęšiai, dar vadinami toriniais lęšiais. Minkštieji toriniai lęšiai pasižymi didesne šviesą į vieną pusę laužiančia geba. Kita galimybė, ypač esant didesnio masto astigmatizmui, yra dujoms laidūs kietieji kontaktiniai lęšiai. Akių gydytojas, atlikęs įvairius testus, nustatys, koks būdas astigmatizmui koreguoti jums yra tinkamiausias.
•Refrakcijos chirurginė intervencija. Kitas astigmatizmo korekcijos būdas yra ragenos formos pakeitimas atliekant refrakcijos ar akies operaciją lazeriu. Kadangi yra daugiau refrakcijos chirurginės intervencijos tipų, konkreti procedūra rekomenduojama individualiai ištyrus pacientą. Refrakcijos chirurginę operaciją galima atlikti tik sveikoms akims, kai nėra tinklainės sutrikimų, ragenos randų ar kitų akių ligų.
Gydymas
Astigmatizmą galima koreguoti akiniais, kontaktiniais lęšiais arba atliekant refrakcijos chirurginę intervenciją. Apsisprendžiant, kuris gydymas yra tinkamiausias, reikia atsižvelgti į įvairias aplinkybes, įskaitant akies sveikatą, refrakcijos būklę ir gyvenimo būdą. Asmenims, kuriems diagnozuotas keratokonusas, tam tikri kontaktiniai lęšiai dažnai padeda pasiekti geresnį regos aštrumą nei akiniai. Nors anksčiau buvo galima naudoti tik kietosioms dujoms laidžius lęšius, dabar jau yra ir minkštieji lęšiai.