Ligos pažeidžiamas organas ar kūno dalis
Ligos dažniausiai pažeidžiami asmenys
Ligos priežastys ir rizikos veiksniai
Ligos simptomai ir požymiai
Ligos diagnostika
Ligos gydymas
Tai storosios žarnos vystymosi defektas, kai visoje ar kurioje nors jos dalyje nėra nervinių mazgelių. Dėl šios priežasties žarna ar jos segmentas negali atsipalaiduoti, todėl užblokuojamas išmatų slinkimas žarnos spindžiu. Daugeliu atveju pažeidžiamas arčiausiai išeinamosios angos esantis storžarnės segmentas.
Esant normaliam embriono vystymuisi ląstelės iš nervinių ląstelių pirmtakų sankaupos migruoja į storąja žarną ir formuoja nervų tinklą. Kai ši migracija nėra pilna, dalis storžarnės neturi nervinių mazgelių, kurie kontroliuotų žarnos veiklą. Todėl išmatos negali praslinkti ta dalimi.
Manoma, jog priežastis yra nervinių ląstelių pirmtakų migracijos defektas, kurį sukelia nežinomi veiksniai apie 12 embriono vystymosi savaitę.
Manoma, jog priežastis yra nervinių ląstelių pirmtakų migracijos defektas, kurį sukelia nežinomi veiksniai apie 12 embriono vystymosi savaitę.
- · Didelė, išsipūtusi storoji žarna
- · Naujagimis nepasituština per pirmąsias 48 gyvenimo valandas
- · Vėmimas žaliu ar rudu turiniu
- · Išmatų protrūkis apžiūrėjus naujagimį per tiesiąją žarną
- · Išsipūtęs pilvas
- · Gausus dujų skyrimasis iš žarnyno
- · Viduriavimas su krauju
- · Išmatų susilaikymas
- · Vidurių užkietėjimas
- · Pilvo išsipūtimas
- · Išangės ir tiesiosios žarnos monometriją: sutrikę išangės rauko ir tiesios žarnos refleksai, jutimai bei judesiai
- · Išplėsto žarnos segmento aptikimas
- · Tiesios žarnos gleivinės biopsijoje neaptikus nervinių mazgelių
Chirurginis. Pašalinamas nefunkcionuojantis storosios žarnos segmentas bei atstatomas normalus žarnyno praeinamumas. 15% vaikų nepasiekiama visiška storžarnės funkcionavimo kontrolė. Tokiu atveju vidurių užkietėjimui gydyti rekomenduojama gausi skaidulinių medžiagų dieta ir laisvinamieji. Sunkiais atvejais gali būti išvedama stoma, per kurią išmatos pašalinamos tiesiai į specialų maišelį.