Ligos pažeidžiamas organas ar kūno dalis
Ligos dažniausiai pažeidžiamų asmenų grupė
Ligos priežastys ir rizikos veiksniai
Ligos simptomai ir požymiai
Ligos gydymas
Tai Campylobacter, judrios, spiralės formos bakterijos sukelta infekcinė liga, kuri yra dažniausia visų apsinuodijimų maistu išsivysčiusiose šalyse priežastis. Dažniausiai nustatomos C. Jejuni ir C. Coli infekcijos.
Tai virškinamąjį traktą pažeidžianti liga.
Dažniausiai serga vaikai apie penktus gyvenimo metus išsivysčiusiose ir apie antrus gyvenimo metus besivystančiose šalyse. Imunosupresuotiems asmenims infekcija yra sunkesnė. Mikroorganizmas geba daugintis ir vakuume, todėl jais ypač lengva užsikrėsti. Paprastai simptomai praeina per savaitę, tačiau pasitaiko ir mirtinų šios infekcijos atvejų.
Liga plinta fekaliniu-oraliniu keliu per užterštą maistą, vandenį ir termiškai neapdorotą mėsą. Susirgti užtenka labai nedidelio (400-500) mikroorganizmų kiekio. Ligos simptomai paprastai atsiranda per 2-5 dienas nuo užsikrėtimo. Mikroorganizmas pažeidžia klubinę, tuščiąją ir storąją žarnas C. Jejuni išskiria toksiną, kuris blokuoja imuninės sistemos atsaką, todėl mikroorganizmas kurį laiką išgyveną žarnyno ląstelėse. Galiausiai sukelia eksudacinį žarnos sienelės uždegimą, kurio metu dažniausiai pasireiškia enteritinio pobūdžio viduriavimas – dažnas ir vandeningas.
- Viduriavimas: vandeningas, sunkesniais atvejais su kraujo priemaiša.
- Karščiavimas.
- Pilvo skausmas, spazminio pobūdžio.
- Retais atvejai liga sukelia dantenų pažeidimą ir uždegimą.
- Pavieniai atvejai yra sukėlę ureminį-hemolitinį sindromą, trombocitopeninę purpurą, Guillain-Bare polineuropatiją, smegenų dangalų, tulžies pūslės uždegimus, sepsį.
- Žarnyno perforacija yra labai retai infekcijos komplikacija.
Paprastai pasveikstama per 5-7 dienas savaime, užtenka tiesiog koreguoti elektrolitų ir skysčių balansą. Kai kurie asmenys liga perserga asimptomiškai.
- Standartinis antibakterinis gydymas šiuo metu – azitromicinas. Chinolonų grupės antibiotikai, tokie kaip ciprofloxacinas ir levofloxacinas nėra aktyvūs dėl visuotinai išsivysčiusio atsparumo jiems.
- Skysčių netekę vaikai gali būti gydomi ligoninėje taikant infuzinę terapiją į veną.
- Liga yra užkrečiama, todėl vaikus rekomenduoja palaikyti namuose bent keletą dienų po to, kai visi simptomai jau yra išnykę.
- Būtina laikytis higienos taisyklių, kad liga neišplistu.
- Nors žarnyno perforacija yra labai reta komplikacija, tačiau esant labai stipriems pilvo skausmas su sąmonės netekimo epizodais, būtina nedelsiant kreiptis į gydymo įstaigą.