Ligos pažeidžiamas organas ar kūno dalis
Ligos dažniausiai pažeidžiami asmenys
Ligos priežastys ir rizikos veiksniai
Ligos simptomai ir požymiai:
Ligos gydymas
Tai bakterinė infekcija, sukeliama mikroorganizmo Listeria monocicytogenes. Infekcija pirmiausiai pasireiškia nervų sistemos pažeidimu, sukeldama meningitą, meningoencefalitą, smegenų abscesą ir smegenėlių uždegimą. Bakteriemija (sukėlėjo išplitimas į kraują) labiau būdingas nėščioms moterims, naujagimiams ir senyvo amžiaus žmonėms. Kartais liga gali pasireikšti ir gastroenterokolitu – viduriavimu, vėmimu, pilvo skausmais.
Pirmiausia ligos sukėlėjas patenka su maistu į virškinamąjį traktą, iš kur gali išplisti į įvairias organizmo sritis, pažeisti centrinę nervų sistemą, virškinamąjį traktą ar odą. Nuo užsikrėtimo iki pirmųjų simptomų gali praeiti iki 21d.
Listeria yra plačiai paplitęs mikroorganizmas, kuris sveikam žmogui tik labai retais atvejais gali padaryti žalą, nebent sukėlėjas nuryjamas dideliais kiekiais. Rizikos grupėje yra naujagimiai, nėščios moterys, vyresnio amžiaus žmonės ir kiti asmenys, kurių imunitetas yra susilpnėjęs. Jaunam, sveikam žmogui ši infekcija yra gana reta. Sergantieji dažniausiai turi už virškinamojo trakto ribų išplitusią infekciją.
Sukėlėjas yra plačiai paplitęs. Užsikrečiama suvalgius užkrėsto maisto. Kartais liga pasireiškia praėjus net ir dviem mėnesiams nuo užsikrėtimo. Listerijos dauginasi žalioje mėsoje, vaisiuose ir daržovėse, jūros gerybėse, minkštame sūryje, nepasterizuotame piene, paštete.
Dažniausiai liga pasireiškia karščiavimu, raumenų skausmais, viduriavimu, pykinimu, vėmimu. Simptomai varijuoja priklausomai nuo užsikrėtusio asmens:
- Didelės rizikos asmenys: karščiavimas, raumenų, galvos skausmai, rigidiškas sprandas, sumišimas ir traukuliai.
- Nėščios moterys: Listeria gali daugintis makštyje ir gimdoje. Simptomai paprastai atsiranda trečiajame nėštumo trimestre. Dažniausiai infekcijos požymiai apima galvos skausmą, raumenų ir sąnarių skausmus, tačiau kartais gali nulemti persileidimą, gimti negyvas vaisius, priešlaikinį gimdymą, įgimtą naujagimio infekciją. Simptomatika tęsiasi 7-10 dienų.
- Naujagimių įgimta infekcija yra 2 formų. Ankstyvas sepsis yra tuomet, kai infekcija yra gimdoje, tai nulemia priešlaikinį gimdymą. Meningitas dažniausiai pasireiškia, kuomet naujagimis apsikrečia gimdymo metu makštyje, tačiau galimas infekavimas ir Cezario pjūvio metu.
- Centrinės nervų sistemos pažeidimas: Listeria dauginasi smegenų jungiamajame audinyje, ypač smegenų kamiene. Sukelia meningitą, encefalitą, meningoencafalitą, smegenų abscesą, pažeidžia galvos nervus ir gali sukelti jų paralyžių. Dažnas yra psichinės būklės pasikeitimas, 25% atvejų pasireiškia traukuliai.
- Sveiki asmenys, kurie nuryja didelį kiekį sukėlėjo, paprastai suserga gastrointestinaline forma, infekcija neišplinta už virškinamojo trakto ribų. Vargina karščiavimas, raumenų skausmai, pykinimas, vėmimas, viduriavimas, galvos skausmas. Nekomplikuotos infekcijos atveju viduriuojama iki 3 dienų.
- Labai retai atvejais infekcija gali pažeisti širdį.
Liga diagnozuojama išskyrus Listeria iš kraujo ar smegenų skysčio.
Infekcija gydoma antibiotikais: ampicilinu ir gentamicinu. Bakteriemija turi būti gydymo dvi savaites, meningitas – tris, smegenų abscesas – bent 6 savaites. Mirtingumas nuo šios ligos siekia 20-30%. 22% atvejų nėštumo metu sąlygoja persileidimus ar naujagimių mirtį, bet motinos paprastai išgyvena.