Ligos pažeidžiamas organas ar kūno dalis
Ligos dažniausiai pažeidžiami asmenys
Ligos priežastys ir rizikos veiksniai
Ligos simptomai ir požymiai
Ligos gydymas
Ligos profilaktika
Piktybinis navikas, kuris susidaro iš odos ląstelių – melanocitų. Šios ląstelės gaminą tamsų pigmentą melaniną, kuris yra atsakingas už mūsų odos spalvą.
Šis navikas paprastai aptinkamas odoje, tačiau taip gali atsirasti ir žarnų sienelėje, burnos ertmėje, akyje. Moterims melanoma dažniausiai lokalizuojasi kojų srityje, vyrų – nugaros. Tai piktybinis, gretai metastazuojantis navikas, todėl labai svarbi ankstyva diagnostika.
Įvairaus amžiaus individai. Svarbiausias veiksnys – ultravioletiniai spinduliai. Todėl dažniausiai serga lauko darbininkai, kaitinimąsi saulėje, soliariumus mėgstantys žmonės.
Ultravioletiniai spinduliai (saulės ar dirbtiniai) pažeidžia odos ląstelių genetinę medžiagą, susidaro mutacijos ir ląstelės ima nevaldomai daugintis. Kol procesas vyksta viršutiniame odos sluoksnyje, tikimybė navikui plisti yra nedidelė. Dėl to labai svarbu jį diagnozuoti kuo anksčiau. Navikinėms ląstelėms skverbiantis į gilesnius odos sluoksnius, pasiekiamos kraujagyslės ir tada navikinės ląstelės gali pasklisti po visą kūną.
Besilankantys soliariumuose turi 30 - 75% didesnę tikimybę susirgti melanoma.
Ankstyvose stadijose pastebėti melanomą yra gana sunku, nes ji gali praktiškai nesiskirti nuo įprasto apgamo, rando ar dėmelės. Būtina tirti visus, kurie pakeičia spalvą, dydį, formą. Populiarus metodas diagnozuoti melanomą – ABCDE sistema:
· A – asimetrija
· B – nelygūs kraštai (borders)
· C – spalva (color). Paprastai ji būna netolygi
· D – diametras didesnis nei 6mm
· E – evoliucionuojantis – kintantis dydžiu ir/ar forma.
Kilus įtarumui, būtina kreiptis į gydytoją, kuris patikrins apgamą, randą ar dėmelę dermatoskopu ir esant būtinybei – jį pašalins bei ištirs mikroskopo pagalba. Kai vėžys išplinta, atliekami radiologiniai tyrimai metastazių lokalizacijai nustatyti.
Navikas šalinamas plačiu pjūviu, esant reikalui šalinami regioniniai limfmazgiai. Po operacijos vietiškai gali būti taikoma rentgeno spindulių terapija, chemoterapija, imunoterapija.
Naudoti apsauginiu kremus nuo saulės, nesilankyti soliariume, pridengti atviras kūno vietas, vengti buvimo saulėje nuo 9 valandos ryto iki 15 valandos. Taip pat, nuolat save stebėti ir esant menkiausiam įtarimui dėl tamsios dėmelės, rando ar apgamo – kreiptis į gydytojus. Ypač atidūs turėtų būti tie, kurių šeimoje yra pasitaikę melanomos atvejų.