Priežastys
Periodontitas pasireiškia, kai dantenų uždegimas ar infekcija (gingivitas) yra negydoma ar delsiama gydyti. Infekcija ir uždegimas plinta nuo dantenų (gingivos) į dantis laikančius raiščius bei kaulus, dėl to dantys ima klibėti ir iškrinta. Periodontitas – pagrindinė suaugusių žmonių dantų netekimo priežastis. Ši liga vaikystėje nebūdinga, tačiau paauglystės metais rizika susirgti padidėja.
Apnašos ir dantų akmenys susidaro ant danties pagrindo. Dėl uždegimo tarp dantenų ir dantų susiformuoja kišenėlė su apnašomis ir dantų akmenimis. Minkštųjų audinių patinimas šioje kišenėje sulaiko apnašas. Besitęsiantis uždegimas pažeidžia audinius bei kaulą aplink dantį. Apnašas sudaro bakterijos, todėl tikėtina, kad gali išsivystyti infekcija bei atsirasti dantų pūlinių, o tai padidina kaulo destrukciją.
Simptomai
- Nemalonus burnos kvapas.
- Vaiskiai raudonos arba purpurinės dantenos.
- Blizgios dantenos.
- Linkusios kraujuoti dantenos (kraujas ant dantų šepetėlio, net jei dantys valomi labai švelniai).
- Lietimui jautresnės dantenos, tačiau kitais atvejais nėra skausmingos.
- Klibantys dantys.
- Pabrinkusios dantenos.
Pastaba: ankstyvieji simptomai primena gingivitą.
Apžiūra ir tyrimai
Dantų gydytojas apžiūrėdamas burną bei dantis mato minkštas, patinusias purpurinio raudonumo dantenas. Ties dantų pagrindu matomos apnašų sankaupos bei akmenys, padidėjusios dantenų kišenės. Dantenų dažniausiai neskauda arba jos tampa vos jautresnės, nebent esama pūlinių. Dantys gali išklibti, dantenos – nutolusios.
Dantų rentgeno nuotraukos rodo, kad netenkama palaikomojo kaulo, taip pat kad esama apnašų sankaupų po dantenomis.
Gydymas
Gydymo tikslas – sumažinti uždegimą, pašalinti dantenų kišenes ir gydyti visas pagrindines dantenų ligas sukeliančias priežastis.
Turėtų būti taisomi šiurkštūs dantų paviršiai ar dantų įtaisai.
Svarbu tinkamai valyti dantis. Tam gali prireikti naudoti skirtingas priemones, kad atšoktų apnašos bei dantų akmenys ir šie dariniai būtų pašalinti. Tinkamas dantų valymas siūlu bei šepetėliu reikalingas visada, net po profesionalios burnos higienos procedūros, siekiant sumažinti dantenų ligos riziką. Dantų gydytojas arba higienos specialistas parodys, kaip tinkamai valyti dantis šepetėliu ir siūlu. Pacientai, sergantys periodontitu, profesionalios burnos higienos procedūras turėtų atlikti dukart per metus.
Gali prireikti ir operacijos. Gali reikėti atverti ir išvalyti gilias dantenų kišenes. Klibančius dantis gali prireikti paremti. Dantų gydytojas galbūt turės pašalinti vieną ar kelis dantis, kad situacija nepablogėtų, infekcija neišplistų į gretimus dantis.
Perspektyva (prognozė)
Kai kuriems žmonėms dantų apnašų šalinimo procedūra, kai dantenas kamuojama uždegimas, gali būti nemaloni. Kraujavimas ir dantenų jautrumas turėtų nurimti per 1–2 savaites po gydymo. (Sveikos dantenos atrodo rausvos ir yra tvirtos.)
Privalote visą gyvenimą kruopščiai atlikti burnos higienos procedūras, kitu atveju liga gali atsinaujinti.
Galimos komplikacijos
- Minkštojo audinio uždegimas ar pūliniai (veido celiulitas).
- Žandikaulio kaulo uždegimas (osteomielitas).
- Periodontito atsinaujinimas.
- Dantų pūliniai.
- Dantų praradimas.
- Dantų tvinksėjimas ir judėjimas.
- Išvagota burna.
Pasitarkite su dantų gydytoju, jei pastebite dantenų ligos požymių.
Gera burnos higiena – geriausia prevencijos priemonė. Ją sudaro kruopštus dantų valymas šepetėliu ir siūlu bei reguliariai atliekama profesionali burnos higienos procedūra. Gingivito prevencija ir gydymas sumažina periodontito išsivystymo riziką.