Metabolinis sindromas gali sutrumpinti gyvenimą 10–20 metų. Apie 20 – 30 procentų visų žmonių turi šį sutrikimą, ir sergamumas šia liga didėja. Jei žmogui nustatyti pirmieji metabolinio sindromo požymiai, tai dar nereiškia, kad jau viskas, žmogus pasmerktas visiems jo nulemtiems sutrikimams. Situaciją pataisyti įmanoma keičiant gyvenimo būdą ir vartojant tinkamus vaistus. Kas yra metabolinis sindromas ir kaip jis gydomas, kalbamės su Vilniaus universiteto ligoninių Santariškių klinikų Endokrinologijos centro vadovu profesoriumi Vaidotu URBANAVIČIUMI.

Kaip apibrėžiamas metabolinis sindromas?

Metabolinis sindromas apibūdinamas tam tikrais požymiais. Jie yra: padidėjęs kraujospūdis (arterinė hipertenzija), vyriško tipo nutukimas (riebalai kaupiasi pilvo srityje), cholesterolio kiekio padidėjimas, gliukozės apykaitos sutrikimas, padidėjęs kraujo krešėjimas ir uždegiminiai kraujo žymenys. Šie simptomai gali nulemti ankstyvą mirtį. Jie tarpusavyje labai susiję ir vienas kitam daro įtaką. Metabolinis sindromas vertinamas kaip rizikos veiksnių sirgti kraujotakos ligomis kompleksas.

Rizikos veiksniai

Žmonėms, kurie serga metaboliniu sindromu, yra padidėjusi rizika susirgti išemine širdies liga ir 2 tipo cukriniu diabetu. Dėl šios ligos suriebėja kepenys, todėl kai kuriais atvejais gali išsivystyti kepenų cirozė. Palaipsniui pažeidžiami inkstai, ir šlapime atsiranda baltymo.

Sergantiesiems metaboliniu sindromu būdinga miego apnėja (kvėpavimo sustojimas nakties metu), moterims – policistinių kiaušidžių sindromas, metams bėgant padidėja rizika susirgti demencija.

Sindromo rizikos veiksniai:

–   Pilvinio tipo nutukimas
–   Fizinio aktyvumo stoka
–   Amžius
–   Hormoniniai sutrikimai
–   Genetiniai veiksniai
–   Rūkymas
–   Alkoholio vartojimas
–   Rasė (lotynų amerikiečiams ir azijiečiams didesnė rizika susirgti)
Visi šie veiksniai lemia gliukozės apykaitos sutrikimą, t.y., insulino rezistentiškumą.

Kaip apibūdinti nutukimo sąvoką?

Nutukimo apibūdinimas remiasi kūno masės indekso nustatymu. Kūno masės indeksas (KMI) – tai skaičius, gautas kūno masę kilogramais padalijus iš ūgio metrais kvadratu. Jei kūno masės indeksas viršija 25, tai vadinama antsvoriu. Jei KMI didesnis nei 30 – tai nutukimas. Jei indeksas didesnis nei 40 – tai morbidinis (patologinis) nutukimas.

Pilvinis nutikimas didina riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis

Kai nutukimas pilvinio tipo, riebalai daugiau kaupiasi vidaus organuose, sunkėja kepenų, žarnų, inkstų ir kitų organų veikla, todėl sutrinka riebalų apykaita – padidėja bendro cholesterolio, mažo tankio lipoproteidų (MTL) cholesterolio, trigliceridų koncentracija, o sumažėja DTL cholesterolio. Išsivysto rezistentiškumas insulinui, sutrinka angliavandenių apykaita (hiperglikemija). Kraujyje padidėja uždegiminiai žymenys (pavyzdžiui, C–reaktyvus baltymas). Dėl riebalų kaupimosi taip pat padidėja kraujo krešėjimo baltymo fibrinogeno ir plazminogeno aktyvatoriaus inhibitoriaus 1 koncentracija, todėl didesnė trombozės rizika. Dėl dislipidemijos pažeidžiamas kraujagyslių vidinis sluoksnis endotelis. Vystosi arterinė hipertenzija, baltymas šlapime rodo sutrikusią inkstų funkciją.

Metabolinio sindromo diagnostiniai kriterijai

Kad būtų diagnozuotas metabolinis sindromas, pakanka trijų kriterijų iš žemiau pateiktų:

–   Pagal naujausias rekomendacijas liemens apimtis vyrams didesnė nei 94 cm, moterims – 80 cm
–   Padidėję kraujo riebalai trigliceridai (daugiau kaip 1,7 mmol/l)
–   Sumažėjęs „gerojo“ cholesterolio (DTL) kiekis: vyrams mažiau nei 1 mmol/l, moterims – 1,3 mmol/l
–   Padidėjęs kraujo spaudimas: daugiau arba lygu 130/85 mmHg
–   Kraujo gliukozė plazmoje nevalgius daugiau kaip 6,1 mmol/l

Kaip sustabdyti metabolinį sindromą?

Pirmiausia svarbiausios nemedikamentinės priemonės ir tik po to vaistai. Mažinkite savo kūno svorį, nerūkykite, sportuokite, venkite stresų.

Koreguojant mitybą, galima savo kūno masę sumažinti iki 7–10 procentų. Siekite, kad KMI būtų mažiau nei 25 kg/m2. Valgykite daugiau vaisių ir daržovių. Mitybos klausimais galite pasikonsultuoti su dietologu.

30–40 minučių fizinio krūvio labai svarbu mūsų organizmui. Fizinis aktyvumas didina gerojo cholesterolio koncentraciją kraujyje iki 40 procentų ir mažina trigliceridų kiekį iki 15 procentų. Fizinių pratimų metu „deginamos“ kalorijos, todėl krenta kūno masė. Svarbu nepamiršti, kad fizinis krūvis būtų nuolatinis ir nepertraukiamas.
Svarbu matuoti liemens apimtį, sekti kraujo lipidų koncentraciją.

Esant hipercholesterolemijai vartojami statinai (atorvastatinas, simvastatinas). Siekite, kad kraujospūdis būtų 130/80. Spaudimui mažinti vartojami renino – angiotenzino sistemos blokatoriai (AKF inhibitoriai) arba kiti medikamentai.

Insulino rezistentiškumui mažinti vartojamas metforminas. Metforminas yra geriamasis biguanidų grupės gliukozės kiekį kraujyje mažinantis vaistas, skiriamas sergantiesiems 2 tipo cukriniu diabetu.

Pasitarę su gydytojais, vyresni žmonės kraujagyslių ligų profilaktikai gali vartoti aspiriną.
Galbūt ateityje bus sukurti vaistai, kurie didina DTL, mažina AKS ir gliukozės kiekį kraujyje. Tiesiog užteks išgerti vieną piliulę!

Riebalus nuo pilvo ir kitų kūno vietų galima nusiurbti chirurginiu (liposukcijos) būdu. Tačiau kai kurie tyrimai rodo, kad nutukusiems pacientams, nusiurbus riebalus iš pilvo, širdies ir kraujagyslių ligų rizika išlieka tokia pati.

Atsiminkite: metabolinio sindromo gydymas – tai ankstyvas nutukimo gydymas!

Kalbėjosi Andrius Vaitiekus

 

„Sveikas žmogus”