Lietuvoje yra apie 40 tūkstančių žmonių, sergančių cukriniu diabetu. Sergant juo, neišvengiamai atsiranda komplikacijų. Kada jos atsiras, priklauso nuo individualių žmogaus savybių, nuo glikemijos kontrolės. Cukrinis diabetas pažeidžia akis (iki aklumo), inkstus (iki inkstų funkcijos nepakankamumo), periferines galūnių kraujagysles ir nervus (ligonį vargina galūnių skausmas, tirpimas, atsiranda opos), širdies bei smegenų kraujagysles (infarktai, insultai). Labai sunki komplikacija – diabetinės pėdos sindromas.

Esant diabetinei pėdai padų oda būna suragėja ir sutrūkinėja, pažeidžiami minkštieji audiniai, kartais ir kaulai. Ši komplikacija atsiranda dėl nervų bei kraujagyslių pažeidimų (sutrikęs kraujo tiekimas) ir neatsparumo bakterinėms infekcijoms. Diabetinė pėda – pagrindinė sergančiojo cukriniu diabetu guldymo į ligoninę priežastis. Negydomas diabetinės pėdos sindromas kraštutiniais atvejais gali baigtis kojos amputacija (nupjovimu).

Priežastys, sukeliančios diabetinės pėdos sindromą

Nervų pažeidimas. Dėl jo sumažėja pėdų jautrumas, randa pėdų sustingimas, oda pasidaro sausa, linkusi trūkinėti Skausmo, temperatūros jutimas sutrikęs, todėl sužeidimai dažnai neskausmingi ir nepastebimi.

Pėdos deformacijos. Jos vystosi todėl, kad neuropatija sukelia smulkiųjų pėdos raumenų atrofiją. Esant deformacijoms keičiasi eisena, ilgainiui vietose, kur spaudimas didžiausias, atsiranda nuospaudų, jos gilėja ir gali atsirasti opa.

Bloga kraujotaka. Kai pėda nepakankamai aprūpinama krauju, sutrinka jos aprūpinimas deguonimi ir maisto medžiagomis, o tai lėtina žaizdų gijimą, kyla audinių irimo pavojus. Žaizdos dažnai savaiminės, skausmingos.

Įvairaus pobūdžio trauma. Gali atsirasti dėl svetimkūnių avalynėje, vaikščiojimo basomis ar netinkamos avalynės, netinkamos kojų higienos ir šąlančių kojų šildymo, užlipus ant aštrių daiktų Esant nervų pažeidimui ir pėdų nejautrai žmonės nejaučia, kai susižaloja, o pavojingi net ir nereikšmingi sužalojimai.

Sergantiems diabetu ypač būdingas greitas infekcijos išplitimas. Todėl bet koks sužeidimas ar odos įtrūkimas – vartai infekcijai. Į nepastebėtą žaizdelę gali lengvai patekti infekcija ir atsirasti sunkiai gyjanti opa.

Rūpinkitės savo kojomis

Laiku pastebėjus pažeidimą gydymo rezultatai būna geresni. Užleistos opos gyja sunkiai ir ilgai. Todėl kreipkite ypatingą dėmesį net į smulkiausius pokyčius, kad jie nedidėtų ir, kad vėliau nereikėtų ilgai gydytis.

·   Atidžiai apžiūrėkite savo kojas kasdien. Kojoms apžiūrėti naudokitės veidrodžius. Nereikia gėdytis, jei dėl įvairių priežasčių patys negalite prižiūrėti pėdų. Tai gali padaryti kiti šeimos nariai arba galite kreiptis į kojų priežiūros specialistus..
·   Stenkitės išvengti net menkiausių sužeidimų. Mūvėkite tinkamas kojines ir avalynę.
·   Prieš audamiesi batus, ranka patikrinkite batų vidų ar jame nėra įkritusių smulkių daiktų.
·   Kojų nagus kirpkite tiesiai. Nuplovę kojas rūpestingai nusausinkite tarpupirščius ir pėdas.
·   Odą prižiūrėkite keratolitiniais (raginį sluoksnį šalinančiais) tepalais. Šiuo metu Lietuvos rinkoje yra didelis pasirinkimas odą maitinančių, minkštinamųjų kremų. Tačiau sergantiems cukriniu diabetu ypatingai svarbu pasirinkti tinkamiausias kojų priežiūros priemones. Jos turi ne tik suminkštinti sustorėjusį raginį padų sluoksnį, bet ir nusloksniuoti ir pašalinti susidariusias pleiskanas. Vienas tokių keratolitinių tepalų yra Kerasal (Spirig Pharma AG, Šveicarija). ). Tepalą reikia 1 – 2 kartus per dieną ar vakare užtepti ant nuplautos odos ir gerai įtrinti.
 

Gydytoja rezidentė Rūta Nutautienė

Diabetinei pėdai – ypatingas dėmesys