+0
-1
-1

Privalomi tikros žiemos požymiai – sniegas, ledas ir… patempimai, sumušimai bei kitokie nelinksmi su paslydimu susiję įvykiai. Tiesa, tai, kas parašyta toliau, verta prisiminti ne tik žiemą, – juk paslysti galima ir ant šlapių grindų. Ką daryti, kad besigydydami savarankiškai sau nepakenktume ir nemalonius pojūčius numalšintume?

Tikros žiemos pavojai

Net esant santykinai nedideliam šaltukui, kai paprastai negresia ausų ir kitų kūno dalių nušalimai, apsilankymų pas gydytoją itin padaugėja. Pacientų pasakojimai būna apytikriai tokie: paslydau, parpuoliau, skauda koją (ranką), skausmas stiprėja judant, patino sąnarys ir t.t. Esant šiems nusiskundimams, galima įtarti raiščių ar sausgyslių sužalojimą, raumens patempimą. Be jokios abejonės, patariu kreiptis į gydytoją, kad įsitikintumėte, ar trauma nereikalauja rimtesnių gydymo priemonių.

Kas yra raiščiai ir sausgyslės?

Raiščiai – tai jungiamojo audinio juostos, kuriomis tarpusavyje sujungiami kaulai. Jie suteikia sąnariui tvirtumo ir neleidžia judėti netinkama kryptimi (pavyzdžiui, per kelio sąnarį koją galime sulenkti tik į vieną pusę). Plyšus raiščiui, gali atsirasti sąnario laisvumas – sąnarys lenkiasi į tą pusę, į kurią lenktis neturėtų, pvz., kelio sąnarys lenkiasi į šoną. Sausgyslės labai panašios į raiščius, tik sutvirtina jos ne tiek kaulus kiek pačius raumenis bei pritvirtina juos prie tam tikrų kaulų vietų. Plyšus sausgyslei, po oda gali susidaryti skausmingas gumbas. Tai ne kas kita, kaip nutrūkęs ir susitraukęs raumuo.

Kas traumuojama dažniausiai?

Dažniausia trauma yra čiurnos raiščių patempimas. Lietuvoje per metus daugiau nei 20 000 žmonių dėl šių patempimų kreipiasi į gydytojus.

Ką galiu padaryti pats?

Tokio pobūdžio traumoms gydyti visame pasaulyje pripažįstamas RICE metodas. Jo pavadinimą sudaro 4 anglų kalbos žodžių santrumpa: Rest (ilsėtis), Ice (šaldyti), Compress (spausti), Elevate (pakelti).

* Pagrindinis pirmos pagalbos principas – šaltis. Per pirmas dvi-tris paras po traumos vietiškai uždėtas šaltis, pavyzdžiui, pūslė su ledu arba tiesiog traumuotos vietos apvyniojimas ir apdėjimas ledukais (sniegu) labai sumažina kraujosruvų tikimybę ir patinimą. Šaldyti reikia po 20–30 minučių kas 3–4 valandas. Jokiu būdu nedėkite šalčio tiesiai ant odos, kad nepablogintumėte būklės dar ir odos nušalimu.

* Pirmas dvi paras būtina sumažinti galūnei tenkantį krūvį. Judėti galima tik tiek, kiek galūnei nesukeliamas skausmas.

* Elastinis bintas taip pat sumažina patinimus. Bintuokite tvirtai, bet taip, kad nesutriktų galūnės kraujotaka. Jei pastebėsite, kad pirštai mėlsta, tirpsta – nedelsdami atlaisvinkite bintą.

* Kai tik turite galimybę, pakelkite galūnę aukštėliau. Pavyzdžiui, žiūrėdami televizorių, užkelkite koją ant greta pastatytos kėdės. Idealu, jei pažeista galūnė bus aukščiau širdies lygio. Nakties metu galite pasidėti pažeistą galūnę ant pagalvėlės.

Ar vaistai gali padėti?

Taip, vaistai gali palengvinti jūsų patiriamus simptomus, jų vaidmuo šiuo atveju papildo aukščiau išvardintas priežiūros priemones. Patyrus tokio pobūdžio traumas, tikslinga vartoti nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU). Šie vaistai numalšina skausmą, mažina tinimus, be to, – slopina uždegimą, kuris linkęs pasireikšti traumos vietoje. Gali būti vartojami geriamieji šios grupės preparatai arba tepalai, pavyzdžiui, fastum/9975″>Fastum Gel. Šis tepalas pasižymi greitu poveikiu ir veiksmingai malšina skausmą. Vaisto sudėtyje yra specialaus hidroalkoholinio gelio, itin greitai nunešančio veikliąją medžiagą iki skausmo židinio. Klinikiniais tyrimais įrodyta, kad reguliariai (du kartus per dieną) 3-5 cm gelio švelniai įtrinant pažeidimo vietą, jau po trijų dienų skausmo intensyvumas labai sumažėja, pagerėja traumuotos galūnės funkcija. Skirtingai nuo kitų tepalų, fastum/9975″>Fastum gel greitai susigeria, netepa drabužių ir maloniai kvepia.

Jei sumušta vieta patinusi ar yra poodinių kraujo išsiliejimų (dar vadinamų „mėlynėmis“), tą vietą galima patepti priemone su heparinu, pavyzdžiui, lioton/5359″>Lioton geliu. Patinimai ir kraujosruvos išnyksta daug greičiau. Patogu, kad gelis greitai susigeria, netepa drabužių, maloniai kvepia..

O gal nevažiuot pas gydytoją?

Dažniausia raiščių ir sausgyslių traumavimo komplikacija – dėl netinkamo ar per trumpo gydymo atsiradęs tam tikras raiščių ir/ar sausgyslių nepakankamumas. Per anksti nuėmus įtvarą ar elastinį bintą, per anksti grįžus prie įprastinių krūvių sąnariui, gali išlikti nuolatinis sąnario nestabilumas. Tai reiškia, kad, ištikus net nedidelei pakartotinei traumai ar kryptelėjus galūnę, skausmas bei kiti simptomai atsinaujina.
 

Vidaus ligų gydytoja rezidentė Viktorija Matulevičienė

 

"Sveikas žmogus" 2009 m. Nr. 1