Beveik milijardui žmonių pasaulyje yra padidėjęs kraujo spaudimas, o lėtine inkstų liga (LIL) serga daugiau kaip 500 milijonų. Nematuojamas kraujo spaudimas gali sunkiai pažeisti inkstus, ir tai yra pagrindinė LIL priežastis. Pasaulinė inkstų diena (PID) minėta 2009 kovo 12 d. Šią dieną tikėtasi atkreipti visų dėmesį į tikrąjį sunkų lėtinės inkstų ligos pobūdį ir motyvuoti žmones tikrintis kraujo spaudimą, jei jie patenka į rizikos grupę. Anot Lietuvos nefrologijos, dializės ir transplantacijos asociacijos viceprezidento Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Nefrologijos centro vadovo doc. Mariaus MIGLINO, lėtinės inkstų ligos labai dažnos ir Lietuvoje.

 

Nenustatyti LIL rizikos veiksniai palaipsniui blogina inkstų funkciją, tai ilgainiui lemia dializes ir inkstų transplantacijas. Vienas PID komiteto pirmininkų dr. William Couser’is teigia, jog LIL paveikia 10–13 proc. žmonijos visose šalyse. Anot Lietuvos nefrologijos, dializės ir transplantacijos asociacijos viceprezidento Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Nefrologijos centro vadovo, Vilniaus universiteto docento Mariaus Miglino, lėtinės inkstų ligos labai dažnos ir Lietuvoje. PID tikslas – paskatinti gydytojus siekti griežtesnės padidėjusio kraujospūdžio ir LIL kontrolės bei gydymo. Be to, milijonai žmonių miršta anksčiau laiko dėl širdies ir kraujagyslių ligų, susijusių su LIL. Kitas svarbus tikslas – raginti sveikatos apsaugos institucijas ir LR SAM investuoti daugiau į šios klastingos ligos prevenciją. Augant lėtinių inkstų ligų dažniui, PID yra svarbi šviečiant visuomenę, medicinos personalą ir vyriausybes. Tik mažiau negu 30 proc. pacientų, sergančiųjų LIL, žino apie savo būklę. Dažni atvejai, kai pacientas tik patekęs į ligoninę sužino, jog dėl nediagnozuotos arterinės hipertenzijos jo inkstai pažeisti jau tiek, kad jis vos nemirė. Pasaulinės inkstų dienos kampanijos tikslas – mokyti žmones stebėti inkstų ligos rizikos veiksnius, tokius kaip aukštas kraujo spaudimas. Esant aukštam kraujospūdžiui, rekomenduojama anksti pasitikrinti inkstų funkciją, kad būtų išvengta blogos baigties. Dr. Eberhard Ritz’as, Tarptautinės nefrologijos organizacijos prezidentas ir iniciatyvos „Hipertenzija ir lėtinė inkstų liga – vedybos, kurių geriau išvengti“ bendraautoris, aiškina: „Inkstų pažeidimai ir arterinė hipertenzija yra labai susiję: inkstai yra ir padidėjusio kraujo spaudimo kaltininkas, ir auka. Iš vienos pusės, sumažėjusi inkstų funkcija

didina kraujo spaudimą, tuo tarpu padidėjęs kraujo spaudimas yra pagrindinė progresuojančio inkstų nepakankamumo priežastis.“

Tarptautinė nefrologijos organizacija (TNF) ir Tarptautinė inkstų fondo federacija (TIFF), kartu nuolat organizuojančios Pasaulinę inkstų dieną, siekia, kad kraujo spaudimo matavimas ir baltymo kiekio šlapime nustatymas (inkstų ligos žymuo) taptų rutininiais tyrimais. Paul Beerkens’as, TIFF prezidentas ir vienas iš Pasaulinės inkstų dienos pirmininkų, teigia: „Svarbu įtikinti visuomenės sveikatos valdančiuosius atkreipti piliečių dėmesį į LIL ir skatinti hipertenzijos mažinimą. Tokia vyriausybės visuomenės sveikatos politika yra vykdoma JAV, Jungtinėje Karalystėje, Suomijoje ir Japonijoje. Šiose šalyse siekiama mažinti druskos vartojimą kaip vieną pagrindinių kraujospūdžio didėjimo veiksnių.“

Šiais metais PID metu bendradarbiauta ir su kitomis organizacijomis, kad kuo daugiau žmonių pasaulyje išgirstų specialistų idėjas ir siūlymus. PID-2009 metu pirmą kartą oficialiai bendradarbiauta su Tarptautine hipertenzijos organizacija. Kartu su šia organizacija bei su Pasauline hipertenzijos sąjunga Pasaulinis judėjimas prieš druską ir hipertenziją organizuoja Pasaulinę hipertenzijos dieną (2009 m. gegužės 17 d.), kaip ir jau praėjusią Pasaulinę savaitę, be druskos (2009 m. vasario 1–7 d.). PID kompanija jau dirba ketvirtus metus ir vis stiprėja. PID pažymėjo daugiau negu 100 šalių iš 6 žemynų. Lietuvoje vyko plati informacinė

kampanija visą savaitę nuo kovo 9 iki 19 dienos, kurią vainikavo Lietuvos nefrologijos, dializės ir transplantacijos asociacijos konferencija, surengta Klaipėdoje. PID inovacijas, apimtį, naujienas galima rasti aplankius: www.worldkidneyday.org.

 

2009 m. gegužės 17 d. – Pasaulinė hipertenzijos diena, kurios šūkis – „Druska ir hipertenzija“

Žurnalas "Gydymo menas"