„Gydytojas diagnozavo, kad mano žarnynas per ilgas. Tuštinuosi kas trečią parą. Kai nepavyksta, atsiranda skausmai kairiajame šone. Man tik 20 metų. Nejau reikės visą gyvenimą taip kankintis?“

„Mano tėvui 85 m. Jam atlikta žarnyno operacija, o dabar kankina užkietėję viduriai. Išbandėme dietą, džiovintas slyvas, sėlenas, kivius, bet vis tiek be laisvinamųjų pasituštinti negali.“

„Mano dukrai treji ir apie pusmetį ją vargina pilvo skausmai. Tuštinasi kas trečią dieną su ašaromis. Gydytoja sakė, kad taip nutiko dėl antibiotikų, kurių teko daug vartoti.“

Šiuose laiškuose išvardintos tik kelios vidurių užkietėjimo priežastys. Pakomentuoti visas paprašėme LSMU Medicinos akademijos Gastroenterologijos klinikos profesoriaus Laimo Jonaičio.

Viduriai užkietėję dėl

…ligų

obstipacija/4352″>Vidurių užkietėjimas (obstipacija) gali būti simptominis ir funkcinis. Simptominis vidurių užkietėjimas – kitos ligos išraiška ar simptomas ir gali būti palengvinamas gydant pagrindinę ligą. Funkcinis vidurių užkietėjimas atsiranda dėl žarnyno veiklos reguliacijos sutrikimo. Prie funkcinio vidurių užkietėjimo priskiriamos tokios ligos, kaip lėtinis idiopatinis vidurių užkietėjimas ir dirgliosios žarnos sindromas su vidurių užkietėjimu.

Taip pat vidurių užkietėjimą gali sukelti progresavęs storosios žarnos piktybinis auglys, žarnų susiaurėjimas dėl Krono ligos ar kitų priežasčių, paūmėjęs hemorojus, išangės įplyšimai. Šis negalavimas gali kamuoti sergant mažojo dubens organų ligomis, diabetu, susilpnėjus skydliaukės veiklai. Pasitaiko ir įgimtų žarnyno nervinės reguliacijos sutrikimų, kurie pasireiškia atkakliu vidurių užkietėjimu jau suaugusiame amžiuje. Mažojo dubens uždegiminės ligos, dėl kurių gali atsirasti sąaugų, taip pat gali kelti vidurių užkietėjimo grėsmę.

Išskiriamas ir neurogeninės kilmės vidurių užkietėjimas, kuris gali atsirasti pažeidus nugaros arba galvos smegenis. Žinomi neuroziniai vidurių užkietėjimai sergant nervų, psichikos ligomis, depresija.

… operacijų

Visos pilvo ertmės operacijos gali sukelti vidurių užkietėjimą. Pirmiausia dėl to, kad gali atsirasti sąaugų arba dėl operacijos metu pažeistų žarnyno nervų sutrinka žarnyno veiklos reguliacija.

Dėl mažojo dubens operacijų arba traumų gali sutrikti paskutinė, t.y. išmatų išstūmimo, tuštinimosi fazė. Tokiu atveju žmogus negali normaliai pasituštinti, nes nekoordinuotai veikia dubens dugno raumenis, storosios žarnos sfinkteris. Panaši būklė gali kankinti ir po gimdymo, esant išangės įplyšimui. Taip pat viduriai sutrinka ir dėl kitų ginekologinių operacijų. Neretai vidurių užkietėjimas kamuoja sergančiuosius ir vien dėl to, kad jie ilgą laiką guli lovoje, mažai juda.

… medikamentų

Vidurių užkietėjimą provokuoja vaistai, kurie lėtina žarnų motoriką. Dažniausiai taip veikia nervų sistemą veikiantys medikamentai, t.y. įvairūs neuroleptikai, antidepresantai, trankviliantai, vaistai nuo Parkinsono ligos ir kt. Panašiu poveikiu gali pasižymėti ir kai kurie kraujospūdį mažinantys vaistai, ypač šlapimo išsiskyrimą skatinantys vaistai, nes jie sutrikdo elektrolitų pusiausvyrą. Geležies, aliuminio preparatai, rūgšties sekreciją slopinančios ir neutralizuojančios priemonės, skausmą mažinantys vaistai irgi gali nulemti vidurių užkietėjimo išsivystymą. Taip pat žarnų veikla gali būti sulėtėjusi po narkozės, pavartojus raminamųjų vaistų.

Kamuoja ir sveikais save laikančius

Viduriai dažnai užkietėja kelionių metu, nes tada valgome neįprastą maistą. Taip pat dėl ilgesnio gulėjimo, nejudrumo. Laikantis įvairių dietų, pvz., vartojant mažai skaidulų turinčio maisto, galima sulaukti neigiamų pasekmių – vidurių užkietėjimo.

Kaip išvengti?

Yra 3 pagrindiniai obstipacijų gydymo principai. Pirma, pakankamas skaidulinio maisto kiekis. Antra, pakankamas skysčių kiekis. Ir trečia, pakankamas fizinis aktyvumas. Kadangi šių principų nesilaikoma, liga dažnėja. „Kita vertus, jos išsivystymą lemia ir paveldimumas. Juk vieno žmogaus širdis plaka lėčiau, ir tai yra normalu, kito – greičiau, tai irgi normalu. Vienas žmogus tuštinasi 2 kartus per dieną, kitas – 2 kartus per savaitę. Ir abiem atvejais tai yra norma. Vidurių užkietėjimas nėra vien retas dažnis. Vidurių užkietėjimas – tai liguistą būklę sukeliantis sunkus, retas tuštinimasis, reikalaujantis didelių pastangų, po kurio dažnai išlieka nevisiško išsituštinimo pojūtis“, – pabrėžia profesorius.

Denisa Juodinienė

Kartais problema tampa tuštinimasis

Virškinamojo trakto ligos

testas-apie-skaidulines-medziagas/54900″>Testas apie skaidulines medžiagas

Taisyklingos mitybos testas