Nevaisingumas – negalėjimas pastoti per vienerius metus gyvenant normalų lytinį gyvenimą ir nenaudojant kontraceptinių priemonių. Nevaisingumas įtrauktas į Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) tarptautinių ligų klasifikatorių. Pastarųjų metų tendencija – didėjantis vyrų nevaisingumas.

Birželis – nevaisingų šeimų mėnuo

Vaisingumo asociacija birželį skelbė socialinę akciją „En den du, – vaikų neturėsi tu!“. PSO duomenimis, apie 10–15 proc. visų šeimų yra nevaisingos. Vadinasi, jeigu Lietuvoje yra daugiau kaip 1 mln. šeimų, apie 100 tūkst. jų – nevaisingos. Jei jas visas surinktume į vieną miestą, gautųsi maždaug Klaipėdos dydžio miestas, kuriame gyventų vien nevaisingos šeimos. Galima ir kitais skaičiavimais parodyti šią bauginančią PSO statistiką – 10–15 proc. nevaisingų porų reiškia, kad kas šešta šeima be medikų pagalbos neturi jokių galimybių susilaukti vaikų.

Nevaisingumo ištyrimas – sudėtingas procesas, tačiau gyvename įrodymais pagrįstos medicinos laikais, todėl turime ir naudojame visus pasaulyje žinomus šios problemos diagnozavimo metodus. Lietuva šioje srityje neatsilieka.

Daugėja nevaisingų vyrų

Galima išskirti tris pagrindines nevaisingumo priežasčių grupes: 1) vyrų nevaisingumas, 2) moterų nevaisingumas dėl endokrininių priežasčių (ovuliacijos sutrikimai arba nevisavertė ovuliacija), 3) moterų lytinių organų patologijos (mažojo dubens, gimdos, kiaušintakių, kiaušidžių patologija dėl uždegiminių-mechaninių priežasčių, t.y. sąaugos, užakimai, endometriozė ir pan.).

Anksčiau buvo manoma, kad apie trečdalis šeimos nevaisingumo priežasčių glūdi moters organizme, trečdalis – vyrų (nenormali sėkla arba ejakuliacijos sutrikimai) ir likęs trečdalis – kai pakitimų aptinkama ir vyro, ir moters organizme. Tačiau gydytojos akušerės-ginekologės Odetos Gabrėnaitės-Kazlauskienės pastebėjimu, pastaruoju metu itin didėja vyrų nevaisingumas, galima teigti, jog jis sudaro apie 50 proc. visų nevaisingumo atvejų.

Tiriant vyrus gali būti atliekama spermograma, urologinis ir endokrininis tyrimai, taip pat tyrimas nustatant urogenitalines infekcijas. Viena pagrindinių vyrų nevaisingumo priežasčių –spermatogenezės sutrikimai, veikiantys spermos kokybę ar kiekį. Tačiau vyrų nevaisingumo priežastimi gali tapti ir anatominės kliūtys ar kiti veiksniai, tokie kaip imunologiniai sutrikimai, kliudantys spermos judėjimui moterų lytiniuose takuose. Tiesa, beveik pusei vyrų nevaisingumo priežasties nustatyti nepavyksta. Svarbiausias tyrimas, pasakantis apie vyro vaisingumą, – spermos tyrimas.

Normalūs šio tyrimo rodikliai patvirtina vyro vaisingumą, bet spermatozoidų skaičiaus, judrumo, formos pakitimai rodo tik sumažėjusį savaiminio pastojimo šansą. Ypač tai svarbu suprasti šeimoms, kurios jau turi vieną ar daugiau vaikų, bet moteris, nevengdama nėštumo, negali vėl pastoti (antrinis nevaisingumas). Vyro tyrimas būtinas ir šiais atvejais, vaikų turėjimas dar neįrodo, jog vyro vaisingumas nepakitęs.

Rizikos veiksniai

Pasak gydytojos O. Gabrėnaitės-Kazlauskienės, įtaką vyrų nevaisingumui daro nuolat patiriamas stresas, pervargimas, beprotiškas darboholizmas. „Visa tai atsiliepia sveikatai. O kaip mes atsipalaiduojame? Pirtyje, vartodami šiek tiek alkoholio. Be to, daugelis vyrų rūko. Tai irgi sveikatos neprideda“, – pažymi medikė.

Sėklos gamybos procesas yra labai sudėtinga biologinė procedūra, kuri vyksta 72 dienas ir kuriai labai lengva pakenkti. Spermatogenezės metu žmogaus kūnui reikia tam tikrų medžiagų, būtinų įvairiems vystymosi etapams – amino rūgščių, mikroelementų, vitaminų ir įvairių kitų medžiagų. Spartus gyvenimo ritmas, stresas, poilsio stoka kenkia ne tik visam spermatogenezės procesui, bet ir individualių spermatozoidų judrumui bei skaičiui.

Ar galima išvengti nevaisingumo?

Kaip jau minėta, vyrų nevaisingumo priežastimi gali tapti persirgtos vaikystėje ligos, anatomijos pokyčiai, todėl ypač svarbu tinkamai auginti ir prižiūrėti berniukus. Jei pediatrai ir berniukų mamos ir tėčiai atkreiptų dėmesį, ar jų abi sėklidės yra kapšelyje (tai ypač patogu padaryti maudant), laiku būtų diagnozuojamas ir gydomas kriptorchizmas (nenusileidusios sėklidės). Visuotinai skiepijant nuo epideminio parotito (kiaulytės), šios vyrų nevaisingumo priežasties Lietuvoje turėtų nebelikti. Taigi, jei tiek medikai, tiek tėvai laiku pastebėtų sėklidžių pakitimus, tinkamai gydant infekcines šlapimo ir lytinių takų bei kitas ligas nevaisingumo bent dėl šių priežasčių ateityje būtų galima išvengti.

Vyrų galimybės pagerinti pagrindinį vaisingumo veiksnį – spermos kokybę – palyginti su moterimis, kurios gali rinktis įvairią terapiją, labai ribotos.

Svarbu neuždelsti

Paskaičiuota, kad, gyvenant normalų lytinį gyvenimą, per pirmus metus turi pastoti apie 84 proc., per dvejus metus – 92 proc. porų. Jeigu taip neatsitinka, reikia kreiptis į gydytoją.

Lietuvoje nevaisingų šeimų kasmet padaugėja 2 tūkstančiais. Pakartotinai pastoti negali 10–25 proc. šeimų, jau auginančių vaiką. Statistika rodo, kad nevaisingų šeimų skaičius katastrofiškai didėja.

Tačiau gydytojų pastebėjimu, gana dažnai poros labai vėlai kreipiasi dėl nevaisingumo problemos. Vyrai dažnai gėdijasi atlikti spermos tyrimą, neretai laiku neparagina kreiptis į specialistą ir šeimos gydytojai. „Tai yra viso civilizuoto pasaulio bėda ir apie tai reikia kalbėti, šviesti visuomenę, aiškinti, kad tai gali ištikti kiekvieną“, – pabrėžia gydytoja O. Gabrėnaitė-Kazlauskienė. Kaip ir bet kuri liga, nevaisingumas nepaiso žmogaus socialinės padėties, proto ar išsilavinimo.

Gydytoja Regina Žukauskienė:
Kai kuriems vyrams nevaisingumo problemas gali padėti išspręsti specialios medicininės paskirties dietinis maisto produktas Profertil. Tai unikalios patentuotos sudėties preparatas, sukurtas specialiai spermos kokybei gerinti.

Į jo sudėtį įeina L–karnitinas, L–argininas, kofermentas Q10, folio rūgštis, cinkas, vitaminas E, glutationas, selenas, t.y. būtinos medžiagos normaliai ir sveikai spermatogenezei. Tuo tarpu šių medžiagų trūkumo vyras negali nei pajusti, nei pastebėti.

Kad nėštumą planuojantį moteris turi papildomai vartoti tam tikrų preparatų, abejonių niekam nekelia. Tačiau kad tą patį turėtų daryti ir vyras, dar nuskamba keistokai. Taigi ir vyrui būtina reguliariai gauti pakankamus minėtų maistingų medžiagų kiekius, kurie užtikrintų spermos kokybę.
Įrodyta, kad Profertil apie 21 proc. padidina spermos kiekį, daugiau kaip 60 proc. pagerina jos koncentraciją, t.y. padidina spermatozoidų skaičių. Ir, kas svarbiausia, turi įtakos vaisingumui, –šis papildas daugiau kaip 111 proc. pagerina spermatozoidų judrumą.

Profertil rekomenduojama vartoti po 2 kapsules per dieną ne mažiau kaip 3 mėn.

Tęsti galima ilgai – Profertil teigiamai veikia visą vyro sveikatą.

PSO duomenimis, šiandien jau yra atrastos 22 moterų nevaisingumo priežastys ir 16 – vyrų. 93 proc. moterų ir 99 proc. vyrų, kuriems nustatomas nevaisingumas, patiria psichinį, socialinį diskomfortą, mažėja jų socialinė adaptacija, profesinis aktyvumas.

Denisa Juodinienė
 
Skaudi problema – šeimos nevaisingumas