+3
-3
0

 Skausmas atsiranda dėl šio nervo uždegimo ir pažeidimo. Todėl trumpai supažindinsime su nervo anatomija ir paaiškinsime, kokie simptomai atsiranda pažeidus atitinkamą nervo šaką ir kokia galima pagalba.

Iš pradžių šiek tiek apie trišakio nervo anatomiją 

Trišakis nervas (lot. nervus trigeminus) – tai mišrus nervas, sudarytas iš juntamųjų ir motorinių skaidulų. Trišakis nervas išėjęs iš smegenų, pasidalina į tris mažesnes šakas, kurios nulemia ir nukreipia veido odos ir gleivinių pojūčius: 

Pirmoji šaka – akinis nervas (n. ophthalmicus) perduoda nervinį impulsą iš kaktos, priekinės smilkinkaulio dalies, viršutinio voko, nosies nugarėlės ir priekinės plaukuotosios kaktos dalies odos, iš akies, viršutinės nosies dalies, kaktinio ir akytojo ančių gleivinės, iš galvos smegenų dangalų. 

Antroji šaka – viršutinis žando nervas (n. maxillaris) perduoda nervinius impulsus iš apatinio voko, apatinės nosies dalies, priekinės skruosto dalies, viršutinės lūpos odos ir gleivinių, užpakalinės smilkinio dalies odos, viršutinių dantų. 

Trečioji šaka – apatinis žando nervas (n. mandibularis) perduoda nervinius impulsus iš apatinės lūpos, apatinės skruosto dalies odos ir gleivinių, apatinės burnos dalies gleivinių, liežuvio ir apatinių dantų, išorinės klausomosios landos odos, būgnelio, iš ausies kaušelio priekinės dalies ir apatinės smilkinio dalies odos. 

Pažeidus nors vieną šio nervo šaką ir prasidėjus uždegimui, atsiranda trišakio nervo neuralgija (jutimo nervo pažeidimas). 

Trišakio nervo neuralgijos priežastis nėra aiški 

Nors egzistuoja keletas teorijų aiškinančių apie trišakio nervo sukėlimo pažeidimą ir neuralgiją, tačiau visiškai priežastis nėra aiški. Viena iš teorijų teigia, kad trišakį nervą sudirgina jo spaudimas, pvz., tai gali būti arterija kaukolės pamate, kontaktuodama su nervu. Taip pat nervą gali dirginti augliai ar kaulinės anomalijos kaukolės pamate, įvairios traumos, infekcijos, išsėtinė sklerozė. Kai kuriais atvejais ligos išsivystymui įtakos gali turėti ir genetiniai veiksniai. Kadangi spaudimas palaipsniui pažeidžia mielininį dangalą, kuris dengia nervą, tai sudirgintas nervas tampa jautresnis ir klaidingai siunčia skausmo impulsus. 

Būdingiausias ligos simptomas – trumpalaikis priepuolinis skausmas 

Esant neuralgijai, skausmas gali būti įvairaus intensyvumo ir labai varginantis. Dažniausiai jis atsiranda kurioje nors vienoje trišakio nervo šakoje, bet nei jutimas, nei judesiai nesutrinka (kokie simptomai būdingi pažeidus nervo šaką, skaitykite skyrelį apie nervo anatomiją). 

Skausmui būdinga tai, kad prasideda ir praeina netikėtai, bet tarp priepuolių būna trumpas periodas be skausmų. Jei skausmas trunka 1–2 valandas ir ilgiau, reikia pagalvoti, ar tikrai yra trišakio nervo neuralgija. Be to, ligoniai dažnai būna prislėgtos nuotaikos net ir tuomet, kai nėra skausmo priepuolio, nes bijo, kad jis nepasikartotų. 
Skausmą gali sužadinti kramtymas, rijimas, liežuvio judesiai, kosulys, rūkymas, prausimasis, skutimasis, kalbėjimas bei tam tikri dirgikliai, tokie kaip vėjas, triukšmas, ryški šviesa, prisilietimas prie pagalvės ir pan. 

Skausmų priepuoliai paprastai būna dieną, labai retai naktį ir juos lydi vegetaciniai simptomai: pažeidimo pusėje veido prakaitavimas, odos paraudimas arba išbalimas, paburkimas, vyzdžio išsiplėtimas, pigmentacija, seilėtekis, ašarojimas. Kartais nuo skausmo trūkčioja mimikos raumenys. 

Gydymo galimybės 

Visų pirma, jeigu įmanoma, reikia nustatyti ir pašalinti ligos priežastį. Kitas svarbus žingsnis – skausmo mažinimas. Vienas iš efektyvių skausmą bei uždegimą mažinančiu poveikiu pasižyminčių vaistų yra meloksikamas. Jis yra pakankamai saugus, palyginti su kitais šios grupės preparatais. Vartojant meloksikamą, mažesnis nepageidaujamas poveikis virškinamajai sistemai. Vaistą patogu vartoti, nes išleidžiamas ir tabletėmis, ir injekuojamąja forma, galima išsirinkti tinkamiausią vartojimo būdą. 

Žinoma, gali būti skiriami ir kiti medikamentai: vaistai nuo traukulių, vitaminas B12, nuotaiką gerinantys, raminamieji ir kiti pagal būklę reikalingi vaistai. Taip pat taikomos fizioterapijos priemonės. O jei medikamentinis ir fizioterapinis gydymas neefektyvūs, skiriamos blokados: nuskausminamasis tirpalas sušvirkščiamas po oda į skausmingus taškus. Jei tokios priemonės neefektyvios, gali būti rekomenduojamas chirurginis gydymas.

Gydytoja Jurgita VASILIAUSKAITĖ-TREINAVIČIENĖ
 
Sveikas žmogus