+2
-0
+2
Kaip nepastovūs santykiai gali paveikti jūsų emocinę sveikatą?

TV ekranuose neretai matome, kaip nepastovūs, neaiškūs santykiai galiausiai baigiasi laimingai – prisiminkime kad ir Reičel ir Rosą iš „Draugų“, Kerę ir Misterį Šaunųjį iš „Seksas ir miestas“ ar net ir tikro gyvenimo porą, dukart išsiskyrusius ir susituokusius Elizabeth Taylor ir Richard‘ą Burtoną. Nors serialuose ir bandoma sudaryti įspūdį, kad tokioms poroms, neva, tiesiog lemta būti kartu, tačiau realiame gyvenime tokio santykio modelio romantizuoti ir idealizuoti nevertėtų – pasirodo, nepastovūs santykiai gali smarkiai pakenkti jūsų emocinei sveikatai ir kelti stresą.

Naujame Kolumbijos universiteto tyrime aptariama neigiama tokių santykių pusė, o tyrimo vadovas buvo vienareikšmiškas – jei jums nepavyksta santykių stabilizuoti, tuomet vertėtų juos tiesiog nutraukti. Tyrimai rodo, kad maždaug 60 proc. suaugusiųjų buvo išsiskyrę su partneriu, bet paskui vėl susiėjo, taigi, jų santykiai buvo nepastovūs. Lygindami nepastovių porų santykius su pastovių porų santykiais, mokslininkai padarė išvadą, kad „nepastovios poros prasčiau sutaria, jų santykius dažniau ištinka įvairios krizės, jie jaučiasi mažiau vienas kitam įsipareigoję.“

Todėl tokie santykiai gali smarkiai pakenkti ir jūsų emocinei sveikatai. „Išsiskyrimas ir susiėjimas – ne visada išeina tik į bloga. Iš tiesų, kai kurie žmonės tik taip pajėgia suvokti, koks jų partneris jiems svarbus, tad vėliau gali kurti sveikesnius santykius. Vis dėlto, jei poros dažnai tai išsiskiria, tai vėl susieina, taip santykiams gali tik pakenkti ,“ – komentuoja žmogaus vystymosi ir šeimos profesorius Kale Monk.

Tyrimo bendraautoriai Brian Ogolsky ir Ramona Oswald išanalizavo 500 porų duomenis (taip, skaičius gal ir nedidelis, tačiau bendros tendencijos aiškiai matomos). „Tyrimo rezultatuose skelbiama, kad pastoviai tai išsiskiriančios, tai vėl susieinančios poros turi nuolat būti įsitempusios ir bandyti suprasti, kokia gi šiuo metu yra jų santykių stadija. Vis dėlto, asmenys dažnai nusprendžia ir vėl grįžti pas buvusįjį, nes tai praktiška – neretai manoma, kad kartu lengvau finansiškai ar psichologiškai. Pasidarę reikiamas išvadas partneriai gali kurti geresnius santykius arba pagaliau išdrįsti viską užbaigti, tačiau būtina aiškiai nuspręsti, ką norite daryti. Tik taip išsaugoma vidinė ramybė,“ – patikina K. Monk. Jei finansinė ramybė jums svarbesnė už emocinę ramybę, pagalvokite darkart – emocinė ramybė turėtų būti svarbiausia. „Neabejokite – toksinius santykius užbaigti tikrai reikia. Jei jūsų santykių išgelbėti nebeįmanoma, nesijauskite kalti, kad juos nutraukiate – jūsų emocinė ramybė yra pirmoje vietoje.“

„Tik kurdami kokybiškus santykius jaučiamės gerai emociškai, o štai įtempti, nepastovūs, neaiškūs santykiai kelia nerimą. Skyrybos – itin skausmingas žingsnis, o jei skiriatės ne kartą, vadinasi, ir skausmą patiriate ne kartą,“ – teigia santykių specialistė Dee Holmes.

Vis dėlto, jei vis norite pabandyti dar kartą, jei su partneriu nuolat tai skiriatės, tai vėl sueinate, turėtumėte sau užduoti klausimą: kodėl? Ar vis baratės dėl tų pačių dalykų ir niekada iki galo neišsprendžiate savo nesutarimų? Galbūt jūsų santykiuose trūksta pasitikėjimo ar kuriai nors pusei tiesiog lengviau išeiti, o ne spręsti iškilusias problemas, o gal tiesiog nemokate spręsti problemų ar jau esate per daug pripratę prie nuolatinių dramų?

„Jei ir vėl susiėjote su savo buvusiuoju ar buvusiąja, prieš ištinkant kitai santykių krizei būtų naudinga apsilankyti pas santykių specialistą – suprasite santykių problemas, išmoksite susikalbėti, tad išaugs tikimybė, kad pagaliau neišsiskirsite. Specialistai taip pat padės pamatyti, ar jums derėtų nutraukti santykius bei prireikus suteiks stiprybės tai padaryti.“

Šaltinis: https://www.stylist.co.uk/life/on-off-relationships-toxic-mental-health-study/223835