Dauguma žmonių yra girdėję apie garsųjį Vladimiro Nabokovo romaną „Lolita“. Ir ne tik girdėję, bet gal net ir skaitę ar matę filmų, kurių ne vienas buvo pastatytas remiantis šia knyga Nabokovo romane „Lolita“ puikiai atsispindi vyresnio amžiaus vyro meilė gerokai už jį jaunesnei merginai. Rodos, 1958 metais išleistas romanas aktualus dar ir šiandien, kuomet vyresni vyrai ieško meilės jaunų panelių glėbyje…Tačiau tokie santykiai neretai sukelia daug problemų.
Kas yra norma? Jų nėra!
Šio laikmečio žmonės yra gerokai išlaisvėję ir jų nekausto įvairios, visuomenėje nuo senų laikų įsigalėję taisyklės. Tik kai kurie vis dar nedrąsiai gūžčioja pečiais ir sako: „O ką dabar apie mane pagalvos žmonės?“. Atrodo, jog mažai jau kam rūpi, kas apie ką galvoja, didžioji dauguma žmonių moka laisvai ir nevaržomai gyventi ir sako, jog amžius – tai tik bereikšmis skaičius pase, kuris nieko nereiškia dviejų žmonių santykiuose.
Šią mintį puikiai iliustruoja pavyzdžiai iš gyvenimo. Nereikia toli žvalgytis – užtenka tokių pavyzdžių ir mūsų šalyje: štai seimo narys vedė perpus už save jaunesnę merginą, štai vyras paliko savo žmoną su dviem vaikais dėl jaunesnės moters… O ir labai įtakingi pasaulio vyrai, tokie kaip Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas puikiai įrodo, jog meilei skaičiai nerūpi: E. Makronui 40, o štai jo žmona, Bridžita Torgneu yra beveik perpus už jį vyresnė, jai 65 metais. Ir toks, net 25 metų skirtumas, rodos nekelia judviejų santykiams jokių problemų. Taigi, atrodo, šių laikų pasaulyje nebeliko normų: kas pasakys, koks amžiaus skirtumas tarp poros yra normalu, o kas – ne?
Kuo didesnis metų skirtumas poroje, tuo didesnis šansas išsiskirti?
Emorio universiteto (JAV) tyrimų duomenis paaiškėjo, jog kuo didesnis metų skirtumas poroje, tuo didesnis šansas yra išsiskirti. Tyrimo metu buvo analizuojama 3000 žmonių, pastebėta, jog poros, tarp kurių buvo 5 metų skirtumas, padidėjo jiems rizika išsiskirta 18 proc. negu tiems, kurie draugavo su panašaus amžiaus partneriu.
Įdomu tai, jog porų, kurių amžiaus skirtumas buvo daugiau nei 10 metų, šansai išsiskirti padidėjo dar labiau ir siekė jau net 39 proc., o tų, tarp kurių metų skirtumas buvo 20 metų, šansai išsiskirti padidėjo net 95 procentais. Tyrėjai padarė išvadą, jog geriausia, kai poroje abu partneriai yra panašaus amžiaus.
Ko galima tikėtis iš santykių, kai vyras yra gerokai vyresnis už savo partnerę?
Jei jaunesni vyrai erekcijos sutrikimus dažniausiai patiria dėl psichologinių priežasčių, tai vyresnio amžiaus vyrai – dėl fiziologinių. Lietuvoje sparčiai daugėja žmonių, kurie serga širdies ir kraujagyslių ligomis. Be to, nemaža dalis vyrų mūsų šalyje rūko arba mėgo tą daryti prieš daugybę metų ir pasekmės to jaučia dabar, būdami vyresnio amžiaus. Visa šie veiksniai jau gali būti prastos potencijos, erekcijos disfunkcijos atsiradimo priežastis, dėl kurios, žinoma, kenčia poros santykiai. Erekcijos disfunkcijai gydyti dažnai yra skiriamos medikamentinės priemonės – vaistai nuo erekcijos. Šiuo metu parduodami keturi fosfodiesterazės 5 inhibitoriai – sildenafilis, vardenafilis, tadalafilis ir naujausias šios grupės atstovas – avanafilis.
Visgi, geriausias rezultatas yra pasiekiamas tuomet, kai erekcijos sutrikimo gydymo procese yra taikomas kompleksinis gydymas ir vyras naudoja ne tik vaistus erekcijai gerinti, bet ir sveikai maitinasi, atsisako žalingų įpročių (rūkymo, alkoholio vartojimo), reguliariai atlieka fizinius pratimus. Daugumai vyrų sutrikusi erekcija sukelia didžiulį diskomfortą, tad, kad ir vėl būtų galima džiaugtis pilnaverčiais santykiais, būtina ją gydyti.
Parengė: L.Rimgailė