+0
-1
-1

Apie 70 proc. rūkančiųjų norėtų mesti rūkyti ir dauguma jų ne kartą yra bandę tai padaryti, tačiau tik nedaugeliui pavyko nerūkyti metus ar daugiau. Metant rūkyti turbūt pats svarbiausias faktorius – paties rūkančiojo motyvacija. Tai gali būti susirūpinimas savo sveikata, šeimos gerove (pvz, pagausėjus šeimai), pinigų taupymas ir pan. Tačiau be pagalbos ir tinkamų patarimų bei žinių mesti rūkyti labai sudėtinga.

Nerūkius 6 – 8 valandas, nikotino koncentracija kraujyje sumažėja 75 proc. ir tada žmogus pajunta abstinencijos požymius: nerimą, įtampą, dirglumą, depresiją, nuovargį, sutrikusį miegą ir dėmesio koncentraciją, pagerėjusį apetitą, padidėjusį kūno svorį, prakaitavimą, galvos svaigimą. Nikotino abstinencijos simptomai greitai progresuoja, stipriausi būna praėjus 24 – 36 val. po paskutiniosios surūkytos cigaretės. Ryškiausi nikotino abstinencijos simptomai trunka 7 – 10 dienų. Vėliau, maždaug per 2 savaites, jie pamažu išnyksta. Todėl rūkantiesiems yra reikalinga dvejopa pagalba: vienus reikia skatinti mesti rūkyti ir stiprinti motyvaciją metimui, kitiems, jau norintiems ir pasiryžusiems mesti, reikalinga įvairaus lygio medicininė ir psichologinė pagalba: gydytojo konsultacija, farmakologinis gydymas, psichoterapija, anoniminės grupės, pagalbos telefonai bei kiti metodai.

Elgesio terapija nėra vienintelis būdas mesti rūkyti. Dažnai yra naudojama farmakoterapija, kuri palengvina žmogui metimą rūkyti. Vaistų gali būti skiriama visiems norintiems mesti rūkyti. Jų rekomenduojama pacientui, kuris negali savarankiškai mesti rūkyti ir jo priklausomybė nikotinui yra vidutinė ar didelė. Farmakoterapija mažiausiai du kartus padidina sėkmingo tabako rūkymo nutraukimo tikimybę, sumažina kūno svorio didėjimą metus rūkyti. Šiai dienai yra penkios priemonės: nikotino preparatai (kramtomoji guma, pleistrai, inhaliatorius ir purkštuvas į nosį), vaistai, sukurti ne nikotino pagrindu (vareniklinas, citizinas), ir antidepresantai. Labai geras veiksmingumo ir kainos santykis iš paprastojo pupmedžio išskirto alkaloido citizino. Jo struktūra panaši į nikotino, todėl ir poveikis panašus, o toksiškumas ir nepageidaujami poveikiai lyginant su nikotinu yra daug kartų mažesni.

Prieš

Mesti rūkyti retai pasiseka iš pirmo karto. Todėl jei rūkantysis yra pasiryžęs atsisakyti šio įpročio, reikia nusiteikti bandyti ne vieną kartą, o tol kol pasieks savo tikslą. Nereikia manyti, kad nesėkmė – tai pralaimėjimas. Tegul tai būna pamoka ir nedidelis žingsnis atgal kelyje link pasisekimo. Ir tikrai nebūtina iš karto griebtis medikamentų.

Štai keletas patarimų, kurie gali padėti mesti rūkyti:
•   Pirmiausiai turite nusiteikti, kad tikrai norite mesti rūkyti. Įtikinkite patys save: visos pastangos, kurių jums prireiks, kad mestumėte rūkyti, to vertos. Sudarykite visų priežasčių, kodėl norite atsikratyti šio įpročio, sąrašą. Nurodykite, kokia bus iš to nauda. Sąrašą peržiūrėkite ir tuomet, kai mesite rūkyti, – tai jums suteiks stiprybės ir užtikrintumo.
•   Apmąstykite, kokiomis aplinkybėmis jūs dažniausiai rūkote, kad metant rūkyti išeitų išvengti šių situacijų.
•   Pasirinkite dieną, kada planuojate mesti rūkyti ir pasižymėkite ją savo darbo kalendoriuje. Kai ši diena ateis staiga meskite rūkyti – kartui ir visiems laikams.
•   Tą dieną suplanuokite kuo nors užsiimti. Nueikite kur nors, kur nerūkoma, pavyzdžiui, į muziejų arba teatrą. Užsiimkite fizine veikla: paplaukiokite, pasivažinėkite dviračiu arba išeikite pasivaikščioti.
•   Atsikratykite visko, kas susiję su rūkymu: išsiplaukite drabužius, išvėdinkite patalpas bei išvalykite automobilį (jei rūkote automobilyje). Venkite aplinkos, kur yra rūkoma.
•   Užsitikrinkite bendradarbių, draugų ir šeimos paramą, palaikymą prieš mesdami rūkyti tam, kad ilgiau susilaikytumėte nerūkę.
•   Reikia pakeisti mitybos režimą, t.y. valgyti 5 – 6 kartus per dieną, nes noras valgyti dažnai verčia imtis cigaretės. Maitinimosi tarpai – trys valandos. Jei arti nėra maitinimo įstaigos, neškitės į darbą sūrelį, sumuštinį, kefyro, pieno ir kitų produktų. Po pusantro – dviejų mėnesių jau nebenorėsite rūkyti.
•   Dirbdami darykite 10 – 15 min. pertraukėles. Geriausia eikite kelioms minutėms į gryną orą.
•   Atsispirkite pagundai surūkyti „vieną vienintelę“ cigaretę. Po vienos gali būti ir daugiau, o tuomet visos jūsų pastangos pražus. Tačiau jeigu pasidavėte silpnybei ir vis dėlto užsirūkėte, nėra priežasčių, kodėl turėtumėte rūkyti toliau. Jeigu pralaimėjote, meskite rūkyti iš naujo.
•   Jeigu jaučiate, kad tuoj užsirūkysite, truputėlį palaukite. Vos per 10 minučių stiprus noras parūkyti gali praeiti.
•   Pasitarkite su savo šeimos gydytoju, psichoterapeutu kurie gali padėti atsikratyti šio žalingo įpročio.

Ar metantiems rūkyti reikalingi vaistai?

Širdies ligos