Neretai teigiama, kad kosulys – šaltojo laikotarpio palydovas. Aišku, nepageidaujamas. Nors kosulys yra naudingas ir padeda iš kvėpavimo takų pasišalinti gleivėms, tačiau kartais nutinka taip, kad būna sunku gleives iškosėti, jos kaupiasi ir sukelia tam tikrus nepatogumus. Kaip to išvengti?

Sausas ir drėgnas kosulys

Yra du pagrindiniai kosulio tipai: sausas ir drėgnas.
Sausas kosulys yra dirginantis, kai neatsikosima, tai neproduktyvus kosulys. Sausas kosulys gali atsirasti patekus infekcijai į kvėpavimo takus, taip pat įkvėpus šalto oro. Kosulį reikėtų slopinti tik tada, kai jis yra gana intensyvus ir trukdo užmigti.

Drėgnas kosulys gali būti paviršutinis ir gilus. Jeigu skrepliai skysti ir jų daug – atsikosima labai lengvai, o jei klampūs ir jų nedaug, tuomet kosulys gilus. Drėgnas kosulys yra neslopinamas, todėl gydoma vaistais, skystinančiais susikaupusius skreplius bei lengvinančiais jų atkosėjimą ir kvėpavimą.

Kokia yra pagalba?

Kaip minėta, kosulys yra svarbus kaip apsauginis organizmo mechanizmas, nes padeda kvėpavimo takams išsivalyti nuo erzinančių medžiagų ar svetimkūnių. Kosulio metu greita oro tėkmė plaučiuose ir susiaurėję bronchai sudaro sąlygas kvėpavimo takuose esančiam gleivių pertekliui kilti į viršų, o iš ten ligonis gleives gali iškosėti. Tačiau dėl tam tikrų priežasčių kartais pats ligonis šių gleivių negali pašalinti, jos kaupiasi, ir gali atsirasti įvairių komplikacijų. Tuomet būtų naudinga vartoti mukolitikus, pavyzdžiui, acetilcisteiną, nes jis skystina kvėpavimo takuose besikaupiančius skreplius, gerina jų atsikosėjimą, ramina kosulį ir lengvina kvėpavimą.

Taip pat kosulį gydo ir kvėpavimą lengvinakrūtinės ir nugaros įtrynimas eukalipto eterinių aliejų ir kamparo turinčiais tepalais. Kamparas pasižymi baktericidinėmis (naikina bakterijas ir virusus), dezinfekuojamosiomis savybėmis, gerina kraujo apytaką ir gaivina odą. Eukalipto eteriniai aliejai skystina susikaupusias gleives, palengvina jų išsikosėjimą ir gerina kvėpavimą.
Atsikosėjimui gerinti rekomenduojama gerti daug šiltų skysčių. Tam puikiai tinka vaistažolių arbatos. Atsikosėjimą lengvina – vaistinė piliarožė, anyžių sėklos, šeivamedžio žiedai, gyslotis, šalpusniai, čiobreliai, liepžiedžiai, avietės. Dėl vaistažolių gydomųjų savybių yra dirginama bronchų gleivinė, dėl to padaugėja skreplių ir sumažėja jų klampumas.

Nereikėtų užmiršti ir inhaliacijų garais ar su eteriniais aliejais, nes eteriniai aliejai pasižymi antibakteriniu poveikiu, taip pat padeda stiprinti imunitetą.
 

Gydytoja Jurgita VASILIAUSKAITĖ
"Sveikas žmogus" 2008 m. Nr. 12