Cukrinis diabetas (cukraligė)

Cukrinis diabetas (cukraligė)

 

Jaunatviškasis cukrinis diabetas — tai visada įgimtas insulino trūkumas. Insulinas reguliuoja cukraus kiekį kraujyje ir transportuoja į ląsteles gliukozę, t.y. kraujyje cirkuliuojantį cukrų. Trūkstant organiz­me insulino, ląstelės negauna pakankamai gliukozės, kad galėtų patenkinti jų energijos poreikį ir tuomet cukrus „užtvindo" kraują (padidėja cukraus kiekis kraujyje, hipergli­kemija). Organizmas bando atsikratyti per didelio cukraus kiekio per šlapimą, dėl to padidėja šlapimo išskyrimas ir organizmas netenka daug skysčių. Ląstelės, negaudamos energijos iš cukraus, vietoj jo degina baltymus ir riebalus. Todėl pradeda nykti riebalinis irraumeninis audinys, taigi sumažėja kūno svoris. Vietoj išnykusių baltymų ir riebalų susidaro vadinamieji ketonai, duodantys kraujui ir audiniams rūgščių perteklių, ojos gali sukeltigyvybei pavojingą diabetinę komą. Tėvams sergančio cukriniu diabetu vaiko priežiūra yra opi problema. Jei vaikas mažas, jis dar nesugeba pats savimi pasirūpinti – negali pasitikrinti gliukozės kiekio ir susileisti insulino. Jeigu pirštuką prasidurti ir gliukozės tyrimą atlikti išmoksta penkiamečiai ar šešiamečiai, insulino sušvirkšti nebebijo septynmečiai ar aštuonmečiai, tai atsakingai nuspręsti, kiek insulino reikia sušvirkšti tam tikram suvalgyto maisto kiekiui, dažnai nesiseka net paaugliams. Todėl sergantis vaikas, turi būti itin prižiūrimas.

Cukriniu diabetu sergantis vaikas geria daug skysčių ir dažnai šlapinasi. Jis yra pavargęs ir  suglebęs, krinta jo svoris, blogėja mokymosi rezultatai, vaikui sunku susikaupti. Jeigu liga progresuoja labai greitai, tai išryškėja ir tokie simptomai, kaip vėmimas, galvos skausmai, pilvo skausmai, galimas sąmonės nete­kimas. 


Padėkite savo vaikui

  • Kontroliuokite, kaip vaikas susileidžia vaistus, bet pratinkite jį tai daryti kaip galima savarankiš­kiau.
  • Cukriniu diabetu sergančiam savo vaikui leiskite gyventi normaliai: per daug jo nesaugokite ir neišskirkite iš kitų.
  • Jaunatviškasis cukrinis diabetas negydomas homeopatinėmis priemo­nėmis! Jeigu tik yra mažiausias įtarimas, kad gali būti diabetas, nedelsdami kreip­kitės į gydytoją.


Taip padeda gydytojas

  • Cukraus kiekį šlapime nustatys šlapimo tyrimas. Didelį gliukozės kiekį kraujyje parodys kraujo testas.
  • Cukralige sergantys vaikai trūkstamą insulino kiekį turi leistis visą likusį gyvenimą. Išgertą insuliną suardo skrandyje esančios virškini­mo sultys.
  • Kiekvienas vaikas, pasi­reiškus cukraligei, pirmiausia turi būti gydomas ligoninėje. Čia jam tiksliai nustatys cukraus kiekį kraujyje ir išmokys, kaip pačiam susileisti vaistus bei kontro­liuoti cukraus kiekį kraujyje.
  • 1 tipo CD visada yra gydomas insulinu. Vaikams skiriama intensyvi insulino terapija. 1–2 kartus per dieną švirkščiama vidutinio arba ilgo veikimo insulino, kuris patenkina insulino poreikį naktį ir tarp valgių. Kiekvieno valgio metu suvartotiems angliavandeniams pasisavinti reikalinga trumpo arba greito veikimo insulino dozė, tad jo švirkščiama 3–4 kartus per dieną prieš valgį arba valgant.