Šiaulių visuomenės sveikatos centro specialistai pataria būti atidesniems ir atkreipti dėmesį į kompiuterių saugą ir darbe, ir namuose. Visuomenės sveikatos centro specialistai parengė svarbius patarimus, bei pateikė nuotraukas, kuriose pateikiami praktiniai patarimai dirbantiems kompiuteriu.
Pasak Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vyr. specialisto Benedikto Morkaus, svarbu, kad visuomenė suvoktų, o ypatingai tėvai auginantys vaikus suprastų, kad kompiuteris nėra vien tik laisvalaikio praleidimo būdas. Ilgalaikis ir neatsakingas darbas ar pramogavimas prie kompiuterio gali pakenkti sveikatai.
– Lankydamiesi įmonėse pastebime, kad kompiuteriai įrengiami netinkamoje aplinkoje: patalpose, kurios grindys, baldai, langai, sienos- iš sintetinių medžiagų. Esant tokioms sąlygoms, susidaro nepalankus mikroklimatas, kuris labai kenkia sveikatai, – sako medikas.
Visuomenės sveikatos specialistai ragina neužmiršti, kad vienai darbo vietai kompiuteriui privaloma skirti ne mažiau kaip 6 kvadratinių metrų plotą, 20 kubinių metrų patalpos erdvės. Kompiuterio skleidžiama spinduliuotė, elektriniai, elektromagnetiniai, elektrostatiniai laukai kenkia centrinei nervų sistemai, akims, širdžiai.
Spinduliuoja ir skleidžia neigiamus sveikatai laukus ne tik kompiuterio ekranas, bet ir klaviatūra bei pelė. Pasitaiko, jog klaviatūra skleidžia didesnius neigiamus sveikatai laukus nei pats ekranas. Dabar gana populiarūs stalai su važinėjančia lentynėle klaviatūrai. Ji dažniausiai būna pilvo srities lygyje, tad tiesiogiai veikia lytines liaukas. Moterims nuo 18 iki 40 metų vertėtų neužmiršti šios informacijos, – sako Centro vyriausiasis specialistas B. Morkus.

Prieš įsirenginėjant darbo kompiuteriu vietą namuose, būtina įvertinti daugelį faktorių. Kompiuterio negalima statyti patalpoje, kurioje žmogus miega. Specialistai pastebi, kad kompiuteriai būna statomi vaikų kambaryje.
–Tėvai turėtų suprasti, jog kiekvieną dieną įjungtas kompiuteris gana neigiamai veikia jauną organizmą. Nėra tinkama vieta kompiuteriui ir patalpos kampas. Kampe oras nejuda, užsistovi, – teigia pašnekovas.
Pasak Benedikto Morkaus, neretai biuruose ar namuose, šalia kompiuterių specialistai mato laikomas kambarines gėles. Jos tarsi akumuliatorius surenka kompiuterio spindulius ir pačios spinduliuoja neigiamą lauką. Specialistai neretai užfiksuoja, kad gėlių skleidžiama spinduliuotė – didesnė nei paties kompiuterio.

Nuolat pasitaikančios klaidos

Nevėdinamos patalpos. Patalpą, kurioje dirbama kompiuteriu, būtina vėdinti, drėkinti. Dirbant su kompiuteriu reikia kas valandą daryti 15 minučių pertrauką: išeiti iš patalpos, pasivaikščioti, pasižiūrėti į tolį, atlikti akių mankštą.

Tvanku arba šalta. Šaltuoju metu periodu patalpos temperatūra turėtų būti apie 23 laipsnius šilumos, o šiltuoju periodu – ne daugiau kaip 27 laipsniai šilumos.
Oro drėgmė. Patalpose, kur dirbama kompiuteriais, reikėtų pakabinti termometrą, kuris parodys kabineto temperatūrą ir oro drėgnumą. Oro drėgmė patalpoje turėtų būti apie 40- 60 procentų. Kompiuteris kaista, džiovina orą, todėl patalpą patartina papildomai drėkinti.

Informacija. Visuomenės sveikatos specialistai rekomenduoja pasiskaityti Sveikatos apsaugos ministro įsakymą Nr. 1027 “ Dėl Lietuvos higienos normos HN 32: 2004 “ “ Darbas su videoterminalais. Saugos ir sveikatos reikalavimai “ patvirtinimo. Šis įsakymas paskelbtas “ Valstybės žinių “ 32 numeryje.

Nuotr.
1. Nepatartina prie kompiuterio auginti gėles. Jos tampa pavojingesnės už patį kompiuterį!
2. Jeigu patalpoje yra keli kompiuteriai , atstumas tarp šoninių kompiuterių paviršių turi būti mažesnis nei 1,2 metro. Jeigu kompiuterio neįmanoma pastatyti kitaip, kaip tik užpakalinį ekrano paviršių nukreipus į kolegą ar kitą kompiuterį, Saugus atstumas turi būti ne mažiau kaip 2 metrai. Spinduliavimas iš užpakalinės kompiuterio ekrano pusės žymiai didesnis nei iš priekinės.
3. Atstumas nuo dirbančiojo su kompiuteriu akių iki ekrano turi būti ne mažesnis nei 40 centimetrų. Panašus atstumas turi būti ir tarp kompiuterio ekrano ir klaviatūros.Klaviatūra ir pelė turi būti viename aukštyje.

Daugiau informacijos:

Benediktas Morkus
Šiaulių visuomenės sveikatos centro
Visuomenės sveikatos saugos skyriaus
vyr. specialistas.
Telef. 8 415 96 389

Reda Ulinskaitė
Šiaulių visuomenės sveikatos centro
Darbo organizavimo skyriaus
Vyr. specialistė ryšiams su visuomene
Telef. 8 415 96 376
El.p. spauda@svsc.lt