Sakoma, kad graži šypsena – kelias į sėkmę. Kaip galima patobulinti savo šypseną? Į šį ir kitus klausimus apie gražią šypsena atsako „Neodenta“ odontologė Eglė Kunčiuvienė.

Tobula šypsena

Senovės mokslininkai nustatė ne tik tobulo kūno, bet ir idealios šypsenos standartus. Pagal juos priekiniai dantys turėtų būti maždaug 11 milimetrų aukščio. Žiūrint iš priekio, tolimesni dantys sudaro tris penktadalius arčiau centro esančio danties pločio. Viršutiniai ir apatiniai antrieji kandžiai – 1 milimetru žemesni už iltis bei pirmuosius kandžius. Besišypsant matosi 2 milimetrai ar mažiau dantenų.

Graži šypsena yra nebūtinai tokia, kuri idealiai atitinka proporcijas. Taip pat labai svarbu dantų plotis, aukštis, spalva, išsidėstymas, forma. Visi galime susikurti tobulą šypseną, nors tam tikslui pasiekti vieno būdo nėra. Reikia įvertinti daugelį dalykų ir išsirinkti tinkamiausią. Kaip padaryti, kad šypsena būtų nepriekaištinga, patars kosmetinės odontologijos specialistas.

Estetinis restauravimas

Nudilusius, ėduonies pažeistus, susigrūdusius dantis galima sutvarkyti estetinio restauravimo būdu. Taip pat estetinis restauravimas padeda atkurti praradusius spalvą bei skaidrumą dantis.

Rekonstruojant dantų eilę, yra išlyginami susigrūdę dantys, užtaisomi tarpai tarp dantų, jie pakreipiami, trūkstami audiniai pakeičiami natūralių ir sveikų dantų atspalvio ir skaidrumo plombomis.

Prieš atliekant estetinį restauravimą, būtina atlikti estetinę analizę. Tai veido, lūpų ir dantų santykio įvertinimas. Nereikia bijoti estetinio restauravimo, kadangi jį atliekant visiškai išsaugomi natūralūs danties audiniai, nežalojama gleivinė. Dantų nereikia šlifuoti, todėl jie išlieka gyvybingi.

Plombuojant krūminius dantis, restauruojami kramtomajame paviršiuje esantys kauburėliai. Jie yra itin svarbūs norint apsaugoti dantis nuo dilimo, taip pat sukandimo aukščiui išlaikyti bei kramtymo efektyvumui.

Estetinio restauravimo būdai. Kaip pasirinkti?

Taikomi keli dantų restauravimo būdai:
•   protezavimas keraminiais vainikėliais;
•   laminatai;
•   restauravimas plombomis;
•   implantavimas.

Vainikėliais protezuojama tuomet, kai dantys stipriai pažeisti. Pavyzdžiui, kai burnos ertmėje yra daug didelių nuskilusių plombų.

Esant netaisyklingai priekinių dantų formai ir padėčiai lanke, labai veiksmingi porcelianiniai laminatai. Jie gali padėti sutvarkyti pakitusią priekinių dantų spalvą, plačius dantų tarpus, nuskilusius dantis ir pan. Porceliano laminatai – tai 0,3–0,5 mm storio porceliano plokštelės, kuriomis padengiami priekiniai dantys. Plokštelės yra labai plonos, todėl dantys nušlifuojami minimaliai. Laminatai pagerina dantų formos, spalvos estetiką, rekonstruoja kietuosius danties audinius, atkuria kramtymo funkciją. Laminatais restauruojama, kai yra daugiau sveiko audinio, jais galima sėkmingai pailginti dantis, atkurti jų pažeistas formas. Jei danties audiniai itin pažeisti ėduonies, laminatai nerekomenduojami.

Pricementavus laminatus, jų spalvos ar formos pakeisti nebegalima. Jeigu spalva netinka, laminatą reikia gaminti iš naujo. Taip pat jį tenka gaminti iš naujo, jei jis atskyla.

Porceliano laminatai kiekvienam pacientui gaminami individualiai, todėl jų beveik neįmanoma atskirti nuo natūralių dantų. Dar viena teigiama laminantų savybė – jie yra atsparūs kavos, arbatos ar rūkalų poveikiui.

Panašiai restauruojama plombomis. Estetiškai plombuojant nušlifuojama mažiau nei dedant vainikėlius ir dažniausiai mažiau nei tvirtinant laminatus. Estetinio plombavimo procedūra atliekama gydytojo odontologo, todėl laboratorinės procedūros nereikalingos. Taip sutaupomas laikas – visa procedūra atliekama vieno vizito metu. Plombuojant galima koreguoti danties formą ir spalvą. Estetiškai plombuojama labai atsakingai ir proporcingai. Taip, kaip danties audiniai išsivysto natūraliai – sluoksnis po sluoksnio. Toks plombavimo būdas saugo danties struktūrą. Kokybiškų plombų spalva ar blizgesys laikui bėgant nekinta, tačiau plombos gali prarasti blizgesį, jeigu nebuvo tinkamai nupoliruotos arba pacientas naudojo netinkamos dantų priežiūros priemones. Atskilus plombinei medžiagai, dantis restauruojamas lengvai ir greitai vieno vizito metu.

Procedūrų ilgaamžiškumas ir atlikimo būdai

Darant vainikėlius, vienam vizitui reikalingos 2–3 val. Vainikėlių ilgaamžiškumas – 10–12 metų. Šiais laikais yra naudojami efektyvūs nuskausminimo būdai, todėl procedūra nėra skausminga.

Dantų restauracijai laminatais reikia trijų vizitų pas odontologą. Pirmojo vizito metu padaromi laikini laminatai, atkuriant dantų formas, ilgį. Pacientui su jais rekomenduojama vaikščioti savaitę ar dvi. Antrojo vizito metu dantys šlifuojami, imami jų antspaudai ir siunčiami į laboratoriją . Trečiojo vizito metu odontologas laminatus cementuoja.

Estetinio plombavimo procedūrai, jei plombuojama nuo 4 iki 6 dantų, atlikti užtenka vieno vizito. Plombavimas gali užtrukti 5–8 val. Plombų patikimumas – 5–8 metai.

Dantų implantai
   
Kartais dėl įvairių priežasčių dantys ima ir iškrenta. Tokiais atvejais geriausia išeitis – implantavimas. Dantų implantai padeda atkurti prarastus dantis nešlifuojant ir neapkraunant kaimyninių dantų. Implantai gali būti naudojami vienam arba keliems dantims atkurti. Tokiu būdu galima pagelbėti netgi tais atvejais, kai prarasta itin daug ar net visi dantys. Dantų implantacija – vienas pažangiausių gydymo būdų. Šiais laikais prigyja apie 97 proc. implantų. Tai laiko patikrintas dantų atkūrimo būdas, populiarėjantis ir Lietuvoje.               
   
Protezavimas taip pat gali padėti išspręsti estetines problemas. Dantų būklė lemia ne vien tik jų pačių estetinę išvaizdą, bet ir veido, lūpų formą, veido raukšles. Dėl gendančių krūminių dantų lūpų kampučiai gali pradėti leistis žemyn; pašalinus dantį, žandikaulio kaulas pradeda tirpti, šalia esantys dantys pradeda slinkti į defekto pusę. Taip iškraipoma veido forma.

Kai kuriais atvejais dantų protezavimas, derinamas su plastinės chirurgijos procedūromis, gali padėti visiškai išlyginti raukšles ir patobulinti šypseną.

Laima Urbonaitė

Graži šypsena