Pilvo pūtimas (meteorizmas) – tai ne tik nemaloni sveikatos būklė, lydima pilvo skausmo, gurgimo, tempimo, sunkumo jausmo. Jei labai pučia pilvą, žmogus tikrai negali jaustis laisvai ir visiškai pasitikėti savimi – jo mintys nukreiptos tik viena kryptimi.
Kodėl tai vyksta?
Pūsti pilvą gali dėl įvairiausių priežasčių. Viena dažniausių išsipūtusio pilvo kaltininkų – valgant arba kalbant nurytas oras (taip vadinamoji aerofagija). Jei žmogus valgo daug maisto produktų, kuriuos virškinant išsiskiria papildomų dujų arba geria daug gazuotų gėrimų, tuomet didelė tikimybė, kad pilvą skausmingai raižys, o žarnų sieneles temps didelis tūris dujų. Paradoksalu, tačiau pernelyg gausus kiekis ląstelienos maiste dažnai irgi yra viena iš meteorizmo priežasčių – gausus daržovių, vaisių bei skaidulingų maisto produktų vartojimas kai kuriems asmenims sukelia nemalonius simptomus, kurie kartais gali būti netgi labai skausmingi. Termiškai neapdorotą maistą valgantiems žmonėms pilvo pūtimas taip pat gali apkartinti gyvenimą. Jei vartojami vaistiniai preparatai, visada reikėtų įsitikinti, ar tarp jų sukeliamų nepageidaujamų poveikių nėra minima meteorizmo. Kai kuriems pacientams įvairūs virškinimo sutrikimai, tarp jų ir pilvo pūtimas, raižymas, nemalonus tempimas ir viduriavimas gali pasireikšti dėl nereguliarios mitybos ar nepakankamo skysčių vartojimo. Tam tikrais atvejais per didelę žarnyno dujų gamybą lemia ir laktazės trūkumas (tokiems asmenims simptomai paūmėja suvartojus pieno produktų) arba tiems, kurie turi skrandžio problemų (pavyzdžiui, negaminama pakankamai skrandžio sulčių, reikalingų sklandžiam virškinimo procesui skrandyje ir jo paruošimui kelionei į tolimesnius virškinimo etapus). Daug įtakos turi virškinimo trakto ligos – jei nemalonūs simptomai tęsiasi itin ilgai, tuomet patariama kreiptis į medikus.
Šiek tiek naudingų patarimų
Jei pilvo pūtimas nesusijęs su virškinimo trakto ar kitų organų sistemų ligomis, tuomet reikia stengtis šiek tiek pakoreguoti savo gyvenimo būdą bei mitybą ir galbūt daugiau neaplankys nemalonūs simptomai, priverčiantys jaustis taip, tarsi pilve būtų pripūstas balionas. Labai svarbu gerti pakankamai vandens (angliarūgštės prisotintų gėrimų būtina vengti) – taip ne tik sparčiau vyks medžiagų apykaitos procesai, nesausės oda ir plaukai, bet ir sumažės tikimybė užkietėti viduriams. Svarbu mažinti aerofagijos tikimybę – valgyti lėtai, nekalbant, nekramtyti kramtomosios gumos, nenaudoti šiaudelio. Patariama stebėti, kokie maisto produktai linkę sukelti pilvo pūtimą ir skausmingą raižymą (dažnai tokiems produktams priskiriamos ankštinės ir ropinės daržovės, kopūstai, svogūnai, duona ir jos gaminiai, pieno produktai, obuoliai, kriaušės, slyvos). Rekomenduojama rinktis tik pakankamai prinokusius vaisius, o vaisius ir daržoves geriau valgyti be odelių, ypatingai tuos, kurie ir taip didina dujų gamybą žarnyne. Termiškai apdorotos daržovės ir vaisiai pilvą pučia mažiau, tačiau turi mažiau vitaminų. Svarbi reguliari mityba ir fizinis aktyvumas – šie patarimai svarbūs ne tik norint išvengti nemalonių virškinimo sutrikimų, bet ir pagerinti bendrą savijautą.
Išeitis yra
Jei aukščiau paminėti patarimai nepadeda ir skausmingas pilvo pūtimas vis tiek kankina, į pagalbą galima pasitelkti Espumisan minkštąsias kapsules. Šis vaistinis preparatas savo sudėtyje turi simetikono, kuris sumažina žarnyne susidariusių dujų burbuliukų paviršiaus įtempimą. Žarnyno dujų burbulai subliūkšta bei daug lengviau pasišalina iš virškinimo trakto, o pacientas pasijunta lengviau. Simetikonas nėra absorbuojamas – jis veikia žarnyno spindyje ir yra šalinamas su išmatomis visiškai nepakitęs. Simetikonas yra visiškai saugus ir tinkamas netgi patiems mažiausiems (šiuo atveju rekomenduojama Espumisan L geriamoji emulsija). Espumisan minkštosios kapsulės gali būti vartojamos ir nėštumo bei žindymo metu, tačiau dėl jų vartojimo būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė.