Gerklės skausmas dažniausiai būna pirmasis virusinių arba bakterinių infekcijų pranašas. Bet kartais tiesiog perši gerklę: gal dėl to, kad daug ir ilgai šnekėjote, gal patalpoje per sausas oras… O gal jums faringitas? Ūmus faringitas/4423″>faringitas – ryklės uždegimas – liga, kurios medikai primygtinai pataria neužleisti. Juolab kad faringitas gali pasireikšti staiga ir labai skausmingai. Dar blogiau gali būti, jei ligos negydyti, – tuomet gali atsirasti tokių rimtų problemų kaip reumatas ir reumatinė širdies liga.
 
Negydysite – bus blogiau
 
Todėl jeigu pajuntate gerklėje stiprų, ilgalaikį ir pasikartojantį skausmą; tampa sunku kvėpuoti, ryti ar net atverti burną; skauda sąnarius, ausį arba patinsta kaklas; išberia arba temperatūra šokteli per 38 laipsnius; užkimimas nepraeina dvi savaites ir dar ilgiau; seilėse ir skrepliuose pasirodo kraujas, būtinai pasirodykite gydytojui.
 
Ledinukų dieta
 
Jeigu gerklės skausmą sukėlė virusinė infekcija, antibiotikai nepadės. Tačiau medikamentiniai ledinukai su augaliniais antiseptikais gali duoti šiokios tokios naudos. Tos medžiagos padeda pašalinti infekciją nuo gleivinės paviršiaus, o organizmas gauna galimybę sustiprinti savo pasipriešinimą jai.O jeigu tarp ledinukų sudedamųjų dalių yra ir anestetikų arba mentolo, tai jie dar, be viso kito, turi ir šiokį tokį nuskausminamąjį poveikį – užtirpdo jautrias nervų galūnes. Dėl to gerklę nebe taip perši. Tačiau turėkite omenyje: tokie ledinukai taip pat yra vaistai, vadinasi, turi būti dozuojami. Taigi laikykitės jų vartojimo instrukcijos, kad neviršytumėte normos. Žinoma, galima gydytis ir gerklės purškalais, tačiau aerozolių poveikio infekcijos sudirgintiems audiniams laikas yra palyginti trumpas. Ledinukai veikia ilgiau.
 
 
Skalaukite gerklę
Jeigu rydami jaučiate skausmą, vadinasi, skausmingoji sritis yra gana aukštai gerklėje ir ją galima apraminti skalavimu. Todėl kuo dažniau skalaukite gerklę specialiais tirpalais, tačiau atminkite: jeigu esate užkimę ir / arba kostite, skausmingoji sritis yra žemiau, tad naudos iš tokios procedūros nebus. Gerklei skalauti galite pasigaminti vieną iš kelių tirpalų: Sūrus vanduo. Išmaišykite šaukštelį valgomosios druskos 0,5 litro šilto arba kambario temperatūros vandens. Šis santykis prilygsta fiziologiniam druskos kiekiui organizme (0,9 proc. tirpalas), todėl skystis neerzins gleivinės. Skalaukite gerklę maždaug kas valandą, nenurydami tirpalo. Ramunėlių arbata. Šaukštelį džiovintų ramunėlių užpilkite puodeliu karšto vandens, leiskite pamirkti, nukoškite. Atvėsinkite, kol antpilas taps drungnas, ir skalaukite gerklę kai tik bus būtina.Skiestos citrinų sultys. Į didelę stiklinę šilto vandens išspauskite truputį citrinos sulčių ir skalaukite gerklę.
 
 
Drėkinkite gerklę
Kartais, kai gerklės skausmas jus užgriūva vos nubudus iš ryto, kaltas būna visai ne faringitas ir ne angina, o faktas, kad miegate išsižioję.Paprastai oras, patenkantis į gerklę ir plaučius, sudrėksta nosyje. Tačiau kvėpuojant burna šis etapas praleidžiamas, todėl gerklės gleivinė išsausėja ir sudirgsta.Otolaringologai pataria šią problemą spręsti įsigijus oro drėkintuvą ir pasistačius miegamajame.
 
 
Pakelkite galvą
Dar viena rytinio gerklės skausmo priežastis (be miegojimo pražiota burna) gali būti skrandžio rūgštys, pernakt patenkančios į gerklę. Jos gali nejuokais sudirginti jautrius gerklės audinius, todėl stenkitės apsisaugoti nuo rūgščių antplūdžio kilstelėję lovos galvūgalį taip, kad jis būtų 10–15 cm aukščiau kojūgalio. Pasidėti dar vieną pagalvę neužteks – miegodami ant jos jūs susilenksite ir dar labiau padidinsite stemplei tenkantį spaudimą. Nuo to bus tik blogiau.
Padės, jeigu profilaktikos tikslais valandą ar dvi prieš miegą nieko nevalgysite ir negersite.
 
 
Daugiau gerkite
Skysčiai sudrėkina perdžiūvusius gerklės audinius. Tačiau yra gėrimų, kurių geriau vengti. Tiršti lipnūs pieniški gėrimai gali paskatinti gleivių formavimąsi, taigi kosulys tik sustiprės. Apelsinų sultys gali dar labiau sudirginti ir taip jau „užsidegusią“ gerklę. O gėrimai, kurių sudėtyje yra kofeino, skatina šlapinimąsi, todėl organizmas papildomai netenka skysčių.
 
 
Saugokite gerklę
Šilti ramunėlių kompresai palengvins gerklės skausmą. Juos pasidaryti labai lengva. Tiesiog užpilkite šaukštą džiovintų ramunėlių 1–2 puodeliais verdančio vandens. Leiskite 5 minutes nusistovėti ir nukoškite. Antpile sumirkykite švarią servetėlę arba rankšluostį, nugręžkite ir apsukite juo kaklą.Laikykite, kol rankšluostis atvės. Jei reikia, pakartokite procedūrą dar kartą su šiltu skysčiu.
 
 
Valgykite česnaką
Česnakas – vienas geriausių iš visų natūralių antibiotikų ir antiseptikų. Tačiau jeigu jo netoleruojate šviežio, išbandykite tokią priemonę.Stiklinėje šilto vandens išmaišykite šaukštą trintų krienų, šaukštelį medaus ir šaukštelį trintų česnakų. Lėtai gerkite šį mišinį nuolat pamaišydami (kad krienai nenusėstų ant dugno). Jį galima naudoti ir gerklei skalauti.
 
 
Dažniau keiskite šepetėlį
Nustebsite, bet jūsų dantų šepetėlis gali trukdyti išsigydyti gerklės skausmą arba net būti jo priežastimi. Taip mano medikai, išsiaiškinę, kad dantų šepetėlio šereliuose kaupiasi bakterijos ir, esant menkiausiai dantenų žaizdelei, valantis dantis patenka į organizmą.Todėl vos pajutę, kad peršulys pradeda gniaužti gerklę, dėl viso pikto pasikeiskite dantų šepetėlį. Kartais vien to pakanka ligai pradinėje stadijoje sustabdyti.Šepetėlį nepakenks pakeisti ir pasveikus po ligos – tai apsaugos jus nuo pakartotinio gerklės uždegimo.Profilaktikos tikslais dantų šepetėlį rekomenduojama keisti kartą per mėnesį ir nelaikyti jo drėgname vonios kambaryje, nes tokia aplinka tik skatina bakterijų dauginimąsi.
 
iMed