Kaip diagnozuojamos ir gydomos burnos opelės?

Kaip diagnozuojamos ir gydomos burnos opelės?

Burnos opelės – nemaloni patirtis, kurios niekada nesinorėtų pakartoti. Tas skausmas valgant ir valantis dantis tikrai labai vargina, tačiau net ir į tokius organizmo siunčiamus pagalbos signalus reaguoja ne visi.

Į gydytoją reikėtų kreiptis tuomet, kai opelės linkusios nuolat atsinaujinti arba jos negyja ilgiau kaip 2 savaites, mat vienas iš pirmųjų burnos vėžio simptomų yra būtent nedidelė ir visai nekaltai galinti atrodyti burnos žaizdelė.

Taigi pakalbėkime apie burnos opelių diagnostiką ir gydymą. Kas gali nutikti, jei jas ignoruosime?

Kaip diagnozuojamos burnos opelės?

Svarbiausia yra nustatyti tikslią burnos opelės priežastį, nes tik tuomet galima parinkti efektyviausią gydymą, veikiantį pačią priežastį, o ne tik pasekmes. Gydytojo apžiūra – vienas svarbiausių diagnostikos žingsnių, kai objektyviai įvertinama ir opos išvaizda, ir galima jos priežastis, pavyzdžiui:

  • Mažos, į smeigtuko galvutę panašios, telkiniais susitelkusios ir išplitusios pūslelės gali būti virusinės infekcijos ženklas – tai reiškia, kad jau reikės antivirusinio gydymo;
  • Didelės ir geltoną apnašą turinčios traumos neretai būna sukeltos traumos – tai reiškia, kad reikės pasistengti sumažinti sukeliamą skausmą ir diskomfortą ir išvengti didesnio rando susidarymo;
  • Vidutinio dydžio arba nedidelės opelės, turinčios rausvą kraštelį ir pilką arba balkšvą centrą ir kurios linkusios vis pasikartoti, vadinamos aftinėmis opomis ir yra galimai susijusios su vitaminų bei mineralų trūkumu maiste ar kitomis priežastimis – tai reiškia, kad gali prireikti kompleksinio gydymo, kur svarbiausia – profilaktika.

Pacientas turėtų kuo išsamiau papasakoti apie galimas opelės atsiradimo aplinkybes, jos buvimo trukmę, diskomfortą paskatinančius faktorius ir t.t. Taip pat gali būti atliekami kraujo tyrimai, biopsiniai tyrimai ir kt.

Kaip gydyti burnos opeles?

Džiugi žinia yra ta, kad dauguma burnos opelių linkusios užgyti pačios be jokių pasekmių. Didelės opos gyja sunkiau, dažnai po savęs palieka randų, tačiau jei gijimo procesas sėkmingas, tuomet dėl pačios opelės krimstis tikrai nereikėtų – tai rodo visišką organizmo sugebėjimą susidoroti su burnos gleivinės pažeidimais ir greitai grąžinti apsauginę jos funkciją.

Vis dėlto jei opelė kelia diskomfortą, tuomet jo geriau nekentėti ir „padėti“ gleivinei šiek tiek lengviau užgyti. Nors paties gijimo proceso pagreitinti tikriausiai nepavyks, specialios gleivinę padengiančios priemonės padeda palengvinti opelių sukeliamą skausmą ir diskomfortą bei apsaugoti jas nuo papildomo ir žalingo aplinkos dirginimo – juk tokiu atveju apsauginis gleivinės barjeras pažeistas ir jautrios nervinės galūnėlės atidengtos. 

Anaftin gelis padeda kontroliuoti mažų burnos pakenkimų sukeliamą skausmą, pavyzdžiui, atsirandantį išsivysčius aftiniam stomatitui, aftinėms opoms, taip pat mažiems ortodontinių plokštelių ir netinkamai pritaikytų protezų sukeltiems pakenkimams. Gelis taip pat tinka išplitusių aftinių opų atvejais. Vieną ar du lašus gelio užtepkite, padengdami visą burnos opą ar pakenktą vietą. Žiūrėkite, kad aplikatorius tiesiogiai neprisiliestų prie pakenktos vietos. Mažiausiai 2 minutes pažeistos vietos nelieskite liežuviu, leiskite susidaryti apsauginei plėvelei. Kad pasiektumėte geriausią rezultatą, užtepę preparato mažiausiai 1 valandą nevalgykite ir negerkite. Vartokite 3-4 kartus per dieną arba dažniau, jei tik to reikia. Šią medicinos priemonę galite įsigyti daugelyje vaistinių – pasitarkite su vaistininku dėl jos tinkamumo būtent Jums. 

Kai kurioms opelėms būtinas medikamentinis gydymas, pavyzdžiui, grybelio sukeltas opeles teks gydyti priešgrybeliniais vaistais, o viruso sukeltas opeles – antivirusiniais vaistais. Jei jau prasidėjusi antrinė bakterinė infekcija, tuomet prireiks ir antibiotikų. Intensyvesnio skausmo valdymui gali būti rekomenduojama vartoti paracetamolio ar nesteroidinių vaistų nuo uždegimo, o jei uždegimas itin ryškus, tuomet gali prireikti ir vietiškai ar sistemiškai vartojamų steroidinių vaistinių preparatų.

Svarbus ne tik medikamentinis, bet ir nemedikamentinis gydymas, kai patariama vengti rūgštaus ir aštraus bei kieto maisto, gerti daugiau vandens, reguliariai skalauti burną antiseptinių savybių turinčiu silpnu druskos tirpalu arba šalavijų nuoviru. Tinkami ir švelnūs gydomieji burnos skalavimo skysčiai. Vertėtų priminti, kad burnos higiena šiuo laikotarpiu itin svarbi. Galima naudoti švelnesnes burnos higienos priemones, tačiau negalima apleisti paties proceso – tinkamai nesirūpinant burnos higiena, gresia antrinė bakterinė infekcija. Opelių ignoravimas gali padidinti tokių komplikacijų, kaip pūlinio susidarymas ar pogleivio uždegimas, tikimybę.

Kuo svarbi profilaktika?

Paprastai tariant, būtina gydymą nukreipti į pagrindinę opelės priežastį. Jei bus gydomos tik opelės, o pagrindinė liga, pavyzdžiui, cukrinis diabetas, nebus tinkamai kontroliuojamas, tuomet norimų rezultatų pasiekti bus sunku. Tad opelių gydymas remiasi ne tik simptomų palengvinimu ir pagrindinės priežasties kontroliavimu, bet ir profilaktika, padedančia apsisaugoti nuo pakartotinio skausmingų ir nemalonių žaizdelių susiformavimo.

Paruošė vaistininkė Rūtelė Foktienė