Aristokratų liga
glaukoma/4388″>Glaukoma vadinama aristokratų liga, tačiau ne todėl, kad ja serga tik kilmingieji, o dėl to, kad ligonio gyvenimas labai apribojamas. Pavyzdžiui, sergant šia liga labai svarbu gerai išsimiegoti, negalima kelti sunkių daiktų, būti pasilenkus. Draudžiama dėvėti drabužius stangriomis apykaklėmis, dirbti naktines pamainas, nerekomenduojama labai nervintis, ilgai būti blogai apšviestoje patalpoje, taip pat ryškioje saulėje be akinių su specialiu geltonuoju filtru. Negalima pavargti, nes yra rizika, kad padidės akispūdis, tada gali kilti priepuolis, per jį galima prarasti regėjimą.
 
Rizika
Neseniai gydytojai buvo įsitikinę žinantys visus šios ligos rizikos faktorius – trumparegystė ir cukrinis diabetas. Nors tai ir neatmetama, dabar medikų požiūris pasikeitė. Žinoma, ir trumparegystė, ir cukraligė gali turėti įtakos regėjimui, bet ne lemiamos. Kaip kitaip paaiškinti tokį faktą, kad sergantieji glaukoma dažnai yra visiškai sveiki žmonės. Daug svarbesni kiti faktoriai, tokie kaip amžius (daugiau nei 40 metų), rasė (azijiečiams ir amerikiečiams pasisekė mažiausiai), paveldimumas (jei žmogus turi sergančių glaukoma giminaičių, rizika jam susirgti padidėja 20 kartų).Požymiais, liudijančiais apie glaukomą, laikoma matymas lyg pro rūką, stiprus skausmas, vaivorykštinių ratų atsiradimas apie šviesos šaltinį. Iš tikro tai būdinga vienai glaukomos atmainų – uždarojo kampo glaukomai. Esant šios atmainos glaukomai galimas stiprus priepuolis, po jo greitai apankama. Tačiau šia glaukoma serga apie dešimt procentų ligonių. 90 procentų atvejų būna atvirojo kampo glaukoma, ji progresuoja be jokių pastebimų požymių. Regėjimo laukas siaurėja pamažu (procesas gali trukti ilgus metus), žmonės kartais aptinka, kad nebemato viena akimi. Todėl, nepriklausomai nuo požymių, kiekvienam, sulaukusiam trisdešimt penkerių (jei esama paveldimumo rizikos) ar keturiasdešimties, dera apsilankyti pas akių gydytoją ir išsitirti dėl glaukomos, paskui tai daryti reguliariai – kartą per metus.
 
Diagnostika
Svarbiausias, tačiau ne vienintelis glaukomos tyrimas yra matuoti akispūdį. Kuo didesnis akispūdis ir kuo ilgiau jis toks lieka, tuo labiau nukenčia regimasis nervas. Tačiau akispūdis nėra nekintamas dydis, skirtingo amžiaus žmonių akispūdis kitoks, taip pat turi reikšmės lytis, kūno sudėjimas, temperamentas. Nevienodas jis būna trumparegių ir toliaregių, gali keistis priklausomai nuo paros laiko ir fizinio aktyvumo. Jei akispūdis didelis, dar neverta panikuoti, tačiau negalima to ignoruoti. Tačiau 60 procentų pacientų liga vystosi esant normaliam akispūdžiui, todėl pasikliauti vien akispūdžio matavimu nederėtų. Būtina taikyti ir kitus diagnostikos metodus: tikrinti regėjimą raidžių lentele, matuoti periferinį regėjimą (jo silpnumas – glaukomos požymis), tirti akies dugną ir regimąjį nervą specialiais lašiukais išplėtus akies vyzdį, ištirti akies vidinio skysčio nutekėjimo kanalus. Ankstyvai ir tiksliai glaukomos diagnostikai gali būti naudojamas kompiuterinis tinklainės analizatorius. Glaukoma gydoma gali būti medikamentais, fizioterapija (stimuliuoti regimąjį nervą ir tinklainę silpna elektros srove ar magnetiniais laukais), gali būti pasitelkiamas lazerinis, chirurginis ar kombinuotasis gydymo metodas.Kokį pasirinkti, lemia ligos forma, stadija. Labiausiai nekenksmingas yra lazerinis gydymas, tačiau jis veiksmingas tik esant ankstyvai ligos stadijai.
 
Lašelis sveikatos
Glaukomos gydymas pradedamas nuo lašų, jie palaiko akies skysčio balansą ir neleidžia padidėti akispūdžiui. Vaistus lašinti reikia vieną du kartus per dieną ir tikriausiai juos vartoti teks visą gyvenimą. Tačiau dauguma ligonių po metų nutraukia gydymąsi, ir tada liga parodo nagus. Todėl konservatyvus gydymas tinka ne visiems, o tik tiems, kurie rūpinasi savo sveikata.
Reikia išmokti įsilašinti vaistus, nors iš pirmo žvilgsnio ši procedūra atrodo paprasta.
1. Būtinai nusiplaukite rankas prieš lašindamiesi lašus ir paskui, kai baigsite procedūrą.
2. Pažiūrėkite aukštyn, vienos rankos smiliumi patraukite apatinį voką, o kita ranka lašinkite vaistus. Akis gali priimti tik vieną lašiuką, daugiau ir nereikia, antrą lašinkite tada, jei manote, kad nepataikėte.
3. Paleiskite voką, užmerkite akį ir atsargiai akies kamputį pirštu prispauskite. Laikykite pirštą apie dvi minutes. Taip neleisite vaistams ištekėti.
4. Pirštais nelieskite vaistų buteliuko lašintuvo. Įlašinę vaistus, uždarykite jį. Jei jums dreba rankos, paprašykite, kad kas nors įlašintų vaistus. Tiksliai laikykitės vaistų lašinimo režimo. Jei jums reikia išvykti iš namų, nepamirškite pasiimti vaistų.
Akių lašai galioja apie dvejus metus. Atidarius buteliuką, vaistus tinka vartoti mėnesį. Nepradarytą buteliuką galima laikyti kambaryje, pradarytą – šaldytuve.
Apie visus nemalonius pojūčius dėl lašų poveikio ligonis turi informuoti gydytoją, taip pat reikia jam pasakyti, kokiomis lėtinėmis ligomis sergama. Kai kurių akių lašų negalima vartoti sergant diabetu, bronchine astma, lėtinėmis plaučių ligomis, širdies nepakankamumu.
 
iMed