Tekančios saulės šalies moterys yra pačios liekniausios ir ilgaamžiškiausios pasaulio moterys. Mokslininkai jau išsiaiškino, kad genų įtaka nėra tokia didelė, kaip manyta anksčiau. Daugiausia lemia gyvenimo būdas ir mityba, kurią galime pakeisti ir kiekvienas iš mūsų.

Pateikiame rekomendacijas pagal japonių mitybą:

Valgykite daug daržovių ir ryžių

Japonių kasdieniame valgiaraštyje vyrauja garuose arba vandenyje virti ryžiai. Priedas prie ryžių paprastai būna didelė daržovių porcija. Japonės yra tikros maisto patiekimo menininkės. Japoniško valgio ruoša, patiekiamo maisto vaizdas, serviravimas ir valgymo procesas yra kupini gracijos. Kiekviena gera šeimininkė stengiasi, kad patiekalas būtų kuo spalvingesnis, o lengviausia komponuoti spalvingas daržoves. Taigi kasdienis japonių maistas būna labai įvairus, o tuo pačiu ir sveikas. Duonos Japonijoje naudojama daug mažiau nei Vakaruose. Ją atstoja lukštenti ryžiai. Japonės dievina sušį. Jis yra neriebus ir labai maistingas. 7-9 gabalėlių rinkinyje yra tik apie 400 kalorijų.

Valgykite mažiau mėsos

Japonės nevartoja kiaulienos, dešrelių, mėsainių, bet valgo labai daug šviežių daržovių. Be to, japonų maistas yra itin liesas – tik 11 proc. visų kalorijų sudaro kalorijos, gautos iš riebalų. Japonijoje greito maisto restoranai nėra labai populiarūs. Japonės mano, kad užkandžiauti gatvėje yra prasto tono požymis. Jos įsitikinusios, kad tai nekultūringa ir neelegantiška.

Mažiau saldumynų

Japonės beveik nevalgo saldumynų. Desertui dažnai patiekiamas mažytis pyragėlis iš saldžiųjų pupelių. Taip pat japonės mėgsta pudingus, tačiau valgo juos ypatingai mažomis porcijomis. Be to, į desertus japonės beveik niekuomet nededa sviesto ir pieno produktų, o cukraus vartoja tris kartus mažiau negu vakariečiai.

Valgykite daugiau jūros gėrybių

Žuvis ir jūros gėrybės yra vieni svarbiausių produktų japonių valgiaraštyje. Tai ne tik žuvis, bet ir krevetės, kalmarai, aštuonkojai, įvairūs moliuskai ir net jūros kopūstai. Jūros gėrybės – tai pats geriausias jodo šaltinis. Greičiausiai todėl Tekančios šalies gyventojai neserga skydliaukės ligomis. Taip pat manoma, kad sveika skydliaukė yra viena iš japonių lieknumo priežasčių. Būtent skydliaukė gamina tiroksiną, kuris laikomas ne tik lieknumo, bet ir grožio hormonu. Nustatyta, kad kai organizmui jo trūksta, išsausėja oda, lūžinėja nagai, plaukai praranda žvilgesį ir net saikingai valgant didėja svoris.

Gerkite daug žaliosios arbatos

Japonai garsėja savo įspūdingomis arbatos gėrimo ceremonijomis, kurioms namuose įrengiamos net atskiros patalpos. Azijos šalyse nuo seno sakoma, kad arbatžolių arbata saugo nuo ligų ir atitolina senatvę. Daugelis tyrimų patvirtino, kad arbatos veiklioji medžiaga katechinas veiksmingai užkertą kelią visų rūšių vėžiui, net odos. Būtent katechinai normalizuoja cholesterolio kiekį kraujyje, naikinana bakterijas ir gripo virusus, šalinana nemalonų burnos kvapą. Arbatos katechinai yra 20 kartų stipresnis antioksidantas nei vitaminas E, taigi žalioji arbata lėtina senėjimo procesą. Japonai dar 9 amžiuje perėmė kinų paprotį gerti žaliąją arbatą ir mėgaujasi ritualais iki šių dienų.

Į savo valgiaraštį įtraukite sojos produktus

Statistinė japonė kasdien suvalgo apie 30 g sojų. Sojos yra geras fitoestrogenų – augalinių hormonų – šaltinis. Soją rekomenduojama vartoti dėl jos teigiamo poveikio širdies ir kraujagyslių sistemai, kadangi joje gausu polinesočiųjų riebalų rūgščių, maisto skaidulų, vitaminų, mineralų. Joje yra mažai sočiųjų riebalų, kurie skatina aterosklerozės vystymąsi. Taigi iš japonių galėtume imti pavyzdį ir pradėti vartoto daugiau sojos. Pabandykite nors retkarčiais soją vartoti vietoj gyvulinės kilmės produktų, kuriuose daug baltymo, sočiųjų riebalų bei cholesterolio.

Mažinkite porcijas

Japonės kasdien valgo įvairų maistą ir gamina jį mažomis porcijomis. Patiekalai patiekiami ant mažų dailių lėkštelių, kiekvienas atskirai. Net paprasčiausius pietus ar vakarienę sudaro nuo 5 iki 30 patiekalų. Maisto ruošą japonai lygina su tapyba. Taigi valgykite įvairų maistą, bet mažomis porcijomis.
 

iMed